• gene kötü bir değişikliğe gitmiş; artık sonuçlardaki resimlerin bulunduğu sitelerdeki alakalı, anahtar kelimeleri içeren yazı parçalarını göstermiyor; sadece bir sonucun üstüne tıklayınca sonuçlar sayfası içinde açılan yeni bölmede tıklanan resmi barındıran sayfanın başlığını gösteriyor.

eskiden sadece cursor'ı üstüne götürünce resim büyüyordu ve altında hem başlığı hem eşleşen yazıyı gösteriyordu; daha da eskiden hiçbir şey yapmamıza gerek olmadan bunları gösteriyordu, en güzeli oydu. niye böyle gıcık bir değişikliğe gitmiş google anlamadım.

edit: bu yenilik com.tr ve .com uzantılı google'larda yokmuş. niyeyse .nl uzantılı google'da böyle.

edit2: artık tüm uzantılarda var sanırım. böhü. düzgün de bir feedback sistemleri yok ki, image search'le ilgili her şeyi buraya yazın diye bi tane thread koymuşlar, yüzlerce post var, kimse okumuyor gibi duruyor: https://productforums.google.com/…j9pc/pmhgpfp_zrwj
  • google image search yerine google lens kullanmayı akıl ettirenlerin allah 500 milyon kere belasını versin. bari tarayıcıya ikili seçenek koyun, istediğimiz ile arattıralım.

google image search , her ne kadar yorumlamasını görüntünün içeriğinden anlam çıkararak yapsa da görüntüye benzer görüntüleri arar.

google lens ise yapay zekanın cılkının çıkartılmış halidir. siz görüntünün benzerini beklerken görüntü ile anlam olarak aynı şeyleri bulmaya zorluyor.

1.5 sene sonra gelen edit: allah belalarını veremedi, ikili seçenek geldi. önce lens ile aratıyor, sonra opsiyona bağlı eski usul "görselin kaynağını bul" denebiliyor.

bunun şimdiki hali çok ta güzel oldu, qr okuma ocr felan yapıyor. boşa lanetlediğimle kaldım, allah affetsin bana geri döndürmesin.
  • önceleri fact-checking, stalking ve diğer amaçlarla bir kişinin fotoğrafını yuklediğinizde ve o fotografin başka nerelerde bulunduğunu aradiginizda doğru sonuçlar verirken artık işe yaramaz sonuçlar vermektedir.

neden böyle olduğunu bilmiyorum ama kimlik gizliliği için bilinçli olarak işlevsizleştirilmiş olabilir.

bir çok kişi image searchün işlevsizleşmesine sebep olarak getty images'la olan anlaşmasının sona ermesini gösteriyor.
    anlaşmanın sona ermesiyle ilgili yazı
  • google.fr hala resimlerin üzerine gelince altta yazıların çıktığı eski versiyonu kullanmaktaymış, google mantıklı davranıp o özelliği geri getirene kadar (optimist bakmak istiyorum) google.fr kullanılabilir.

başka bir çözüm ise (noscript yükleyip) google.com javascriptlerini bloklamak. ama tabii internet üzerindeki yüzlerce sitenin kullandığı scriptleri sırf görsel sonuçlarını düzeltmek için bloklamak akıl kârı değil.
  • burada bulunsun faydalı bilgi olarak, buna bakan url parametresi "tbm", değeri de "isch" - bunların neyin kısaltması olduğunu bulan bana da söylesin.

http://www.google.com/search?q=rasim ozan&tbm=isch
  • iyi olmamış o kadar yeni arayüzü. arama sonuçlarında bir defasında her resmin altındaki adresi/yazıyı görmek iyi oluyordu. şimdi her resmin üstüne gitmek gerekiyor hangi websitesinden geliyor diye bakmak için.
  • abu ghraib, lynndie england, charles graner aramasi yaptiginizda amerikali askerlerin irakli savas esirlerine uyguladigi iskenceyi gosteren resimleri sonuclar arasinda gostermeyen google islevi. ancak yahoo, altavista, lycos gibi arama motorlarinin resim arama hizmetleri bu resimleri gostermekte. ustelik google image search lynndie england aratilinca sıfır sonuc getirmekte. bu da google'in amerikan hukumetine bagli olarak sansur uyguladiginin yeni bir kaniti olarak kabul ediliyor.

ek : cesitli kaynaklardan gelen tepkiler uzerine bu entryden 10 gun kadar sonra bahsi gecen resimler gosterilmeye basladi, google'a gore veritabanlari guncellenmedigi icin resim cikmiyordu, ancak bilinen o ki haber sitelerini gunluk olarak veritabanlarina katiyorlar, resimleriyle beraber, bu o zaman da oyleydi. hic bir gazete ya da televizyonun sitesinde bu kisi ve olaylarin resimleri yoktu?
  • beni şaşkınlıktan ağzı açık bırakan grafik arama motoru. "yahu şu dönen adamların adları neydi" diye düşünürken aklıma ilk önce mevlana, ardından da mevlevi geldi. fotoğraflarını aratayım belki aklıma gelir dedikten sonra arama kısmına "mevlevi" yazdım, sonuç mükemmel :

bir de şunu deneyin : semazen
  • cok guzeldir sudur budur ama bazi fotograflarda internetin bilimum yerinde aynilari olmasina ragmen bazen alakasiz sonuclari gosterebiliyor. yine de tineye'in bunu bulamadim dedigi onlarca fotografin kaynaklarini bulabilmesi muhtesemdir.

ayrica aranilarak fotografin, resmin url'sini yapistirmaya bile gerek yoktur. once bir sekmede google image acilir, sonra hangi fotografsa aramak istedigimiz o mouse'a basili tutmak suretiyle suruklenerek o sekmedeki bosluga tasinir. otomatik olarak arar tarar. yirim ben onu.
  • google'in resim arama motoru.. istediginiz ki$inin, yerin ya da herhangi bir seyin adini yaziyorsunuz ve size kaynaklari ile birlikte buldugu tum resimleri veriyor. http://images.google.com/
hesabın var mı? giriş yap