şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel sanatlar fakültesi binasında yeterince ısıtılan tek bölüm. sadece bi koridor zaten..
 • ic mimarlik ve cevre tasarimi bolumu
 • 6 sene süren inşaatın ardından yeni binasına kavuşan bölümdür. eskiden sadece kısa bir koridorken şu anda koca bir kata sahiptir, eski eşyalar stüdyolarda fazla 'minimal' kalmıştır zira stüdyo 4'te sadece 2 masa bulunuyor....
 • eskiden bolume her sene 20 ogrenci alirken, oss/puan sistemine gectikten sonra yok'un dayatmasiyla 40 kisi alan bolumdur.

  bu bolumde okumak isteyen arkadaslara; eski mezunlarindan biri olarak nacizane onerim soyle:
  öncelikli olarak hangi mesleğe yatkın olduğunuzu ve yapıp yapamayacağınızı öğrenirseniz daha sağlıklı olur sizin için. bunun için testler var. ayrıca gidip bölümdeki hocalarla konuşabilirsiniz. fakat bölüm isimleri sizi yanıltmasın, önemli olan ne iş yaptığınız değil, onu nasıl yaptığınızdır. hiç bir fakülte veya bölümün iş garantisi sağladığını duymadım, hele ki turkiyede...

  unutulmamasi gereken en onemli sey: iç mimarlık çok çileli bir bölümdür, bitirebilmek için epey bir mazoşist olmanız gerekir. ayrıca iş garantisi de vermez. okurken kendinize kattıklarınız ve mezun olduktan sonra ise tamamen sizin yeteneğinize ve girişimciliğinize kalmıştır.

  simdiden kolay gelsin
 • bu bölümde okuyan biri olarak kendinizi dışardan mutlaka desteklemeniz gerektiğini düşünüyorum. iç mimarlıktan çok tasarım dilini öğreten bir kadro var. biraz da kendi çabalarınızla yabancı dilinizi geliştirip programları kullanmayı sökerseniz iyi bi iç mimar olabilirsiniz :) sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim.
 • bu bölümde öğrenci olan ya da mezun olan ve buraya birşeyler yazmayan yazarlar varsa, kınıyorum. millet forumlarda bilgi dileniyor. buyrun, doktora öğrencisi faith no more abinizden siz mini mini birler olacak gençlere amme hizmeti.

  ülkemizin en eski iç mimarlık bölümlerinden birisidir. 1985 yılında eğitime başlamıştır. marmara üniversitesi ve mimar sinan üniversitesi ile birlikte, iç mimarlık alanında doktora programı açabilen sayılı devlet üniversitesi bölümlerindendir.

  güzel sanatlar fakültesi'nin toki mimarisine sahip binasında, birinci katta yer alır. bu binaya 2008 yılında geçilmiştir, ondan öncesinde bölüm göçmen türk toplulukları gibi oradan oraya sürüklenmiştir. şu an bölüme ait 4 stüdyo, 1 konferans salonu ve 1 bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. bilgisayar laboratuvarı da yenilenmiş, iyisiniz köfteler.

  bölüm 2005 yılından beri sınavla öğrenci almaktadır. güzel sanatlar fakültesi içerisinde en fazla kontejanı açan, dolayısıyla en fazla öğrenci sayısı olan bölümdür. bu biraz dezavantajdır, ama tüm iç mimarlık bölümlerini kapsayan bir dezavantajdır. her sene sadece ankara'da 6 üniversitenin iç mimarlık bölümlerinden neredeyse 500'ü aşkın mezun çıkmaktadır.

  2018 yılı itibariyle kadrosunda 4 adet profesör, 3 adet doçent, 4 adet doktor öğretim görevlisi, 1 adet öğretim görevlisi ve 22 adet araştırma görevlisi bulunmaktadır.

  kendi gözlemlediğim kadarıyla bölümün eğitimi, iç mimarlığın teknik boyutundan çok tasarım yönüne vurgu yapıyor. mekanın bir konsepte bağlı olarak biçimlenişi ve bu duruma bağıntılı olarak tasarım fikirlerinin sunulması hocaların genel olarak üzerinde durdukları nokta oluyor. hocaların çoğunluğunun iç mimarlık bölümü çıkışlı olmasının bir getirisi olabilir.

  ders programı, bir iç mimarlık bölümünden beklenecek şekilde, ağırdır. hem uygulamalı, hem teorik dersler vardır. ders yükü dördüncü sınıfa kadar hız kesmez. projeden kaldığınız an bir sene uzatırsınız. "programlı ve sistemli çalışm..." klişesini yazmayacağım, çünkü biliyorum, çalışmayacaksınız, sonra uykusuz kalıp, dövüneceksiniz. o yüzden kendinizi iyi ayarlayın, iç mimarlık son güne bırakılarak bitmez.

  öptüm sizleri.