61 entry daha
  • bittiğinde gayri ihtiyari, "ne güzel filmdi" değil de "ne güzel ülkeydi" dedirten film...

--- spoiler ---
    - peki sen ona ne dedin?
    - afiyet olsun. bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.
    --- spoiler ---
  • almanya'nın komunist yakasından anlatılıyor film, duvarın arkasındaymış gibi. hiç de çok mutluyduk, her şeyimiz tamdı, ta ki kapitalizm gelene kadar demiyor. daha önceki entrilerde de bahsedilmiş; isteyen 'oh burger king geldi, coca cola geldi; ne güzel' diyebilir, o derece tarafsız. ve o kadar yalın ki; ben içinde yaşadığım kapitalist dünyadan uzun zamandır bu kadar ürkmemiştim.
    insan film izlerken empati yapıyor; o duvar yıkılıp, kapitalizm içeri sızınca kendimi o insanların yerine koydum ve üzerimdeki beni koruyan örtü kalkmış ve bombalar yağıyormuş gibi hissettim. özgürlük kisvesi altında tutsaklık.

ve işin acısı o kapitalist dünyaya, tutsaklığı yaşadığımız dünyaya uyanıyoruz her sabah. sonra da durup düşünüyoruz; neden insanlar mutsuz. neden bu buhran, insanların neyi eksik, ve eksiği olanlar niye şiddete yöneliyor. körler ile sağırlar yıllardır birbirini ağırlıyor işgal altındaki dünyada. sonra kapitaizme karşı durunca çağ dışılıkla suçlanıveriyorsun. tek tesellin seni çağdışılıkla suçlayanın beyninin yıkanmış olduğu gerçeği.

tabi demiyorum duvarlar örülsün, film de demiyor zaten. film asıl derdini filmin sonunda hayali başkanın ağzından, yani ana karakterin hayalleri vasıtasıyla anlatıyor. ütopya ama o kadar da güzel.

..hakikaten; ne güzel ülkeymiş...
  • alman sinemasini yeniden canlandiran, dunya capinda kendisine ilgiyi arttiran film olarak goruluyormus.
225 entry daha
hesabın var mı? giriş yap