• (bkz: gelinin beline kırmızı kurdela bağlamak)

hem garip hem çirkin.
  • gece tırnak kesmek. halen anlamış değilim ama kesemiyorum bir güç beni durduruyor..
  • gelinin erkek kardeşinin çeyiz sandığının üstüne oturması veya gelin kapısını tutması.
    sövsen olmaz, dövsen olmaz, adettendir diyerek cebine bir şeyler sıkıştıracaksın mecbur.
    ha bir de bazıları parayı beğenmiyor. enişte cimri misin sen? kız veriyoruz sana bu mudur yani? diyenini duydum.
  • (bkz: takı töreni)
  • yukarıdaki adetlerden, cenaze sonrası yemek için, türklerde çok çok eski bir töre olduğunu söyleyebilirim. şöyle ki; türklerde her ölen uçmağa yani cennete gider ama bazısı daha yavaş, bazısı daha hızlı gider. dolayısıyla, ölüyü gömerken yanına atını da gömmek ve cenaze sırasında at kesip orada yemek adetlerinin, o kişinin uçmağa varmasını hızlandırdığına inanılırdı. atına binip gidecektir ve karnı da tok gidecektir, dolayısıyla da hızlıca gidecektir. bu adetin bir kısmı da buradan gelmektedir.
    bu geleneği, osmanlının ilk dönemlerinde de görürsünüz.

mesela bolayır'a yolunuz düşerse, namık kemal'in, üzerinde;
    "ölürsem görmeden millette ümid ettiğim feyzi,
    yazılsın seng-i kabrime, vatan mahsun ben mahsun"
    yazan mezarını ve mezartaşını görmek isterseniz; aynı mezarlıkta; orhan gazi'nin oğlu, gazi süleyman paşa da, av sırasında üzerinden düşüp hayatını kaybettiği atı ile beraber yatmaktadır. çok sevdiğinden diye yazılmıştır ama adetin aslı budur.
  • sonradan ortaya çıkan ama artık adetleşen mezuniyet kınası.

ilk kimin aklına nerede, hangi üniversitede ve ne zaman geldi? mezun olana niye kına yakılır? hadi yakılır, erkeğe niye yakılmaz? hadi erkeği geçtim, nasıl oldu da adetleşti?
  • gelin olacak kızımız evden çıkarken, bekareti temsil eden kırmızı kurdele takılması. bir arkadaş da yukarıda yazmış ama bununla ilgili bir iletiyi de şuraya bırakayım:

- bir kere eski sevgilimin düğün fotoğrafının altına ''kız allah canını almasın, o belindeki kırmızı kuşak ne'' yazmıştım. *
  • anadolu'da, gelinler, damatların kuzeni, yeğeni vs. gibi erkek akrabalarına (kendilerinden yaşça küçük de olsa) "abi" derler(di). hala garibime gider. yenge sen benden 7-8 yaş büyüksün ne abisi ya.
hesabın var mı? giriş yap