• anestezi uzmanına göre çok eğlenceli olabilen bir deneyimdir ( tabi ki eğer negatif düşüncelerle kafanızı doldurmassanız )

anestezi uzmanı - şimdi beraber dua edeceğiz
    keanu - tamam başlayalım
    anestezi uzmanı - bismilla...
    keanu - bismilla...
    anestezi uzmanı - uçmaya hazır mısın
    keanu - ne ehaha
    anestezi uzmanı - uçuşa başlıyoruz
    keanu - ımm bozagımda tatlı bi tad var
    anestezi uzmanı - işte uçuyoruz

ameliyat sonrası ...

anestezi uzmanı - şimdi nasılsın , biraz daha ister misin
    keanu - ehah evevevevet !
  • dün 4. kez yaşadığım hadise. eskileri hakkında çok bir fikrim yoktu, üzerinden seneler geçmişti yani pek hatırlamıyordum. şimdi pek bir yakından tecrübe edip, daha bir gözlemleme fırsatım oldu. bilimsel olarak yaklaşmayacağım olaya. yani içinde şu gaz vardır bu gaz vardır değil de, daha çok nasıl oluyor.
    öncelikle ameliyata hazırlanıyorsunuz. ameliyat kıyafeti vs. giyiniyorsunuz ki klasik prosedürler. sonra böyle yeşilli yeşilli bir sedyemsi şeye yatırıyorlar. önce damar yolu açılıyor, ki bütün işlemler buradan yapılıyor. bu işlemler serum takılması, iğne yapılması ıvır zıvır. bu damar yolundan önce sakinleştiricimsi birşey veriliyor. burada artık panikleme olayınız azalıyor. hakkaten rahatlatan birşey. ama bilinçte falan hiçbir değişiklik olmuyor. yani esas narkoz olayı o değil. daha sonra sizi ameliyathaneye götürüyorlar, ameliyat olacağınız yere alıyorlar. önce bir sıvı daha salıyor. bu arada 1-2 kişi mütemadiyen sizi konuşturuyor. sanırım olayı daha bir yaşayabilmeniz için. "uçuş"a böyle yavaş yavaş geçiyorsunuz. bilinç henüz açık:
    - okuyor musun çalışıyor musun?
    - (gözler-bilinç açık) okuyorum
    - hangi okul?
    - hede üniversitesi
    - hangi bölümdesin?
    - kaldırım mühendisliği, bitiyor..
    o arada bir şırınga daha zerk ediliyor. öksürmeye başladım. o ara daha tam kaymamışken adamın biri verilen ilaçtan dolayı oluyor, korkam dedi ve işte onla aynı esnada gözler falan kaymaya başladı. son söz tamamen size ait. çünkü gözler falan ciddi ciddi kayıyor, görüntü kayıyor. ben "kolay gelsin" demeyi seçtim. "laaaaan yapmayın lan" diye bir tepki veremiyorsunuz zaten, gayet sakin moddasınız. sonrası hatırlanmıyor tabi. ama ben rüya gördüm ve rüyamda ameliyat oluyordum. belki kafamda bu düşünce olduğu için, belki de aslında olayı yaşıyorsunuz, çok bilemiyorum. sonra sizi bir şekilde anti bir sıvı vererek uyandırıyorlar. ameliyat sonrası anestezi uzmanı bana şöyle söyledi:
    - nası uyandın öyle sen ya, zor tuttuk valla seni... ama sen hatırlamıyorsundur.
    mayışık modda olduğumdan detay soramadım. evet hatırlamıyordum ama sanırım sıvıyı ilk verince vücut böyle uyandım hüleeayn tepkisi veriyor. gençlerde çok oluyor bu falan dedi. eywallah abi dedim.
    sonuçta tekrar uyandığımda ameliyatınız bitti dediler. tabii sadece öncesini hatırlayabildiğiniz için bu bilgiyi vermeleri güzel oluyor. boğaz ağrısı oluyor. en azından bu sefer oldu, öncekilerde hatırlamıyorum. böyle böyle bitiyor. ameliyat çeşidine göre dayıyorlar serumu. gitgide uyanıyorsunuz. dünya daha bir güzel oluyor
    ameliyattan önce sözlüğü okuyan ben ise uyanır uyanmaz cos30 kök üç bölü ikidir dedim anneme. peki diye cevap verdi...
  • kişisel tecrübeden yola çıkarak tarif etmek gerekecek olursa, plonidal sinüs ameliyatı öncesinde anestezist'le aramızda şu diyalog geçti:

