şükela:  tümü | bugün
  • et ve süt ürünleri dahil kuru ya da yaş gıdaların konulduğu muhtelif şekillerde doğal ya da sentetik malzemeden mamul kap.
    sentetik ya da pamuklu kumaşlardan yapılmış torba ve çuvallar, şişe, kavanoz ve teneke kutular, kapaklı plastik tabak, kase ve kovalar, muhtelif filmlerden mamul poşet, kese ve torbalar, kağıt ve kartondan paketler, kutular, koliler... giderek çeşitlenen atıştırmalıklar, lezzet katan katkılar ambalajların da küçülmesine neden oluyor. örneğin tek kullanımlık ketçap ambalajları gibi.
    yeri gelmişken bunlar pratik olmakla birlikte içindeki marka ne olursa olsun, nerede yapıldıkları, yapıldıkları yerin denetlenip denetlenmediği önemli. ambalaj dışarıdan sızmalara, mürekkep temasına karşı korumalı mı? lamine edilmiş mi? kullanıldığı malzeme koruyucu vasıflara sahip mi? tüm bunlara bir fast food restoranında atıştırma esnasında karar vermeniz zor. peki bunu sizin yerinize kim yapacak? işte böyle işler için bir devletiniz, birkaç bakanlığınız (tarım bakanlığı, sağlık bakanlığı...) var. bunların gıda hijyeni ve sağlığı kriterlerine uygun üretilip üretilmediğini denetlemek onların işi.
    peki onlar bu denetim işini yapıyorlar mı? bu denetimler belediyelerin yaptığı gibi hiç değilse 'bayramdan bayrama' yapılıyor mu?
    kimbilir?
    ben bildiğimi söyleyeyim:
    öyle ambalaj tesisleri gördüm ki, pasta kutuları üretilen ortamın tozu sağlık bakanlığının yıllardır oraya uğramadığını gösteriyordu!