• 2,2 xlt otomatik beyaz rengini aldığım araç.
    amarok, l200, hilux, navara, d-max kullanma şansım oldu. ranger kullanmamıştım, test aracını yarım gün sürünce almaya karar verdim. donanım olarak karşılaştırmaya girmeyeceğim. sürüş dinamikleri, malzeme kalitesi, yakıt tüketimleri, ncap testleri, moose testleri ve vergilerini karşılaştıracağım. bunlara bakarak karar verdim çünkü.
    desibelmetre ile yaptığım araçların iç ses seviyesine baktığımda rölanti ve 90 km/h süratte içerisine en az ses alan amarok ve ranger oldu. japonlar ses yalıtımı konusunda geride kaldı.
    yakıt tüketimlerinde hilux, navara ve ranger aynı sürüş tarzlarıyla yakın değerleri yakaladı. bunda istediğimde 4x2 moda alabilmemin de etkisi oldu. amarok 4motion'da buna izin vermediği için tem'de dahi 9,5 lt'nin altını göremedim. yakıt konusunda en müsrifi amaroktu. 8 ileri dsg 8.vitese 80 km/h hızda geçtiği için yakıt diğerlerine göre oluk gibi gidiyor.
    içlerinde kullanırken en çok zevk aldıklarım amarok, ranger ve hilux oldu. birbirine benzer donanım seviyelerinde hilux, navara ve ranger yakın fiyatlıyken amarok 10k tl pahalıydı. l200 en uygun fiyatlısı.
    4x4 olan tüm kamyonetler mtv ödemelerinde binek araç muamelesi görüyor. aracı satın alırken ticari araç ötv'si ödüyorsun.(%4) ruhsatta kamyonet( be kamyon) yazıyor. birinci köprüden geçmemiz yasak. hız limitleri normal olarak diğer kamyon kamyonet ve panelvan araçlarla aynı. ama mtv öderken devlet, " sen kamyonet değilsin ulan suv gibi binek araçsın öde bakalım" diyor.
    gelelim benim için en önemli konulara. ncap ve moose testleri.
    amarok 4*
    l200 4*
    ranger 5*
    navara 4*
    hilux 3*
    d-max 4* almış. ncap tarihinde rangerdan başka 5* alan pick-up sanırım olmamış.
    norveç ve diğer iskandinav ülkelerde güvenliğe aşırı önem verdiklerinden bağımsız test şirketleri araçları geyik testine sokmakta. bu testte en iyi sonuçları amarok ve ranger verdi. ilginç olan hilux ve l200 devrilme durumuna girdi.
    malzeme, plastik ve trim kalitesi amarokta iyi. ranger ve hiluxta fena değil. navara ve diğerlerini beğenmedim.
    sürüş dinamikleri ve hissiyat amarok ve rangerda güzel. diğerleri kamyonet kullandığımı bana fazla hissettirdi ses ve sürüş hissiyle. araziye girmedim hiçbiriyle. işim gereği de araziyle pek işim yok. arazi kabiliyetleri konusunda bir şey diyemem.
    vergiler konusunda en avantajlı amarok. 2000 cc altı olduğu için bir alt dilime düşüyor.
    ben en son ranger ve amarok arasında kaldım. rabbime sordum ranger dedi.
    almayı düşünenler, alıp aksesuar tavsiyesi isteyenler, bayi tavsiyesi isteyenler olabilir. yeşillendirebilirsiniz.
    hepsini kendiniz de test edin. test etmeden araç almayın, hele bu araç ticari sınıf iri bir araç ise.

edit:"canavarkek" nickli arkadaşın entrysinde bahsettiği avrasya tünelinin ve 2. köprünün yasak olduğuna dair bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. kendisine mesaj yoluyla ulaştım ancak entrysini düzeltmedi. avrasya tüneli ve 2. köprü bu araca serbesttir değerli suserler. herhangi bir sıkıntı bu konuda bulunmamaktadır. bu bilgiyi avrasya tünelinin kendi internet sitesinden de teyit edebilirsiniz. ogs ve hgs'si zaten 1.sınıftır. 2.sınıfa girmemektedir. bu tip araçlara yasak olan sadece 1.köprüdür.
    edit2: şehirlerarası kullanımda bir depo ile 1200 km yaptım. ilk aldığımda şehiriçi ortalama 100 km'de 9,5 lt şehir dışı 8 lt tüketiyordu. km yaptıkça motor rodajdan çıkınca şehiriçi 8,5 lt , şehirlerarası 6,9 lt'ye düştü tüketim. 2300 kg'lık bir araç için gayet iyi. allah bereket versin.
    edit3: 15.000 km periyodik bakımı yetkili serviste işçilik ve yedek parça indirimleriyle yaklaşık 1000 tl'dir.
  • 2016 model 2.2 tdcı 4x4 xlt otomatik modeline yeni sahip olduğum araç. daha önce 2010 model peugeot 308'im vardı ve arada geçişte zorlanır mıyım diye düşünürken hiç zorlanmadım.

