• yüksek müsadenizle, sen kim köpeksin denecek başlık. galata kulesi adı üstünde kule olmakla beraber önemli bir hikayenin de ana mekanı olmaktadır. bu hikaye yukarı bahsi geçmemiş hazerfan ahmet çelebi'nin yapay kanatlar kullanarak uçuş hikayesidir ki başlı başına filmlere konu olmuştur.ayrıca manzarasını görmek gereklidir. yabancı ülke gezdiğini belli etmeye çalışırken keşke bu kadar saçmalamasaydın kardeş.
  • galata kulesi kız kulesine aşık diyolla :)

edit : romalılar döneminde istanbul’un 14 mahallesinden 13’üncüsü olarak kayda geçmiştir.
  • toplum olarak herşeyi fazlasıyla abarttığımız yada fazla basite indirgendigimiz için başlığın doğru olabileceği kabul edilebilir.
  • powder tower tarafından kafasına verilen kule *. yıl muhabbetlerine girmek istemiyorum.
  • kulenin iki yanından başlayıp bir yay şeklinde açılan surların artık olmaması ve galata bölgesinin tarihten izlerinin neredeyse tamamen kaybolması, üstüne üstlük bölgenin geçmişinden haberdar bile olunmaması sebebiyle sarf edilen sözcükler bütünü.
  • "galata kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, bizans imparatoru anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılındaki ıv. haçlı seferi'nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında "isa kulesi" adıyla yığma taşlar kullanılarak cenevizliler tarafından galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında yeniden yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur."

528 de ilk yapılış, 1348 de yıkıldıktan sonra yeniden inşaa ediliş. bu denkleme bakarsak kule evet 1489 yaşında ve 669 yıldır da şu an ki görünümünde. bu bağlamda dünyanın en eski kulelerinden biri olması sebebiyle abartılmış bir balon olmaktan uzaklaşmaktadır.
  • hiç aşık olmamış insan beyanıdır.
  • katıldığım önermedir.

şimdi biraz riskli bir ifade olacak ama bana biraz kalın görünmektedir. aslında uzun bir silindir ama çapı fazla olduğu için bodur durmaktadır. ayrıca çatısının da orjinal olmadığı çok bellidir.

iatanbul'da beyazıt kulesi de var. o ne bodur duruyor, ne de sontadan eklenmiş bir parçası var gibi. galata sembol olacağına o sembol olsaydı keşke. galata'nın tek artısı daha eski olması.
  • su internette yalan yanlis binlerce garip sey gordum. ama durup dururken koca kulenin birinin gotune battigini ilk kez goruyorum.
  • abartılmadık bir kulağımızın arkası kalmıştı onun da başlığı yakında açılır.
hesabın var mı? giriş yap