• sırf sosu ve birlikte verilen patates kızartması için yediğim bir çeşit portoya has yemektir. o sosuna patates kızartmalarını banmak ve birayı yudumlamak paha biçilmez.
    aslında hazırlanışı itibariyle çok basit bir yemektir. 5-6 farklı et çeşidi tost ekmeğinin arasına koyulur ve üstüne ise kaşar ilave edilir. ama dediğim için işin sırrı birlikte servis edilen ve birayla yapıldığını öğrendiğim sostur efendim.
  • büyük beklentilerle yediğim ama çok da bir olayını göremediğim sandviçimsi. ya da ben iyi yapan bir yerde yemedim.

çok tuzlu ve ağır. oturuyor mideye. bir kez deneyin, yeter.
  • çok bir olayı olduğunu düşünmediğim sandviçimsi. iki dilim ekmek arasında dana eti, domuz sosisi, başka bir tür hayvanın salamı, üzerinde kaşar peyniri ve yumurta, yanında da patates kızartması ile servis ediliyor. sosu dökünce çorba gibi olması gerekiyormuş. cafe santiago ve onun rakibi sadece bir saatliğine çalışan ve evlere servis yapan isimsiz yerden yedim. santiago’da 10 euro, domuz sosisi çıkarttırırsanız 7 euro. diğer mekanda 12 euro. bence etmez. gidin marketten 500 gram biftek alıp pişirin daha iyi.
  • portoya özgü yemek. çok da bir numarası olduğunu söyleyemem. dikkat edenler için söyleyeyim içerisinde domuz eti bulunur. sosu da bol tuzlu hafif yoğun kıvamlı mercimek çorbasını andırır. yanında da patates kızartması getiriyorlar, ketçap mayonez yerine patatesleri bu sosa banıp yemek iyi oluyor. çok pahalı bir şey de değildi herhalde.
  • portekiz usulü kalp krizi küpçüğü.
  • oldukca agir porto'ya ozgu bir yemek. sosis, jambon, biftek ve yumurta katlarindan olusur. ara katlarda tost ekmegi bulunur. en ustte kasar eritilir ve gravy sos ile servis edilir. sicak tabakta geldiginden dikkat edilmesi gerekir. yaninda patates kizarmasi da ikram olarak gelir. bunu cok ac degilseniz iki kisi paylasmanizda fayda var.

porto'da hemen hemen her yerde bulabileceginiz bu yemegin hasini cervejaria brasao'da bulabilirsiniz. guzel bir aksam yemegi icin siddetle tavsiye edilir. burada rezervasyonsuz yer bulmaniz mumkun degildir. size linki birakayim suraya da bir hayrim dokumsun.

operim gidinizdan. cervejaira brasao
  • porto yemeği. harika bir ana öğün. yanında patates kızartması ve kola ile mükemmel gidiyor. yukarıda da söylenmiş muhtevası , en üstten başlarsak : tarhana çorbası tadında bir sos, yumurta, kaşar peynir, steak , ekmek, domuz jambon. 10 euro ile tıka basa doyarsınız.
  • sosunda sadece bira değil, beyaz şarap, kırmızı şarap ve viski de vardır. tadı güzeldir, ama öyle çok aman aman efsanevi de değildir.
  • sosu ısparta'da yapılan tarhana çorbasına benziyor. dedem hasta çorbası derdi. tadı neredeyse aynı. fiyatı 6-10 euro arası değişiyor 2018 nisan itibari ile. iki ekmek arasında dana etinden steak tarzı bir et, domuz eti(sosis, ham, salami). ekmek üstünde eritilmiş peynir. ve üstüne de sos. alın size francesinha. fakat en önemli şeyin sosu olduğunu söylediler. bazen üstüne yumurta kırıyorlar, yanına da patates.

tadını ise hiç beğenmediğimi söyleyebilirim. çok ağır. portekizli arkadaşlarıma ayıp olmasın diye zar zor yedim. bitiremedim bile. kesinlikle yarım porsiyon söyleyiniz. ve sadece yedim demek için yiyiniz, efendim.
  • istanbul'da yapan bir mekan var mıdır? bilenler yeşillendirsin lütfen.
hesabın var mı? giriş yap