• bir formasyon masalıdır. eğitim bilimleri mezunu arkadaşların ısrarla karşı çıktığı, bununla öğretmen olunmaz denilen şey. ama gözden kaçan şu ki zaten onunla öğretmen olmuyor kimse, 4 yıllık bilimsel lisans programı üzerine, ki bu fen-edebiyat fakültelerinde verilen bilim adamı yetiştirme eğitimidir, formasyon alınarak öğretmen olunuyor. kimse fen-edebiyat mezunlarının, eğitim bilimleri mezunlarından daha kötü öğretmen olacağını söylemesin.
  • milletçe çok sevdiğimiz kelimelerden. üniversite lafının geçtiği her cümlenin takipçisi.

- bölüm neydi senin?
    + mühendislik.
    - haa, formasyon var sizde ama değil mi?
    + yok, o fen edebiyatlarda.
    - mavi ekran.

+ ne okuyon şimdi sen?
    - almanca öğretmenliği.
    + hmm, e formasyonu napcan?
    - zaten öğretmenlik okuyorum ne formasyonu?
    +mavi ekran.

+senin okul bitti mi?
    - son yıl işte.
    + e formasyonu da kaldırmışlar dedi haberler, nasıl olacak?
    - bana lazım değil o.
    + oluyor mu öyle?
    - he.
    + mavi ekran.
  • erken bitiriyor, dersler de hafta sonu diye uşak üniversitesi'nde başlamış bulunduğum eğitim adı altında, çile.

pazartesi öğretmenlik uygulamasından söz etmedikleri gibi, uygulamanın illa uşak'da olacağını da belirten olmadı. öğretmen evine yerleştim iki gündür bozuk sifona bakan olmadı.
    acıktım akşam 9'dan sonra açık restoran yok. doğru dürüst kitapçı yok. sahaf hiç olmamış. günde iki sefer var memleketime. sadece otobüs. hava alanı çalışmıyor.
    dersler..?
    eğitim ilke ve yöntemleri dersinde 3 saat boyunca bergüzar'ın dizi de 150.000 dolar karşılığında patronuyla yatmasının dinimizce caiz olup olmadığını konuşan bir hoca(!)ya maruz kaldım.
    beni bırakın, siz devam edin aq
  • üniversitede yeşeren beyinlere son budama, son rütuş. formasyon alan öğrenciye de yürüyen 2 bin lira denir.
  • almak zorunda olduğum belge.
    almadığım takdirde işsizliğe mahkum eden sevimli şey.

oks sınavına girer anadolu lisesini kazanırsınız yetmez
    öss sınavına girer üniversiteyi kazanırsınız yetmez
    ales sınavına girer üstüne bide mülakata girer formasyona hak kazanırsınız ama bu da yetmez
    kpss ile sizi bir kez daha sınarlar bakalım öğretmen olabilecek misinizdir?
    çünkü türkiye' deki bütün öğretmenler profdur doçtur bill dir gates dir.
  • artık not ortalaması 2,50'un altında olan ve 2009-2010 yılından önce yüksek öğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerin de alabileceği, bölüm mezunu kişiler için öğretmen olma vizesidir. zaten bu insanlar okurken bundan haberleri olmadığı için saçma -2,50 ortalama şartı- bir uygulamaydı. yerinde bir karar olmuş.

http://www.yok.gov.tr/content/view/1072/
  • dün osym'nin açıkladığı klavuza göre türkiye'nin tek eksiği din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenidir. zira 20 bin kontenjanın 5 binini bunlar oluşturuyor.
  • yıldız teknik üniversitesinin başvurularında ösym yerleşme puanını da kriter almasıyla nihayet yerleşebildiğim program. "öğretmen olunca şöyle yapacaksınız, böyle yapacaksınız" derler öğrencilere. yıllardır öğretmenlik yaptığım halde. psikoloji sevenler için dersleri eilencelidir bile.
  • 3,5 ay aralıksız eğitim (31 kredi) ve 14 haftalık uygulama (1 yarıyıl) sonrası edinilen öğretmenlik sertifikası. bütçeyi 1900ytl çapında oymaktadır kendileri.
  • bakıp bakıp "gerçekten ama gerçekten, iki bin lira ediyor musun sen?" diye sorduğum belge.
hesabın var mı? giriş yap