• yanılmıyorsam geçtiğimiz hafta, insanity ve insanity asylum serilerinin yaratıcısıshaun t tarafından hazırlanıp yayınlanmış beachbody'nin son ürünü.

beachbody'nin diğer ürünlerinden en büyük farkı ve avantajı antrenmanların sadece 25 dakika sürmesi. ancak bu 25 dk içerisinde herhangi bir dinlenme süresi barındırmıyor. yani her antrenman 25.00 dk'da bitmiş oluyor ne 1 sn eksik ne de fazla. zaten programın mottosu "0 rest, 100% results". fikir olarak güzel görünse de ben bu programı çok sevemedim. shaun t'den çok daha iyisini beklerdim.

antrenmanların ilk 5 dk'sı biraz warm-up edasında tasarlanmış. git gide dk. lar ilerledikçe birazçık tempo artmaya başlıyor. ama asylum yapmış biriyseniz bu programın sizi hiç zorlayacağını düşünmüyorum. insanity kalitesinden bana kalırsa çok uzak.

program her biri 5 hafta süren 3 etaptan oluşuyor. sırasıyla alpha, beta, gamma olarak adlandırılan bu 3 etaptan henüz gamma malum ortamlara düşmedi. umarım gammada beklediğim shaun t performansını görebilirim. alpha foundation, beta ise biraz daha üst seviye cardio antrenmanları içeriyor. henüz denememiş olsam da gamma dumbell ile güç antrenmanları içeriyormuş.

progamı tamamen uygulamak yerine bana kalırsa ağırlık antrenmanlarının ertesi gün program içerisinden 1 tane antrenman seçip onu uygulamak. zaten 25 dk gibi kısa bir sürede bitiyor. siz de oh bugün de spor yaptık usta şeklinde zihnini rahatlatabiliyosun.

son olarak shaun t antrenmanlarının zorluk sırası: aslylum 1 > asylum 2 > insanity > focus t25 şeklini almış oluyor.
  • ramazan biter bitmez başlayacağım ve sözlük ahalisine rehberlik edeceğim shaun t uygulaması. en önemli özelliği bildiğin 1,5 saat süren beachbody uygulamalarına alternatif olacağını iddia etmesidir. insanity'den daha hafif ama onun kadar etkili olduğu söyleniyor, hepimiz göreceğiz bakalım.
  • hastasıyız dede
  • insanity yaparken bir üst seviye olarak lanse edilen ama insanity ile karşılaştırıldığında, ısınma bölümlerinden hallice bir workout programı olmanın ötesine gidemediğini gördüğümüz, son shaun t eseri. alpha, beta ve gamma adında üç aşamadan müteşekkil. sürenin 25 dakikaya sabitlenmiş olması ve çok yorucu olmamasından kelli, ağırlık çalışmaları sonrasında kardiyo eksiğinin tamamlanması için yapılabilir. bodybeast hybrid guide içerisinde dikkate alınabilir.
    gamma aşamasında işin içine ağırlıklar giriyor. bu aşama, görece daha fazla kalori yakımı ve spor sonrasında kaslarınızı hissetme olanağı sağlıyor. insanity ve/veya ayslum ile deli dana tavında koşturup istediğim kadar kilo verdim, şimdi vücudu biraz biçimlendirme vaktidir ama akşamlarımı da esir alıyor kardeşim bu programlar deniyorsa gamma bu durum için ideal.
  • reklamlarinda insanity'deki tanya var. kizcagiza 20 kilo aldirmislar, sonra da verdirmisler ama tam eski haline donememis. okuz gibi olmus maasallahi var, o ne gobek.

insanity'de tanya'ya gicik olanlar acip seyredebilir. eee tanya , dusmez kalkmaz bir allah...

not: arkadaslar uyardilar, dogum sonrasi kilosuymus o gobek.
  • sabah 08.00'de uyandığım gibi 25 dakikalık yeni antremanlarım olacak kendileri, akşamları da insanity devam..

- ilk gün cardio beklediğimden daha iyi çıktı, yoruldum gerçekten. insanity'deki 30 saniyelik molaları aradığımı hissettim. eğer yorulursanız tania'nın hareketlerini yapıyorsunuz. iyi düşünülmüş şık bir hareket.
  • torrentten rahatlıkla bulunabilir.
    program sırasıyla alpha(5 hafta), beta(5 hafta) ve gamma(4 hafta) programlarından oluşuyor. yani toplam 14 hafta sürüyor. her program için ayrı egzersiz videoları düzenlenmiş dolayısıyla çeşitlilik bol, bir süreden sonra rutine bağlanma gibi bir sorunu yok. alpha ve beta programları hafta için 5 gün 6 egzersiz, gamma için hafta içi 5 gün 5 egzersiz programı uygulanıyor. cumartesi günleri boş gün, pazar günü ise isteğe bağlı esneme egzersizini yapılıyor.
    program bittiğinde görüntüde elbette değişiklik olacaktır ancak sadece kas geliştirmek için ideal değil. daha çok yağ yakmaya ve fitnessa yönelik.
    25 dakika sürmesi sıkmadan belirli bir spor alışkanlığı kazandırabilmesi açısından güzel. dolayısıyla daha ağır bir antrenman programına geçmeden önce ( body beast , p90x , p90x2 , p90x3 ) kondisyon kazanma amacıyla uygulanabilir.

not: allahını seven link istemesin
  • insanity'den daha etkili olduğuna dair bir video yayınlanan antrenman programı:

http://www.youtube.com/watch?v=abpt2tpmpye
  • gayet etkili, sabah programına düz koşu yerine konulabilecek fitness videoları serisi. ben tony horton'a *geveze derdim bu shaunt dingili 25 dakika boyunca hiç durmadan konuşuyor

edit: günlerdir nasıl bir motivasyon depoladıysam, sabah speed 1.0 yapan vucüt saat 15:00 itibariyle hareket istiyor, akşam olsa da p90x3'e başlasam duramıyorum yerimde uyuyanı uyandırdık galiba *
  • p90x plus ile hibrit ettiğim program.
    gerçekten yoğun ve gereksiz geçirdiğiniz 1 sn bile yok.yani cidden 0 rest diyebiliriz.
    sanırım yağ yakımımda önemli bir yere sahip olacak.
hesabın var mı? giriş yap