öncelikle araba experi değilim öyle inciklerinden cindiklerinden çok anlamam sıradan bir adam olarak izlenimlerimi almak isteyenlere ileteyim.

aracım budur. foto1 - foto2 - foto3

bu aracı almamın en büyük nedeni üzerindeki aksesuarlar oldu. çok beğendim. benden önceki sahibi yaptırmış hepsini. bu araçları yükseltme için takoz kullanıyormuş genelde ve muayeneden geçmiyor, yol tutuşunu da olumsuz etkiliyormuş. eski sahibi "ironman" diye bir yükseltme kiti kullanmış. bu daha pahalı olsa da hem tüvtürk onaylı hem de yol tutuşunu çok güzel. en büyük tedirginliğim de buydu. virajlarda falan nasıl olur? diye düşünüyordum ki hiç bir sorun yaşamadım. kasa boş ve yükseltilmiş olduğu halde virajlarda sıkıntı yaşamadım.

aracın iç donanımı ise beklentimin üzerinde oldu. multimedya ekranından neredeyse her şeyi kontrol edebiliyorsunuz. telefon bağlantısı sorunsuz, sesli komut çok iyi çalışıyor. direksiyondaki sesli komut tuşuna bastığınızda sesi siri'ye çok benzeyen bir kadın sesi komutu soruyor. komut ile arama, klima ısısını ayarlama, radyo frekansı söyleme vs vs sorunsuz algılıyor.

gösterge paneli bu şekilde sol tarafraki ekrandan envai çeşit ayar yapabiliyorsunuz. misal yakıt sarfiyatı ekranı normalde 100 km'de kaç litre yaktığını gösterir. bunun 1 litre ile kaç km gideceğini gösteren seçeneği, galon/mil seçeneği mevcut. ben çok beğendim.

geri görüş kamerası ve park yardımı/sensörleri gayet güzel. koca aracı sanki 308 gibi park edebiliyorsun.

yakıt sarfiyatı şehir içi 100 km'de 11 litre.

hız sabitleme özelliği çok pratik ve sorunsuz.

gelelim 4x4 olayına. aracı bir kere çok zorlu bir yerde denedim. bilen bilir antalya-kemer'de kındıl plajı vardır. çakıl taşından oluşur bu plaj ve çakıl taşında sürüş kumdan falan daha zordur. küçük taşlarda tutunamaz araç. bu plajı baştan başa 4l ile geçtim ve bana mısın demedi. hiç zorlanmadı. offroad falan kullanmayı düşünmüyorum açıkçası kıyamıyorum. lakin sık sık balığa gidiyorum ve sahile iniş olan yerlerde oltaları attıktan sonra, ateşi yakıp bu aracın yanında oturmak çok keyifli bir duygu.

vergisi şu an itibariyle 2 x 2200 tl

almak isteyenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir araç ranger. kendini gerçekten güvende hissediyorsun. güçlü ve konforlu. istanbul, ankara gibi çorba trafiklerde, park yeri vs sıkıntılarında belki zorluk yaşatabilir. ben antalya'da yaşadığım için böyle dertlerimiz çok daha az. bir de yüksekliği 205 cm. haliyle tavanı 220 cm olan avm otoparkına girdiğinde refleks olarak kafanı eğmeden kullanamıyorsun.
  • araç hakkında bilgi alayım derken bir ton ılığa denk geldiğim başlık.

bu araca binmekle özgüvenin ne alakası var amına koyim. o sizin kendi sürtük karakterinizin yarattığı kıskançlık olmasın? erkek demeye bin şahit gereken adamlar gelmiş burada bu güzelim kamyonetin sürücülerini bokluyorlar.

