şükela:  tümü | bugün
 • erzincan'ın kemah ilçesine bağlı bir köy.
 • hakkari'nin şemdinli ilçesinde tekeli köyünün daha da ötesinde neredeyse bir iran bir ırak toprağı olan yaklaşık olarak 3200 metre yükseklikteki bir zamanların üs bölgesi. hala kullanılıyor mu bilmiyorum ama, türkiye'yi arkanıza aldığınızda solda iran sağda ırak bulunur. haritada yerini bulmak son derece kolaydır. türkiye iran ve ırak sınırının birleştiği noktadır. stratejik önemi büyüktür. kış geldiğinde (bkz: winter is coming) askerler tarafından terk edilir ve askerlerin yerini teröristler alarak bir sonraki sene için mayınlama faaliyetleri yapılır.
  son derece tehlikeli bir noktadır: (bkz: 19 haziran 2010 gediktepe karakolu saldırısı) bu saldırı sonrası tayyeap de bir ara buraya çıkmış ve ayağa kalkamadığı için eleştirilmiştir. kendisini hiç sevmesem de ayağa kalkmaması son derece normal bir durum teşkil etmiştir.

  etrafındaki tepelerde dünyada yalnızca belli bölgelerde yetişen ters lalelere rastlamanız mümkündür. kar tabakası yalnızca 1-2 ay kalkar. yaz aylarında susuz kalırsanız eriyen kar suyunu hafif de bulanık bir şekilde şişeleyip içebilirsiniz. ay olmadığı gecelerde hele bir de sis çökmüşse, ışık kaynağı olmadan herhangi bir yeri görmeniz imkansızdır. bu durum bazı bazı gündüzleri de geçerlidir. yaz aylarında hava geceleri eksilerdeyken gündüzleri 30 dereceyi aşabilmektedir. bol bol yıldırım düştüğünden saçları jölesiz dikeltme özelliğine sahip bir bölgedir.

  gidilip görülmelidir :)
 • askerlere göre hakkari'nin köşesinde yükseltiler ve hiyerarşi:
  tekeli - özgürtepe - gediktepe - hakurk - allah