• aysel yakupoglu-gün gelir

beni son zamanlarda etkileyen içten bir şarkı.
  • söz-müziği erkan ketenci'ye ait olan, aysel yakupoğlu'nun seslendirdiği, dinledikçe dinleme isteği uyandıran şarkı.

sözleri:

yarim gezdiğin yola
    bakarım uzun uzun.
    gözlerim doldu yine.
    aklıma geldi yüzün oy.

al gözümden yaşları
    gün gelir kurutursun.
    yaz bunu bir kenara
    gidersen unutursun.

limanın gemileri
    demir aldı gidecek.
    benim gözyaşlarımı
    kim gördü kim bilecek oy.

al gözümden yaşları
    gün gelir kurutursun.
    yaz bunu bir kenara
    gidersen unutursun.
  • *karadeniz şivesiyle söylenmiyor, kemençe kullanılmıyor vs ama bir karadeniz türküsü (şarkısı) olduğundan eminim. ya da yanılıyor olabilirim. ne bileyim. çok güzel şarkı.
  • aysel yakupoğlu bir söylemiş bunu.. tövbeler olsun.

biri tarafından incitilmiş herhangi birinin, bu şarkıyı dinleyip de dertlenmemesi mümkün değil.
  • 70lerden mukemmel bir sezen aksu parcasidir, 78 senesinde serce isimli albumunde okumustur minik serce bu sarkiyi, iste sozleri:

uzaklardan bir ses zaman zaman
    fisildar sanki adimi usul usul
    ve eger yagmur yagiyorsa bir de
    o aksam...
    her bir damla celik misali agirlasir
    kulaklarim cinlamiyor ne zamandir
    beni hasretle anan biri yok artik her hal
    bir garip bencil duygu ki ruhumu saran
    ictigim ickinin buruk lezzeti acilasir
    gun gelir serseri ruhum elbet
    acinin lezzetine de alisir mi alisir
    alt tarafi insanim iste herkes gibi
    aklim ara sira olsa da karisir...
  • aysel yakupoğlu'ndan daha güzel yine aysel yakupoğlu'nun söylediği eser.
  • bana feci halde karadeniz müziklerini çağrıştıran parça. hayır söyleyen ablamızda şive falan da yok, ama feci halde apolas lermi, karmate tadı falan alıyorum. sanırım karadeniz türkülerindeki sürekli yükselip alçalan ses (teknik terime gel) tekniğini kullandığı için olacak.

(not: bir üstteki entry'nin aynısı olmuş :) ama yaklaşık iki haftadır kenarda duruyordu bu yazı, yanlış anlama üstteki arkadaşım, senden kopya değil inan ki. kalp kalbe karşıdır diyelim.)
  • 4 kişilik garip bir arkadaş grubum var. herkes farklı görüşlerden, her birimiz belli bir noktadayız, normalde düşman olmamız beklenir.
    herkes birbirine lakaplar takar, kimi reisçidir, kimi meralci, kimi şer-i hukukçu, kimimiz ise ittihatçı olarak bilinir ahahahah. bir de iki kadın iki erkek, iyice yoran bir arkadaşlık, tartışacak konu derya deniz.

yine bir gün arabada birbirimizle dalga geçerek ilerlerken bu çaldı. herkes sustu bir anda. bitene kadar herkes yolu izledi, aralarındaki en duygusal, yani ben, az kalsın gözleri dolduruyordum ki şer-i şahsımızdan bir cümle duyuldu:

- mikro türkiye simülatörü kalp ağrısında birleşti.

sonra acı kahkahalar attık tabii. öyle bir şarkı.
  • şevval sam da merve yavuz da ayrı ayrı seslendirmiştir bu parçayı.

şevval sam ki benim gözlerine aşık olduğum kadın, sesine de... merve arkadaşım, belki çok yakın değiliz ama bir merhabayı da esirgemeyiz birbirimizden.

ben bu iki kadına ayrı bir değer veririm sözünü ettiğim sebeplerle, o başka. ancak bu parçayı aysel yakupoğlu'ndan başkasının sesinden dinlemek, en azından şimdilik doğru değil gibi.

bazı şarkılar çok güzel, doğru.

bazı seslerle...

bir de klip gelmiştir efendim, sıcak sıcak...

orijinalinden çok ufak tefek farkları var, klarnet meselâ. farklı bir tadı olmuş bunun da.

edit: klip
hesabın var mı? giriş yap