• gorunmez [?] haa. görünmez mürekkep. okulda “gizli yazışmalarda kullanılır” diye söyleniodu, ben inanmazdım fasla. şöyle ki, bu mürekep yazıldığında hiç bi iz bırakmaz ama ısıtıldığında veyahut uygun kimyasal maddeler etki ettirildiğinde yazı açığa çıkar. mesela limon suyuyla, soğan suyuyla, mum’la yazdıktan sonra kağıdı ateşte ısıtırsanız yazı ortaya çıkar. disket, çip falan çıktı bunnar unutuldu tabi.
  • aynı şekilde görünmez adamı da ateşte ısıtırsanız ortaya çıkarabilirsiniz :)
  • kucukken yaptigim deneylerde evdeki tum soganlari telef edip heryerin kokmasini sagladiktan sonra annemden gorunur bi surgun yememe sebep olan ajan olcam fantazisi
  • potasyum hekzasiyano ferrat mürekkebi. bir demir tuzuyla görünür hale getirilebilinir.*
  • sut, salya, cis, limon ve portakalın kabuğunda bulunan sitrik asitle bile yapılabilir.bunlardan biriyle yazıp ocakta kağıt yanmıycak şekilde ısıtılınca yazılar görünür
  • kokmayan osuruk gibi, bir kiymeti yoktur.
  • mor ötesi ışık altında baktığınızda görebilirsiniz. örneğin müzelerde bu mürekkebi kullanan kalemlerle eserlerin çevresine (üzerine değil) not yazarlar. yeri değiştirilecek, restore edilecek vs vs.. tabi gezenlerin bu notları görmesi pek hoş olmaz.

dan brown'ın yazdığı da vinci şifresinde öldürülen kütüphane müdürü bu kalemleri kullanarak şifreyi yazıyordu. bir de 60 saniye filminde (şu başroldeki herif vardı ya.. adını hatırlayamadım..) hırsızlar çalacakları arabaları duvara bu mürekkebi kullanarak yazıyorlardı.

düzeltme: herifin adı nicolas cage imiş. (entrapmen yazdı. sağolsun varolsun.)
  • aslında doğru ismi "belli şartlar altında görünmeyen mürekkep" olmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap