şükela:  tümü | bugün
  • nam-ı diğer altın mürettebat.

ek bilgi gelecek.. bu ne ya tercuman gibi.
  • asoiaf evreninde dar denizin öte kıyısı, essos'da konuşlu paralı askerler ordusu. yaptıkları hiçbir anlaşmayı bozmamakla ünlüdürler.
  • aegor "bittersteel" rivers tarafından kurulmuş paralı askerler topluluğu.

paralı askerlere güvenilmemesine rağmen golden company hiç bir kontratı bozmamıştır. bu açıdan güvenilir bir topluluktur.

mottoları; "our word is good as gold" ve "beneath the gold, the bitter steel" dir

--- spoiler ---

aegon vi targaryen'in yanında westeros'a geri dönüyorlar.

--- spoiler ---

(bkz: targaryen hanedanı/#42852693)
  • lekesizlerle eş değer ordu belki fazlası .
  • --- sezon 7 bölüm 7 spoiler ---
    cersei'nin yeni sezonda westeros'a getirmek istediği ordu.

sürekli yabancılara karşı faşistlik yapıyordu. sözleriyle çelişti bu hamlesi.

--- spoiler ---
  • game of thrones'da birçok kez anılan ancak henüz göremediğimiz paralı asker topluluğu.

--- spoiler ---

bilindiği gibi, cersei lannister bu grubu euron greyjoy'un donanmasıyla gizlice westeros'a getirerek daenerys targaryen'in ordusuna karşı kullanmayı planlıyor. dizide birçok kez bu grubun (1) şu ana kadar hiçbir anlaşmayı bozmadığı ve (2) en büyük paralı asker ordusu olduğundan bahsedildi. bu yüzden cersei için uygun bir ordu gibi gözüküyor. ama grubun geçmişine bakıldığında cersei'nin lehine olan başka bir gerçek daha var:

targaryen hanesi'nin gayrimeşru çocuğu tarafından kurulan blackfyre hanesi taht üzerinde hak iddia ederek targaryen hanesi'ne karşı 5 kez ayaklanmış. targaryen'lerin bir başka gayrimeşru çocuğu olan aegor rivers ise bu ayaklanmaların ilkinde asilerin yanında targaryen hanesi'ne karşı savaşmış. ardından sağ kalanlarla birlikte free cities'e gidip golden company isimli bu grubu kurmuş. golden company bundan sonra blackfyre ayaklanmalarında yer almış. yani golden company geçmişte targaryen hanesi'ne karşı birçok kez savaşmış bir topluluk.

kaynak: battle of the redgrass field

--- spoiler ---
  • ahanda buraya yazıyorum,
    bu golden company gayri meşru bir targaryen tarafından kurulmuş ve o tarihten beri hiç bir kontratlarını bozmamışlar ya.
    benim iddiam şu;
    bu paralı asker ordusu ilk kez kontratlarını bozacaklar çünkü karşılarına çıkarılacakları kişi de kendilerini kuran gibi gayri meşru bir targaryen olduğu için.
    zira bir çok kez targaryenlara karşı savaşmış olan bu ordu sanırım hiç bir gayri meşru targaryena karşı savaşmamış. dolayısıyla her şeyin bir ilki olduğuna göre kontrat bozmanın da bir ilki olabilir. tabii her şeyin bir ilki vardır diyerek gayri meşru targaryena karşı savaşırlarsa ben de bok yemiş oluyorum.
    allah insana tükürdüğünü yalatmasın.
  • --- yampiri teorili spoiler ---

bence net olarak cersei'yi muhtelif pozisyonlarda öttürecek golden boylar.**

biliyorsunuz jorah baba da eski golden boy. şimdi, zaten ortalık karışmışken ve güneyde bunların da duhulleriyle nümayiş patlak verince, bizim deniz hatun "eeööö, jorahcığım, sen eskiden golden company'de dirsek çürütmüştün di mi? hadi bi' gidip de aramızı yap; hadi canımın içi, hadi golden friendzone'um?" falan çektiğinde jorah'ın tepkiyi merak ediyorum. "ohooo, yavrum sezonlardır keser sapı kıvamında gezdirip durdun, arada da yarak kürek tiplere tıklattırdın; şimdi işin düşünce 'jorahcığım' he?" deyip küsküyü iyi bir vermesi lazım deniz hatuna.

** alakadar bonus: https://www.youtube.com/watch?v=tp8m-nketso

--- yampiri teorili spoiler ---
  • spoiler

hiç yemin bozmadılar falan deniyor. kuvvetle muhtemel taraf değiştirecekler. jon snow'a sadık kalacaklar gibi.

spoiler.
  • (bkz: patates)