teenspirit

  • 2876
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

badakizm

badakizmin erdemli bir mesele olduğu tartışılmaz ama temelinde bazı çelişkiler yatar.
örneğin çizilen badak prototipine göre bir badağın karşı cinsten başka bir badakla tanışması hiç de kolay iş değildir. zira badak hamle sırası konusunda duyarlıdır, işaret bekler, seçmekten çok seçilmeyi hareketten çok beklemeyi sever. bu durumda karşısına tam da kendisi gibi biri çıktığında varılan nokta iletişimsizlik olur. peki ya duruşu ve yaklaşımıyla gurur duyan bir badağın dönüp dolaşıp bulacağı ya da bulmak isteyeceği kendisi gibi olmayan mıdır ?

bu paradoksu doğuran kadın erkek ilişkisinin çift taraflı olması, taraflardan birinin hamlesini bekletmesi ya da iki tarafın farklı ilgi noktalarında olması durumunda diğerinin hamle yapması gerekliliğidir. aralarından nehir geçen iki kişi düşünelim. her ikisinin kafasından da aynı anda suyun ortasında buluşmak geçse de aynı zamanda, aynı frekansta senkronik şekilde suya atlamaları çok ender gerçekleşecek bir durumdur.

bana kalırsa en ideal yaklaşım womanizer sınırlarına adım bile atmadan bir badağın gerekli ve yeterli girişkenlik eylemlerinde bulunabilmesidir. evet, bar ortamında joey tribianni tonuyla söylenen bir "how you doin" ile başlayacak ilişkiden hayır beklemek fazla iyimserlik olur ama ilişkilerin geleceğini başlangıcının ne kadar romans olduğunun belirlediğini söylemek de pek doğru olmaz.
zaten en doğru zamanda en en doğru lafları etmek dahası meteorolojinin de o an'a romantik bir yağmur ya da sıcak bir esinti ile destek çıkması daha çok sinematik bir olaydır.

hayat karşımıza durmadan yeni insanlar çıkarmıştır ve çıkaracaktır.
badakizm erdemini fırsatları ıskalamaktan değil en doğruyu, kendiyle çelişmeden, benliğini maskelemeden, kaçıp kovalamadan, köpeğe çekip çektirmeden, hormonlarının ve egosunun esiri olmadan fırsatları değerlendirmekten almalıdır. fırsattan kastettiğim bir varlık olarak karşı cins değil bu iki kişinin birlikte içine düşebilecekleri müstakbel aşk ihtimalidir.

badak ısrar diyarına girmeden teklif de eder, ölçülü şekilde ödün de verir ama bir oyunun içine çekildiğini fark ettiği gibi ben oynamıyorum diyebilmelidir. kestim kesildim, seçtim seçildim, aldım verdim ben seni yendim denyoluklarına bulaşmadan
gerektiğinde cesur şekilde hamlesini yapan gerektiğinde de en sakin haliyle oluruna bırakabilmelidir.

badakizm çok sonradan kafayı duvara vurduracak kayıtsızlıkların felsefesi olmamalıdır.

devamını okuyayım »
25.02.2006 19:26