şükela:  tümü | bugün
 • http://www.aapb.org/…nctionalmrifeedbackforpain.pdf adresinde hipotez ve konuyla ilgli chicago - northwestern university'den peter rosenfeld'in yaptığı deneyler görülebilir, basına verilen light versionuna ise http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn4931 adresinden ulaşılabilir.

  deney, avuç içlerine acı verici miktarda ısı tatbik edilen deneklere, rtfmri [real time functional magnetic resonnance imaging] ile kendi beyin aktivitelerinin gerçek zamanlı olarak izletilmesi ve deneklerden acı seviyesini düşürmeye çalışmalarının istenmesi üzerine kurulu.

  şaşkınlık verici olan, deneklerin 13 dakika içerisinde beyin aktiviteleri üzerinde kayda değer bir kontrole sahip hale gelecek kadar beyinlerini kontrol etmeyi öğrenmeleri, dolayısıyla acının yoğunluğunu da düşürebilmeleri.

  "plasebodur canım nolcak" diyenler için de ekleyelim ki, deneyi yapan amcalar deney sırasında kimi zaman fmri üzerinden yanlış data vererek, kimi zaman beynin alakasız bölgelerini aktifmiş gibi göstererek vs olası "diğer etki olasılıkları"nı ortadan kaldırmışlardır.

  eve fmri cihazı alabileceğimiz günleri iple çektiren bir deneydir.

  (bkz: biofeedback)
 • bir adım ötesi icin

  (bkz: eternal sunshine of the spotless mind)