• çok fazla abartılıyor. dünyada heteroseksüel erkekleri maksimum yakınlıkta bir gole sevinirken bulabilirsiniz. ben de bu noktada takılıyorum zaten. adamın biri gol attı diye biri götüne vuruyor, diğeri üstüne çıkıyor, öbürü yanağına bir buse konduruyor. bu işte bir terslik yok mu? sözüm ona sevinç gösterisi. bir insan gol attı diye ona karşı duyulan öpme arzusu nedendir? bazen de golü atan kişi bu sevinci asist yapan arkadaşıyla kutlar ki seyirciler " isterseniz biz gidelim siz devam edin " deme noktasına gelir.

sonuç olarak maksadını aşan bir sevinçtir gol sevinci. terli ve sakallı birini öpmeye, sarılmaya yönelttiği için de ayrıca iğrençtir.
  • gol sevinci bazen gök gürültüsü gibi bir ses toprak kayması gibi bir görüntüdür.

(bkz: 29 ocak 2012 karşıyaka göztepe maçı)

http://www.youtube.com/…eature=youtube_gdata_player
  • futbolcunun karakterinin disa yansidigi olay.
  • en güzel örneklerinden biri de budur;

http://www.ntvspor.net/…ir-gol-sevinci-gormediniz/1
  • en ilginç olanı da tugay kerimoğlu tarafından, aynı gol sonrası birden fazla sevinç hareketi ile ortaya çıkan dışavurumdur esasen.

http://www.youtube.com/watch?v=ctjclojs_us
  • bazen gerçekten emek ve yaratıcılık ister.
  • atılan golün yavaş hareketlerle tekrarının * yapıldığı tarzı görmek istediğim kutlama şekli. daha önce hiç yapıldığını görmedim ama, özellikle o golle öne geçilmişse güzel bir geyik sevinç olabilir.
  • son yıllarda gördüm, en tatlı gol sevinci .
  • yıllar yıllar önce pes oynarken* karşılaştığım bir olay neticesinde hayalini kurduğum hede. olur da ünlü bir futbolcu olursam, şampiyonlar ligi finalinde (hem ünlü futbolcu oluyorum hem de final onuyorum) gol attıktan sonra ağlara doğru bug'a girerek koşacaktım...
  • seyircilerle birlikte yapılan kısmına ileride gereksiz gözüyle bakılacağını tahmin ettiğim olay.

futbolun da bi evrimi olduğuna inanıyorum. örneklerini gördük, eskiden futbolcu gol atar, gazeteciler sahaya dalar ve maçın ortasında ropörtaj yapılırdı. o zamanın şartlarına göre bu çok normal bi olay olarak görülüyordu fakat günümüzde bu videoları izlediğimizde ne kadar garipsediğimiz de ortada. aynı bu şekilde bundan en fazla 30 yıl sonra seyircilerle olan gol sevinci ortadan kalkacak, gol atan futbolcu için yapılacak olan sevinç gösterisi en fazla takım arkadaşlarınca tebrik edilmek*olacaktır. bundan 50 yıl sonra da tebrik etme ve alkışlama olayı son bulup, kişi, kendince bi sevinç gösterisi sergileyecektir. tabi bu sevinç şekli abartı değil, en fazla yumruğunu sıkarak*, içindeki adrenalin patlamasını dışarı vurması şeklinde olabilir. yani mantıksal olarak düşünüldüğünde oynanan futbol sadece sahadaki oyuncuları ilgilendirir. gidip bunu başka bi adamla kutlamak bi derece abukluk gibi duruyo. gerçek hayattan bi örnekle, bi yandan da "futboldaki gol sevinci" olayıyla eşleştirerek şu şekilde örneklendirelim; bi şirkette çalışan bi adam var*. işyerinde göstermiş olduğu üstün çaba ve başarılarından ötürü* patronu onu bi üst kademeye yükseltiyo*. adam da yerinden kalkıyo ve pencereyi açıp sokaktaki simitçiye el sallıyo*. bak ne kadar saçma durdu. ha şu olur, aynı örnek içindeki ödül*, "üst kademeye yükselmek" olmasın da "prim" olsun... ve adam sevincini simitçiyle değil de eşiyle paylaşsın. evet bu şekilde düşünüldüğünde gol atan futbolcunun taraftara koşması, prim kazanan işçinin ailesiyle sevincini paylaşmasıyla bir tutulabilir. kazanılan primin aileye maddi olarak bi katkısı olduğu için bu sevinme normaldir. e o zaman da çıkan sonuç, futbolcu gol atarsa, bu golün* yarar sağladığı ailesi de tribündeyse, futbolcu gidip bu sevinci ailesiyle kutlayabilir. ama elin adamına koşup sevinmenin taklalar atmanın* 30 yıl kadar ileriki bi tarihte bi anlamı kalmayacağını düşünüyorum*.

yine de tüm takımların, taraftarları ile arasında ailevi bir bağ olduğunu düşünüp*, bu sevinçlerin hoş bi görüntü oluşturduğunu söyleyebiliriz. umarım o salladığım 30 yıllık, 50 yıllık tahminlerim yalan olur da şu anda aldığımız o güzel gol sevinçlerinin tadını o zamanlarda da alırız. mesajımı da vereyim tam olsun: spor, dostluk, barış ve kardeşliktir...
hesabın var mı? giriş yap