şükela:  tümü | bugün
  • askerdeyken yaptiginiz bir is icin kurmay baskanimiz istiyor derseniz kimse size bisi demez. tabi askerliginizi
    genkur' da yapiyorsaniz.
  • karaci orgeneraller'in (genellikle de piyade sinifi) atanmasi silahli kuvvetler'de gelenek olan, turk ordusu'nun komutani. yalniz bir konuya aciklik getirmek isterim:
    turk silahli kuvvetleri ba$komutan'i cumhurba$kani'dir (anayasa) ve genel kurmay ba$kani'nin ustu ve amiridir. yalniz ordu'nun "sevk ve idaresi" teknik bir konu oldugundan (uzmanlik gerektirdiginden) bu gorev seferberlik ve sava$ halleri'nde genel kurmay ba$kani'na cumhurba$kani tarafindan devredilir.
  • harp okullari arasinda giris icin oss den en yuksek puani sart kosan okul hava harp okulu olmasina ragmen hep karacilar arasindan secilmesine anlam veremedigim adam.
  • turkiye'nin en guclu adami.
  • apoleti, orgeneral apoletinin etrafı sırmalı olan rütbe.
  • üç kuvvet üniformasını da(kara, deniz, hava) giyebilme yetkisi bulunan tek askeri kademe.
  • amerika birlesik devletleri silahli kuvvetlerinde genellikle hava kuvvetleri mensuplarinin, buyuk britanya* da ise genellikle deniz kuvvetleri mensuplarinin ulastigi rutbedir.

    tanim geregi, an itibari ile, kidemi en yuksek olan general, genel kurmay baskani olur. hali hazirda orgeneral yoksa bu gorevi bir korgeneral ustlenir, su siralar israil genel kurmay baskani korgeneraldir.

    ayrica, eger, an itibari ile, iki veya daha fazla maresal varsa, genel kurmay baskani olan yine kidemi daha buyuk olan maresaldir, yani genel kurmay baskanligi maresallikten daha ustun olabilir. napolyon savaslari* veya ikinci dunya savasi zamaninda artan maresal sayisi nedeniyle bu tarzda bir olay yasanmistir.
  • sırayı kendisinden sonrakine bırakacağı alenen belli en üst düzey askercik.
  • sırasıyla :

    1 - m. ismet inönü - orgeneral
    3 mayıs 1920 - 10 kasım 1921

    2 - fevzi çakmak - mareşal
    12 temmuz 1922 - 3 mart 1924 (orgeneral)
    3 mart 1924 - 12 ocak 1944 (mareşal)

    3 - m.kazım orbay - orgeneral
    12 ocak 1944 - 30 temmuz 1946

    4 - salih omurtak - orgeneral
    1 ağustos 1946 - 8 haziran 1949

    5 - a. nafiz gürman - orgeneral
    10 haziran 1949 - 6 haziran 1950

    6 - m. nuri yamut - orgeneral
    5 haziran 1950 - 10 nisan 1954

    7 - a. nurettin baransel - orgeneral
    28 mayıs 1954 - 25 ağustos 1955

    8 - i. hakkı tunaboylu - orgeneral
    25 ağustos 1955 - 10 ekim 1957

    9 - i. feyzi mengüç - orgeneral
    11 ekim 1957 - 22 ağustos 1958

    10 - m. rüştü erdelhun - orgeneral
    23 ağustos 1958 - 27 mayıs 1960

    11 - ragıp gümüşpala - orgeneral
    3 haziran 1960 - 4 ağustos 1960

    12 - cevdet sunay - orgeneral
    4 ağustos 1960 - 16 mart 1966

    13 - a. cemal tural - orgeneral
    16 mart 1966 - 16 mart 1969

    14 - memduh tağmaç - orgeneral
    16 mart 1969 - 29 ağustos 1972

    15 - ö. faruk gürler - orgeneral
    29 ağustos 1972 - 6 mart 1973

    16 - semih sancar - orgeneral
    6 mart 1973 - 7 mart 1978

    17 - a. kenan evren - orgeneral
    7 mart 1978 - 1 temmuz 1983

    18 - nurettin ersin - orgeneral
    1 temmuz 1983 - 6 aralık 1983

    19 - m.necdet üruğ - orgeneral
    6 aralık 1983 - 2 temmuz1987

    20 - necip torumtay - orgeneral
    24 temmuz 1987 - 3 aralık 1990

    21 - doğan güreş - orgeneral
    6 aralık 1990 - 30 ağustos 1994

    22 - i.hakkı karadayi - orgeneral
    30 ağustos 1994 - 30 ağustos 1998

    23 - hüseyin kivrikoğlu - orgeneral
    30 ağustos 1998 - 28 ağustos 2002

    24 - hilmi özkök - orgeneral
    28 ağustos 2002 - 28 ağustos 2006

    25 - yaşar büyükanıt - orgeneral
    28 ağustos 2006 - ..............
  • kisaca 1. baskan denilir.