şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gelecekte insan bilincinin biyolojik bedeninden tamamen ayrılabilmesi mümkün hale gelmesi halinde şu an var olan cinsiyetlerin ne olacağı sorunsalı.

  üreme biyolojik olmasa bile bilinç olarak yine erkek/dişi olarak mı var olacağız? yoksa agender denilen cinsiyetsiz mi olacağız acaba.
 • şöyle bir teorim var:

  ilk önce yapay gıdaların, plastik gibi kanserojen maddelerin, bazı yan etkisi kanıtlanmamış ilaçların ve buna benzer etkenlerin sayesinde insanlar gittikçe kısırlaşacak. filmlerdeki gibi doğal yollardan doğum bitecek. burada devreye klonlama girecek. yapay rahimler çocuk doğuracak. ama buradan sonrasını kestiremiyorum. seks devam ederse cinsellik de devam eder. ama kısırlaşmayla beraber erkeklerde ereksiyon sorunu olursa; cinsiyet kavramına yeni tanımlar gelebilir.
 • biyolojik vücudumuzun kullanılmaya devam ettiği gelecekte brave new world benzeri bir üretim tesisinde daha önceden depolanmış üstün özelliklere sahip dna'lardan bilgisayar toplar gibi biraz ondan biraz bundan şeklinde * olabilir.
  https://i0.wp.com/…5433b7fdb5a_mv2.png?fit=1480,616

  bir süre sonra bu işlemi sadece beynimiz için gerçekleştirip kalan uzuvlarımızı mekanik ve elektronik olarak lego gibi kendimiz takabiliriz.
  https://modogeeks.com/…oads/2016/01/krang-tmnt1.jpg

  bilincin yapısını çözdüğümüz senaryoda da altered carbon'daki sistem gerçekleştirilebilir. ancak o teknolojik ilerlemeye sahip olduğumuz gelecekte insan vücuduna ihtiyaç duyacağımızı sanmıyorum.
  https://medias.spotern.com/…0/104897-1532336916.jpg

  bütün yolların sonu insanin kısmen veya tamamen klonlanmasına çıktığından kelli her halükarda gelecekte seks biter. vücudumuza sahip olduğumuz kısa bir süre içerisinde demolition man tarzı birşeyler olabilir.
  https://www.youtube.com/watch?v=k80uqwwuiys

  bilincin matrixvari tarzı simülasyonlara yükleyebileceğimiz gelecekte fiziksel seks belki ekstrem bir fantazi olarak gerçekleştirilecek.

  bütün hayal gücüm popüler kültürden ibaremiş ya amk, orijinallik sıfır :(
 • onu bilmem de dünya nüfusu bu şekilde artmaya devam ederse üremenin imkansız olduğu tüm cinsiyet ve eşleşmeleri teşvik edilmeye devam edecek.
 • talep eden için cinsiyetten bağımsızlaşma/özgürleşme olabilir. left hand of darkness'ı da aşan bir durum belki.
 • insanları bilmem de ben aynı kalmaya devam edeceğim. önerim sizin de devam etmenizdir.