• götünüzden konuşmanız gerekiyor ancak ironik şekilde kulağa en güzel gelen dil
  • ingilizce'den cok daha kurallı ve mantıklı bir dil. ingilizce'deki gibi kalıplara göre kurallar değişmiyor, kuralı bir kez öğrendiginizde, o kural her kalıp ve şartta geçerli oluyor. bu anlamda hem öğrenmesi, hem de konuşması çok zevkli bir dil.
  • bana hiçbir zaman çekici veya estetik gelmemiş olan dil. tabii bu gayet zengin bir dil olduğunu değiştirmiyor.
  • kulağa ya çok hoş gelen ya da çok itici gelen bir dil.

kimine göre şiirsel olurken kimine göre de çok kaba bir dil.

ana dili fransızca olan kişilerin yazdığı romanları, öyküleri ve şiirleri okumaktan, söylediği şarkıları dinlemekten, çektiği ve/veya oynadığı filmleri izlemekten büyük keyif alıyorum.

türkçede ve fransızcada geçen bir çok benzer kelime var. duydukça ufkum iki katına çıkıyor.
  • kendi kendime gaza gelip, youtube videolarıyla franszıca öğrenmeye çalışma konulu bir serüvene başladım bir zaman evveli, gerçekten karınca hızıyla ilerlediğim ama ilerleme kaydebildiğim bana kendimi iyi hissetiren zamanlar oldu bunlar hatta abarttım bu dilden bir cümle bile anlayabildiğim anlar havalı hissettim resmen... sanırım bir önceki hayatımda jöntürk bir manitam vardı zira bu kendi kendime fransızca öğreneyim, öğrenmeye çalışayım manyaklığımı başka türlü açıklayamıyorum. ama bu şekilde ne seviyeye gelebilirim o meçhul işte, hayır hiç iler tutar yanı olmadığından bu yersiz tutkumu, kamuya arz edip, bir kursa filan da gidemiyorum çünkü reelde hiç işime yaramayacak bir kızıl elma benim için fransızca öğrenmek, anlamak, konuşmak yine de tavsiye, kitap adı,link yollamak isteyen olursa elini korkak alıştırmasın, rica ederim.
    edit; kendi kendine öğrenme isteği bile duydurtabilen, zor ama bence yine de kendi içinde bir matematiği olan dil.
  • öğrenmek istiyorsanız ve ingilizce biliyorsanız, ki bilmiyorsanız fransızcayla ne işiniz var gidin ingilizce öğrenin, boşuna kurslara para dökmeye gerek yok, evde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. ihtiyacınız olan şeyler aşağıdakiler.

pimsleur: yarımşar saatlik otuzar dersten oluşan beş seviyesi var, toplamda 150 ders yani. ses kaydının başında bir diyalog dinliyorsunuz, önce bu konuşmayı açıklıyor, sonra size ingilizcesini sorup fransızcasını isteyerek diyalogdaki şeyleri öğretiyor. biraz ilerledikten sonra ise diyalogdan bağımsız yapılar öğrenmeye başlıyorsunuz. her kayıtta bir öncekilerin tekrarı yapılıyor, yani unutmuyorsunuz. her gün bir kayıt dinlenmesini öneriyorlar ama iki tane de dinleyebilirsiniz.

michel thomas: michel thomas'ın yanında iki öğrenci var, onlara ingilizce soruyor, öğrenciler fransızcaya çeviriyor. onlar yanıtlamadan sizin kaydı durdurup yanıtlamanız lazım ki çoğu zaman gerek kalmıyor çünkü öğrenciler pek parlak değiller. her zaman doğru cevap da vermiyorlar. yani ortada bir rol yapma yok, gerçekten sizinle birlikte öğreniyorlar onlar da. foundation ve advanced kursları var, bunlar bittiğinde tüm zamanları öğrenmiş oluyorsunuz ama eksik kalan yapılar da oluyor tabii ki. language builder isimli kursu ise bence gereksiz.

