• --- spoiler ---

izlendiklerinden ve fotoğraflarının çekildiğinden şüphelenen terörist abilerin, kafalarını sağa sola sallama taktiği ile fotoğraflarda blur çıkacaklarına ve teşhis edilemeyeceklerine inanmaları beni uzuuun süre güldürmüştür.

--- spoiler ---
  • "barry" karakterinin tavırlarıyla big lebowski'deki adamım walter sobchak'ı anımsattığı eğlenceli film.
  • uzun zamandır seyrettiğim en güzel kara mizah filmi. islamiyet-cihad-cemaat yaklaşımının bu kadar derin irdelenebileceği başka bir film çekilebilir mi emin değilim.
  • intihar bombacılarına hümanist bir bakış.

--- spoiler ---

ingiliz polisi de salaklık konusunda teröristlerden geri kalmıyor.

--- spoiler ---
  • sayesinde 'maşallah brother' diye bir motto ile yaşar olduk;
    http://www.youtube.com/watch?v=3u0knjwun_k

sözlerini de yazayım tam olsun;
    i am the mujahideen
    and i'm making a scene
    now you's gonna feel what the boom boom means
    it's like 2pac said ;
    'when i die, i am not dead'
    we are the martyrs
    you're just smashed tomatoes
  • marx, "din halkın afyonudur" diye boşuna dememiş.
    bu filmde de, herkesin kafası güzel. islamiyet uğruna kendini feda etmeye çalışan mücahitlerin de, bu mücahitlerin etrafındaki ingilizlerin de, ve hatta böyle bir film yapmaya niyetlenen ekibin de... evet, kara komedi ama karası daha bol. evet, trajikomik ama trajedisi daha bol. ortalığı saran afyonun etkisiyle, hangisinin daha bol olduğunu ayırt etmek biraz zor sadece.

waj: we'll blow something up.
    omar: what we gonna blow up waj?
    waj: internet.
  • üstü kapalı olarak ekşi sözlük trollerini konu alan film. öyle ki sanki başrol oyuncularının sohbetlerinde geçen her tespit, eylemlerindeki her özenli zeka fışkıran hamle bu güruhun açtığı bir başlığa gönderme.
  • karakterlerin sakarlık ve aptallıkları üzerine komedi yapısını oluşturan başarılı ingiliz komedilerinden. bu gelenek zaten ingiliz komedisinde mevcut ama bu film yapmak istediği şeyi fazlasıyla becermiş. mesajı yok, tek amacı güldürmek ve kasmadan izlendiğinde görevini yerine getirir.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden. eğlendirdiği kadar üzmüştür de. sanki film değil de gerçek hayattaki insanların hayatının gizli kamerayla çekilmiş hali gibi görünmüştür. daha önce bu kadar doğal oyunculuk gösteren film izlediğimi hatırlamıyorum.
  • filmin ilk yarısı (sayılır) sıkıcıydı benim için. hatta filmin büyük kısmında aptallık seviyesi sinir bozucu seviyede seyrediyor.

--- spoiler ---

faisal'ın koyuna takılıp patlamasından itibaren güzelleşti film resmen.
    başta emin olamadığım için yeterince komik gelmese de, sonunda "kazara" bin ladin'i öldürdükleri resmiyete kavuştu, gülümsemeyi de sona sakladım.

negotiator rolünde benedict cumberbatch** görmek filmin en güzel yanlarından biriydi.

big lebowski'de walter varsa, burada da barry vardı, aynısının laciverti, o derece. yaygaracı adamları sevmiyorum hiçbir filmde, komik değiller.
    ve evet, bunu the office* de izlemiş biri olarak söylüyorum. karşılaştırmak yersiz gerçi, ricky on basar.

--- spoiler ---

son olarak, coen kardeşleri, guy ritchie'yi -ikisine de lafım yok gerçi- yere göğe sığdıramayan sözlük ahalisinin imdb yüceltmeli*, bafta ödüllü bu filmi gözden kaçırmış olmasına şaşırmadan edemiyorum. bayıldığım bir film olmadı, ama iyi örnek görmek isteyenler izlesin.
hesabın var mı? giriş yap