• tolkien'e laf edeceğine önce kendi kitaplarını bitirsin. ayrıca sen kim köpeksin tolkien'e laf ediyorsun şişko.

sinirlendim
  • tolkien'e laf çarpmasının nedeni kendisini tolkien'e denk görmesinden belli ki. evet game of thrones'un kitapları da çok iyi ancak; tolkien silmarillion gibi bir efsaneye sahip. yani george oğlan tolkien üstadın asistanı olur olsa olsa.
  • zaman zaman haddini aşan yazar.
  • tolkien'e laf çarpmamış abartmayın lan, adam gandalf'ın geri dönüşünü beğenmemiş, ak gandalf'ı gri gandalf kadar sevemedim demiş.

bir okur olarak fikrini beyan etmiş. ne alakası var kendisini tolkien'e denk tutmasıyla. keko keko yorum yapmayınız sevgili lotr korucuları.
  • twit şöyleymiş;

game of thrones'un yazarı g.r.r. martin, tolkien'in gandalf'ı geri getirmesini gereksiz bulduğunu söyledi: "gandalf ölü olarak kalmalıydı. veya dirildiğinde karakterinde olumsuz değişiklikler olmalıydı.

ak gandalf'ı hiçbir zaman gri gandalf kadar sevemedim."

------------------------------------------------------------------------

iyi güzel de dediğini kendisi de yapmamıştı ki! beric dondarion da kaç kere ölümden geri geldi ama karakter olarak kötü de olmadı.
  • amk totoşu. üç kuruşluk aklıyla j. r. r. tolkien'a iş öğretiyor davar. çok bir bok biliyormuş gibi bir de kalkmış ders vermeye çalışıyor.

ayrıca george r. r. martin vs j. r. r. tolkien başlığında bu davarı yağlayanlara da silmarillion girsin.
  • jon snow öldüğünde geri döndürülmemeliydi. hatta orada dizi bitirilmeli ve final sezonunu hiç çekmemeleri gerekirdi.
  • belki de öyle dememiştir. orijinal tweeti görmeden sazan gibi atlamamanızı öneririm. ayrıca gerçekten böyle dediyse de adamın tolkiene laf söylediği falan yok. gandalfın geri dönmesini beğenmemiş, bu kadar. bir okuyucu tabii ki de okuduğu kitapta herhangi bir şeyi beğenmeyebilir. tolkien büyük yazardı diye adam beğenmediği şeyi söylemesin mi aq? siz de dostoyevski, tolstoy ya da hemingway okuyup beğenmediğiniz bir şey olunca "ben bu romanda şunu beğenmedim mesela" diyebilirsiniz. büyütmeyin olayı bu kadar.
  • bence haklı. tolkienin dünyasının en güzel yanı güç dengesiydi. sauron bile çok güçlü olmasına rağmen bir kılıç darbesiyle yenilebilirdi. veya gandalf bile çok güçlü olmasına rağmen zırt pırt büyü yapamazdı.

tüm bunlara rağmen ölümden geri dönmek çok çok büyük bir marifet. böyle dengeler kuran birinin bu şekilde hikayeyi devam ettirmesi benim de beğenmediğim bi şey.

ayrıca eleştirmen olmak için tolkien kadar büyük yazar olmaya gerek yok. kimse onun edebi yeteneğini tartışmıyor zaten. sadece bir eleştiri ve bence de olmasaydı daha iyi olurdu.
  • bu pek çok farklı açıdan eleştirilebilir.

henry ford'un yaptığı arabaya bugün kimse binmez. ama bugünün teknolojisiyle filan henry ford'un yaptığı arabayı eleştirmek düz mallıktır.

düşünsene mercedes benz genel direktörü çıkıp henry fordun ürettiği ilk arabayı bir türlü sevemedim direksiyonu bence hidrolik olmalıydı filan diye saçmalıyor.

(bkz: sol frame'de görünce öldü zannettim)

tırstım resmen kitapları bitirmeden öldü gitti sandım.

bak dombili. kitapları bitirmeden ölürsen hayranlar seni diriltir haberin olsun. görürüz karakterin mi değişir rengin mi kararır.
hesabın var mı? giriş yap