a: merhaba, heyecanlıyız?
    m: yok ya, niye heyecanlı olayım ki? (alt tarafı iki çanak arasını biraz daha açacaklar!)
    a: çok iyi, biraz heyecan normal, sakinleştirici vermediler mi?
    m: bilmem, bir sürü iğne vurdular, hangisi neydi bilmiyorum.
    a: şimdi ilacı vereceğiz yavaş yavaş.
    m: saymam gerekiyor mu (babamın apandisit ameliyatında sayı say demişler, bende de öyle bir şey kalmış kafada, adama işini öğretiyorum)
    a: dangalakça bir gülümseme ile: sayabilirseniz sayın. biz başlayalım.
    m: size güveniyorum.

son cümlemin sonunu getirebildiğimi sanmıyorum. gözlerimin kapandığını ve kulaklarımın bir an uğuldadığını hissettim. uyandığımda hareket eden bir sedyede, baba diye höyküre höyküre ağlıyordum.

bana damar yolu'ndan verdiler, ama suudi arabistan'da "gaz" veriyorlar. ayrıca, suudi arabistan'da nasıl bir ilaç verip, nasıl uyandırdıklarını bilemiyorum, ama hem eşim doğumdan sonra, hem de oğlum* ameliyattan sonra (***) uyandıklarında, yüzleri gözleri şiş ve hüngür hüngür ağlayarak geldiler. eşim, kendine geldiğinde seri tokat atabilen bir hemşirenin "madam, madam" diye bağırdığını hatırladığını söyledi.

yalnız ayıldıktan bir süre sonra, ağlamalar geçince, hala tam olarak kendinde olmuyor insan. kısa bir süre tekrar uyuması gerekiyor, ondan sonra ancak tam ayılma gerçekleşiyor. oğlum uyandı, bizimle kart oynadı. sonra bir süre uyudu. uyandıktan sonra, "damar yolunu ameliyat olmadan önce mi açtılar?" diye sordum, o da, "kart oynarken açtılar ya!", diye cevap verdi. kart oynadığımızı hatırlıyor, kart oynarken verilen ilacı hatırlıyor, ama bağlantılar çok zayıf, ya da hiç yok.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • eeg ile ölçülen bilinen beş beyin dalgasından biri olan gamma ritimlerini ortadan kaldırır.
  • ilk defa maruz kaldigim, pek de bisey hatirlamadigim anestezi cesidi.

ameliyathaneye cikarmadan once sakinlestirici adi altinda bir igne yaptilar.
    asansore bindigimi ve ameliyathaneye geldigimi, sedyeden ameliyathane koltuguna/yatagina yatirildigimi hatirliyorum.
    bi de doktorumun bi kere gulumsedigini.

uyandigimda da odamdaydim.
    oysa haksizlik, ben de sayi saymak istiyordum.
  • rüyasız uyku...
  • anestezide bence en onemli olan sey ne kadar baygin kalindigidir. bacemcik ameliyatindan once ya ameliyatin ortasinda uyanirsam diye paranoya yapmis idim. anestezi uzmani ile de beni bayiltmadan hemen once bu endisemi paylasip, merak etme ben balyozla bekliyorum burda diye cevabimi alip oturmustum asagi. uyandigimda odamdaydim. bir hafta sonra dikislerimi fistik yemek suretiyle patlatip tekrar ameliyata alindim ve bu sefer uyandigimda odamda degildim. ameliyat masasindaydim. agzimi acik tutmak icin koyduklari aleti yeni cikarip agzimi siliyorlardi. o kadar da paranoyak degilmisim aslinda.
  • nasıl bir ruh haliyle uyursan öyle uyanmana yol açan derin uyku hali, nedense ayılırken bir küfür etme ihtiyacı duyarsınız ki ayılma odasının yüzde ellisi ana avrat düz giderek uyanır.dahası böyle bi klor tadi, açlık, anne özlemi...
  • kesinlikle lokal anesteziye tercih edilmesi gereken uyutmali uyusturma seklidir. zira bunye (ornegin) dize giren ve delip gecen matkabin faaliyetini hissetmemektedir. ya da doktorun "hemşire, neşter!" buyruğunu duymamaktadır. hastanın yegane vazifesi uyumaktır. uyaninca her sey bitmis oluyor ne de olsa
  • çağımız politikalarının halk kitleleri üzerinde oluşturduğu etkiyi tanımlamak için en doğru iki kelimedir..
hesabın var mı? giriş yap