coffee break french: mark isimli iskoç bir fransızca öğretmeni, anna isimli öğrencisine fransızca öğretiyor en baştan başlayarak. dört seviye, yüz altmış ders var. bu kurs ücretsiz, paralı olan versiyonu da var. ilk iki sezon için önemli bir fark yok, sonrasında ise uzun ses kayıtları üzerinden ders anlatmaya başlıyor. onların pdf'i ücretli olanda. içinde hem transcript hem de kayıtta geçen tüm cümle yapılarını anlatıyor. ancak onlar olmadan da faydalanabilirsiniz.

assimil new french with ease: kısa kısa fransızca metinler ve ingilizceleri var ses kayıtlarıyla birlikte. dinlemenin gelişmesi için metni okumadan önce birkaç kez dinlenilmesini tavsiye ediyorlar. içinde ufak egzersizler de var ama çok gerekli değiller.

assimil using french: üsttekinin devamı. metinler biraz daha zorlaşıyor ve uzuyor.

grammaire progressive du français intermédiare: tamamı fransızca dil bilgisi kitabı. üsttekilerle biraz ilerledikten sonra başlayabilirsiniz.

teach yourself french: çok eski olmasına rağmen çok iyi bir dil bilgisi kitabı ve ingilizce. her ünitede bir konu öğretip cümle çevirisi, daha sonra ise metin çevirisi yaptırtıyor.

fsi french phonology: fransızcanın telaffuzu zor falan değil, birkaç tane kuralı öğreniyorsunuz ve büyük ölçüde bitiyor. bu kursla da gerekli hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. bence ilk bununla başlayın çalışmaya.

fsi french basic course: bir üstteki kursun devamı niteliğinde. toplam yirmi dört ünite var. linkte on iki ünitelik ilk kısım var, ikincisini de siteden bulabilirsiniz. bu kurslar altmışlarda yurt dışı görevine gidecek amerikalı diplomatlar için hazırlanmış ve çok sıkıcılar. aynı şeyi size elli defa söyletiyor. ancak özellikle konuşma ve öğrenilen şeyleri otomatikleştirme konusunda faydalı.

başka kaynaklar da var ama bunlar fazlasıyla yetecektir. link verdiklerimin dışındakiler ücretli kurslar ve edinmek istiyorsanız thepiratebay'i ziyaret etmeniz gerekecek, netflix ve dizi izleme sitelerinde ne yazık ki mevcut değiller.

edit: işin açık ara en zor kısmı dinlediğini anlama. onu geliştirmek için aşağıdakilerden yararlanabilirsiniz.

podclub-1: şu an 40 tane podcast var, iki haftada bir yenisi eklenmekte.
    podclub 2: bunda ise 157 tane var, sonlanmış durumda.
    journal en français facile: basit fransızca ile haberler diyor ama basit değil, b2 seviyesinde.
    easy french: easy dediğine bakmayın, sokaktaki insanlar konuştuğu için anlaşılması zor, ilerledikten sonra kullanabilirsiniz.
    tv5monde: burada da her türlü seviyeye göre dinleme olsun, dil bilgisi olsun egzersizler var.
  • açıkçası seksiliği, şunu bunu geçtim, boğukluğundan artık kulaklarımın tıkandığı dildir. hele de evde otururken sokaktan gelen gürültü şeklindeki konuşma seslerine maruz kalıyorsanız ve kelimeler tam anlaşılmıyorsa (bkz: rabarba)fransızca mı konuşuluyor arapça mı tam ayırt edemezsiniz bile!
  • fransızca öğrenmenin sadece 1 ay aldığını fark ettiğimden beri gülüyorum. 2 yıldır da fransızca yazıp, okuyup, konuşuyorum. çok kolay oldu.

fransız da değilim.
  • güzel bir dildir fransızca. daha güzeli bu dili konuşan kadınlardır. teleffuzdaki kırılmalar, gırtlaklar beni cok etkiler. bundan dolayı da fransızca konuşan kadınlar bir başkadır.
  • en yakın arkadaşımın türkçe ile benzerliği, zorluğu, pratikte nasıl olduğu vs. hakkında şahane bir yazı yazdığı dil. yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap