• "zayıflık, zaaf" demektir. shakespeare kadınlara yakıştırır bu kelimeyi, hamlet'in ağzından:
    "frailty, thy name is woman!" hamlet, 1.ii.146

sabahattin eyüboğlu ise şöyle çevirir:
    "kadın zaaf demekmiş meğer!"
  • yoğurdun içine hıyar yerine bu filmi doğrasanız alacağınız sonuç yine cacık olur. sırf matthew mcconaughey var diye izledik, onun da bir numarasını göremedik. ben yandım siz yanmayın.
  • insana ne düşüneceğini şaşırtan filmlerden.

--- spoiler ---

uzunca bir süre çok ciddi din eleştirisi yapan bir film olacağını düşündüm. böyle düşününce de çocukların ruh halini hayal bile edemedim. babanın işlerinin bu kadar yolunda gitmesi zaman zaman kafama takılsa da böyle biteceğini hayal edemedim. son 15 dakika din eleştirisi sağlam bir din propagadasına dönüştü. baba haklı, çocuklar seçilmiş oldu.
    olayın savcısına bu oyunun oynanması, bunca açıklama yapılması saçma olsa da
    brent hanley böyle yazmış demek ki.
    sonuç olarak tehlikeli bir film. izleyip, inancını pekiştirip, provake olabilecek bir sürü manyak var bu dünyada.

--- spoiler ---
  • insanı rahatsız eden, sinirlendiren fakat ekrana kilitleyen, oldukça ilgi çekici bir konuya sahip başarılı bir film. sonu bir suç filmine yakışır olarak bitseydi belki daha başarılı olurmuş.
  • "ben, babam ve kardeşim... bu bizim ailemizdi. sadece üçümüz vardık. anne ve babamın bütün akrabaları ölmüştü, yani bizden başka kimsemiz yoktu. yine de çok umurumda değildi. başkalarına ihtiyacımız yoktu; beraber mutluyduk. taa ki..." repliğinden de anlaşıldığı üzere yalnızlıkla deliliğin birbiriyle ilintili şeyler olduğunu gözümüze sokan film. bunu yaparken de tanrı, din, inanç, mitos, paranoya ve saplantı gibi kavramlar üzerinden mesaj veriyor.

--- spoiler ---

tanrısal bilgiye ulaşan ya da ulaştığını sananlar mı akıl hastası oluyor, yoksa akıl hastaları mı tanrısal bilgiye ulaştıklarını sanıyor? insanlık tarihinin başlangıcından beri çözülmeyi bekleyen bir paradoks. filmin finali de, bir bakıma bu paradoksun cevabını izleyicinin takdirine bırakıyor: öldürülenler gerçekten 'iblis' miydi, yoksa her şey 'tanrının elçisi' olduğunu iddia eden baba/oğulun yanılsamalarından mı ibaretti?

--- spoiler ---

filmin ortalarında, abi ve kardeşin izlediği çizgi filmden alıntı:

+ baba, tanrı neden bunun bana olmasına izin verdi?
    - tanrıyı suçlama davy. bu, onun hatası değildi.
    + bunu yapmama tanrı neden oldu ama!
    - tanrı, yapacağın şeyi her zaman senin seçmene izin verir. sen iplerle bağlı bir kukla değilsin! yani tanrı, seni bir şeyler yapmaya asla zorlamaz. verdiğin kararlardan sadece ve sadece sen sorumlusun.
  • 10 cloverfield lane'i izlediğimde hatırlayarak hakkında yorum yapmayı nasıl atladığıma şaşırdığım film.

--- spoiler ---

"paranoyanın gerçek çıkması" sürprizli filmlerin, bildiğim en eski ve en başarılı örneği.

spoiler içinde başka bir film için de spoiler olacak ancak, bu ekolden take shelter da izlenebilir.

--- spoiler ---
  • ing. narinlik, zaaf.
  • bunu yaşayan yüzlerce insanın olduğunu bilip de izlediğimde tüylerimi dikan diken etti benim. karısını içine şeytan girdi diye öldürenler, çocuklarını ecinni bu diye boğanlar... yönetmenin bizim buralardan çıkmamış olması şaşırtıcı, ama diğer yandan onlarda da şahane intihar timleri, tanrı kompleksleri falan var, haklarını yemeyelim, söz konusu akıl hastalığı olduğunda bütün insanlık olarak bir yarış halindeyiz. (hoş en son özgecan'ın öldürülüş şekli ile biz burun farkıyla öne geçtik !)

--- spoiler ---

ama yine de ben esasında iki kardeş yokmuş finali beklediydim.var olduğu sanılıp da aslında olmayan adamlar filmlerinii, çok klişe olsa da çok seviyorum ben. kimlik filminin baş hayranlarındanımdır bu yüzden.
    --- spoiler ---

onun dışında hoşça vakit geçirilebilinecek bir film, öyle çok büyük beklentiler ummadan ama.
  • korku değil merak uyandıran bir gerilim filmi.
    suç unsuru da var.
    a simple plan filminde en iyi oyununu oynayan bill paxton yönetmiş.
    ortalamanın üzerinde bir film bence,
    türünü de sevdiğim için beğendim,
    ah vah yapmazsınız izlerseniz, sonuçta 20 yıllık film.
  • the duskfall'ın ilk albümü.
hesabın var mı? giriş yap