• günaydın et bünyesindeki kebapçıların adı. ankara'da yeni açılan şubesine gittim. çiğ köfte hariç bütün etler kuzu etinden, etler kendi besilerinden temin ediliyor. bu büyük bir artı. servis kusursuzdu, yemekler, ortam, menü son derece güzeldi. görünen o ki köşebaşı ile birlikte güzel kebap yenilmek istendiğinde gidilebilecek yerlerden birisi.
  • günaydın'daki et kalitesini kebapçı formatına dönüştürmek ne kadar güzel bir fikirse, üç kuruş fazla kazanmak için kebapçılık usulünün suyunu çıkarmak da o kadar görgüsüzlük.

bir kebapçı düşünün ki elde tepsi ile ortaya koyacağı mezeleri gösteriyor. sanki balık lokantasına geldiniz! üstelik her bir meze bugünün fiyatıyla 7.5 tl. ortaya bi yeşillik olsun, kömürde pişmiş soğan olsun, bi acılı ezme olsun, lebeni falan olsun koymak gerçekten para değil oysa ki... sen yine fiyatını belirle, tamam. ama eğer kebapçıyım diyorsan masanın gözünü doyur arkadaş. sinekten yağ çıkarmak ne!?

adanada olsa tefe koyarlar adamı...
  • gecesinde bol kokulu* kebap yiyen sevgiliye sabah günaydın deme şekli.
    (bkz: sevgiliye hitap şekilleri)
  • adana, urfa, beyti, lahmacun, iskender, döner altılısıyla beni benden alan, iki yıldır düzenli olarak evime servis yapar gerçek bir kebapçı. bu zamanda kalmadı bunlardan.
  • etiler nispetiye'ye paralel sokaktaki subesi cogunlukla vasat, servisi ise kotu mekanlardandir. oncelikle fazla kalabalik, fazla ic ice, fazla fabrika hissi veren bir yer. eti guzel diye gidilse de artik o meshur eti de eskisi gibi degil. daha duzgun et yenilecek yerler mevcut olsa da uzun uzun oturulabilecek, saatlerce sohbet edilip raki icilecek mekanlarin az olmasi gunaydin'i on plana cikartiyor. calisanlarin cogu gereksiz bir kustahlik icerisindeler ki muhtemelen bu biraz da etiler'in bilindik ciksligi ile iliskili. hayir, o kustahlik iki saniye sonra susturuluyor, susturunca da "efendim"li konusmaya basliyor ki, bu yalakalik da en az kustahligi kadar gereksiz. kusbasisi ve gercekten acili (genelde acili diye gelenler acisiz oldugundan istemek ustune basmak gerekiyor) lahmacunu oldukca guzel ama. ancak yalan degil bazi garsonlari, digerlerinin aksine, kendiliginden ilgili ve ozenli oldugundan mekanin diger butun olumsuzluklarini kendi bireysel cabalari ile siliyorlar. ha bir de mac seyredilebilen mekanlardan, gunaydin. misal dun aksamki fener eskisehir macinda hep beraber, butun salon, cumbur cemaat firat aydinus'a girebilecek vaziyetteydik. o yuzden de ilgi cekebilir ama romantik yemek, "seni seviyorum askitom" ortami degil; en azindan mac aksamlari.
  • lahmacun konusunda tercih sebebi olabilecek restoran. istanbulda bir sürü yerde lahmacun yedim ama bu adamlar kadar güzel lahmacun yapan görmedim.
  • etiler şubesi çıkışında ece erken ehliyetini kaybetmiştir. katmer, çöp şiş, beyti, şaşlık gerçekten muhteşem ama son derece kazık. içki içecekseniz. rakı-mezeden uzak durup kebab+kırmızı şaraba yüklenin. hem hesap az gelir hem kebab yediginizi anlarsınız.
  • muhtemelen asıl kazancını mezelerden elde eden kebapçı. o kadar vasat mezelere öyle bir hesap getirmeye utanmalı insan. sadece kebap yemeye gidilebilir ama o da ne kadar başarılı tartışılır.
  • (bkz: #39133514)
  • şaşkınbakkal sahil'deki eski tike'nin yerine yerleşmiş canımız ciğerimiz kebapçı.
hesabın var mı? giriş yap