düzgün bir tadilatla arazide büyük özgürlük yaratacağını tahmin ettiğim kamyonet. şu an ki aracımdan da memnunum ama bir gün bu arkadaşın da nasip olmasını diliyorum. günün birinde edit girerim belki.
  • ford ranger, facelift operasyonu geçiren yeni nesliyle, sınıfındaki en maskulen kamyonet ünvanını kapmış gibi görünüyor. agresif ön ızgarası ve heybetli duruşuyla oldukça kaslı bir görünüm sergiliyor. motor yine 2.2 tdci ama beygir 160 ps e çıkarılmış. haliyle yakıt tüketiminde %15 civarı bir düşüş yakalanırken, araç daha atak ve seri hale gelmiş.

test sürüşü yaptığım model 2.2 dizel 4x4 tü. ranger ın daha önce denediğim hilux ve l200 den kesinlikle daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. ses yalıtımı gerçekten çok iyi. bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sürüş pozisyonu rakiplerinden daha yüksek ve görüş açısı sayesinde yola daha hakim bir seyir keyfi sunuyor. otomatik şanzımanı oldukça başarılı buldum ama vites aralıkları biraz uzun, dolayısıyla yakıt tüketimine negatif yönde etki edebilir.

iç donanımı gösterişten uzak ama kesinlikle ticari araç hissi vermiyor. itiraf etmeliyim ki toyota hilux iç kısımda daha başarılı bir iş çıkarmış.

baz model olan xlt manuel fiyatı 85 bin civarındayken, 6000 tl farkla hem otomatik hem de bir üst donanım seviyesine sahip olunabiliyor. 17" jantlar, dokunmatik 9,8" ekran, dijital klima, geri görüş kamerası sync ii vs gibi.

bu paraları hakediyor mu derseniz kesilikle evet derim.

hem hafta sonu aktiviteleri, hem de şehiriçi/şehirdışı kullanılabilecek son derece başarılı bir araç.

edit: hiluxla arasında epey bir gittim geldim, ve kararımı hilux tan yana kullandım. ama bu tamamen kişisel bir tercih, ikisi de sınıfının en iyi araçları bence
  • dostum suv degil truck olarak gecer
  • 5 aydir kullaniyorum. buyuk ask yasiyoruz. ben wildtrak aldim turuncu renk. modifiye yaptirmadim. sadece arka stoplar led yaptirdim ve bagaj havuzu ve surgulu kapak. ama gercekten sahane arac. turkiye yollari icin birebir. yakit karma 10 lt harcadi ortalama.
  • f150 kitlerden uzak durulması fikrindeyim. özellikle 2012-2015 araçlara uygulamak bayağı uğraştırıcı ama çok pro yapanlar var.

sorun şu ki es kaza bir kaza yaptınız bu kit parça halinde satılmıyor. yani bir çamurluk için 70 bin tl lik kiti komple almanız lazım.

2016 ve üzeri daha ekonomik mod için;

315 mud terrain bf goodrich lastikler, (jant dahil 20 bin)
    orta sınıf bir yükseltme (5-10 bin)
    plastik parçalar (7-10 bin)
    mustang farlar (7 bin)

ancak 315 mt lastiklerle 100 km hızı geçmek çok zor ve yakıt tüketimi coşuyor.
  • bu araci almayi dusunuyordum ve asagidaki tanitim videosuna denk geldim.

https://www.youtube.com/watch?v=fhjg5itihck&t=723s

sonra aracin sozlukte taninan bir yazarin oldugunu ve beraber bu videoyu cektiklerini farkettim. ellerine saglik hakikaten keyifli ve doyurucu bir tanitim videosu olmus.
  • bu tarz araçlar arasında, dış tasarımını en beğendiğim araç. sürüşü çok keyifli ve yumuşak. özellikle arkada hem makas hemde amortisör bulunması amarok gibi çok sert ve sarsıntılı seyahatin önüne geçiyor.

amaroktan 100km’de 1 lt fazla yakıyor her 10.000 km’de 100 lt daha sarfiyatlı. yakıta, 10000km ortalama 650 tl daha çok harcıyorsunuz.

ranger’da apple car arayüzü bulunmakta, cep telefonunuzu ekranını temel olarak araç ekranından dokunmatik olarak kullanabiliyorsunuz.

döşemeleri zayıf buldum. ön paneli şık. 6 vitese sahip 130km gibi hızlara kadar yeterli.

motor ve yol gürültüsü açısından, ses yalıtımında sınıfının en iyisi diyebilirim.

en büyük kusur ısofix yok.
  • elektrikli araba devrine geçer geçmez alacağım seni. benzinine yetisebilsem şimdi de alırdım ama götüm yemiyor. hiçbir spor araba ilgimi çekmiyor sen varken. gözüm başka bir şey görmüyor.

başka bir evrende, en güzel halinle..
hesabın var mı? giriş yap