• sadece kendisinden önceki sessizi uzatan bir harf değildir. ağa ile aa arasında bariz fark vardır mesela. hafif okunan bir harf sadece. ben şahsen dilimin damağa yakın kısmının hafif yukarı kalktığını hissediyorum söylerken. ama çoğu durumda sadece sesliyi uzatıp söylerseniz de kabul edilebilir olduğundan genel bir yanlışla bu harfin her zaman böyle söylendiği sanılıyor.

not: en çok yuvarlak seslilerle kullanıldığında fark edilir. en az da i gibi ağzı bükerek söylenen seslilerde.
  • hadi ordan, kaybolacakmış. geçen hafta debe'ye giren entry yeterince açıklamamış sanırım bir şeyleri. tuğ diye bir sözcük var türkçe'de ta orta asyadan beri var olan. ona ne diyeceksin tuuu mu? bana niyecekler tughan? o da tukhan olur sizin zihniyetinize göre. yumuşak g'mizi yedirmeyiz.
  • ne zaman bir muhabbette adı geçse aklıma bu film diyaloğunu getiren harf.

- deli emin mi? ben de tuba?
    - ney? tuğba mı?
    - tuba, tuba. yumuşak g yok.
    - zaten bence lüzum da yok!
  • dilimizin yetim harfi. belli aralıklarla kendisi sanal mecralarda tahkir edilir.
  • ilkokul öğrencilerinin ya hiç yokmuş gibi davrandığı (bkz: öretmenim)
    ya da yerine h harfi koyduğu (bkz: ahaç)
    harftir.
    ses temelli yöntemde okuma yazma öğretirken öğretmenlere çok değişik sesler çıkartır.yanlışlıkla sınıfın kapısının önünden geçerken öğretmeni ağlıyor ya da kusuyor sanabilirsiniz.
  • sesi olmadığını iddia eden türkçe bilmiyordur.
  • okunuyor mu okunmuyor mu bu melet kendisinin bile bildiğinden emin değilim.
  • küçüklüğümden beri bir yazıyı içimden okurken okunuşunu bilmediğim ya da umursamadığım özel işaretlere denk gelirsem onlara içimden "ğ" diyorum. okuduğum kitapta "#35" yazıyorsa onu içimden "diyez otuzbeş" olarak değil "ğ otuzbeş" olarak okuyorum. bir kod örneği "_ => x;" şeklinde yazılıyorsa "ğ ğğ x" oluyor. sadece içimden okuduğum bir sesin ne olduğunu nereden bildiğimi sorarsanız da o sesi çıkartmak istesem nasıl bir ses çıkartacağımı hayal ettiğimde gelen en yakın seçenek "ğ" oluyor. bu gereksiz harfin benim için bir işlevi de budur.
  • çomar turnusoludur.

bir insan neden "uygun" yazmak yerine "uyğun" yazar ki?
  • alfabedeki harfler sayılırken yumuşak g yerine direkt ğ denmesi gereken harf.
hesabın var mı? giriş yap