• protestanlıkta ve protestan kökenli mezheplerde yoktur. zira, protestanlık kişi ile tanrı arasına aracının sokulamayacağı ilkesine dayanan bir mezheptir.
  • gunah cikartma dini gunlerde daha yogun olarak yapiliyor. katolik kiliselerinde kilisenin yan duvarlari boyunca kucuk kucuk bolmeler oluyor. fuarlardaki standlara benziyor bunlar. her odanin belli bir temasi var. mesela aziz antonyonun bilmem kimi affedisi falan gibi. duvarda konuyla ilgili birkac resim, samdanlar, ikonlar, bazen somine falan gibi cesitli dekorasyon unsurlari var. yogun dini gunlerde bu kucuk bolmelere bembeyaz yerlere kadar uzun entari gibi giysiler giymis pederler masayi atiyorlar. masanin yaninda pederin hemen ayaklarinin dibinde diz cokmek icin gelistirilmis bir tur mobilya var. insanlar dizlerini yerden 10cm falan yukarida rahatca koysunlar ustleri baslari kirlenmesin hem de tutunabilsinler dusmesinler diye yapilmis. gunah cikarmak isteyen kisi once pederin masasinin onundeki sandalyelerde kuyruk bekliyor. sira ona gelince gidip pederin eteginin dibine diz cokuyor, ellerini kavusturup alnina dayiyor, yuzunu gizler gibi boyle ve anlatmaya basliyor. bolmelerin onunden insanlar sergi gezer gibi surekli gecis yaptigi icin boyle gunlerde pederlerin pek olaya konsantre olamadigini geleni geceni seyrettiklerini tesbit etmis bulunuyorum. yeterli deney sayisi garantisi veremiyorum o yuzden genelleme yapmis gibi olmayim. peder gunahkar kisiyi dinledikten sonra yine saga sola bakarak bazi ogutler veriyor. belki o senin yaptigin da bisey mi ben sunu sunu yapmistim bosuna uzulmussun takma kafaya falan diyodur. aval aval kilise gezen birisinin gozunden gunah cikartmak boyle gorunuyor iste.
  • (bkz: format c)
  • müslümanlarda tersine çalışan bir mantıkla aynı sonuca ulaşılabilmektedir. hristiyanlardan biraz farklı olarak müslümanlarda günah çıkarmak isteyenin yapabileceği tek şey birisinin günahını almasını beklemesidir.

ahmet - " ya mehmet 3 numaraki sarışına vuruyormuşsun"
    mehmet -"yok abi nereden çıkarttın yaa"

örneğinde eğer mehmet hakikaten 3 numaradaki sarılşına arasında herhangi bir bağlantı yoksa ahmet mehmetin günahını almış olur. işte buda islami günah çıkarma eylemidir.
    kurban kesmek, şeker yemek gibi alternatif yöntemler ile sevap kazanarak ( 3 sevap bir günahı götürür)dolaylı günah çıkarma işlemi de mümkündür.
  • katoliklerin "hepimiz günahkarız" mantalitesinden ortaya çıktığını düşünmekteyim. dinsel açıdan ne kadar doğru olduğunu bilmemeke birlikte inanan insanlara büyük bir rahatlama getirdiği, psikolojik günah işleme bunalımını ve baskısını azaltmakta insanların rahatlamasını sağlamakta olduğunu düşünmekteyim. günah çıkarma işlemi sanılanın aksine günah işlemeye teşvik etmez aksine faydalı olduğu bünyeler, günah çıkarma işleminden sonra aynı bunalımları bir kez daha yaşamak istemediklerinden günahtan uzak dururlar. zaten pişman olmayan insanın günah çıkarması da söz konusu olamaz.
  • isanin havarilerinin gunahlarini bir kecinin kulagina soyleyip keciyi ucurumdan atmalariyla ba$ladigi soylenen hadise.

(bkz: gunah kecisi)
hesabın var mı? giriş yap