şükela:  tümü | bugün
  • çeşitli dergilerde ve sanatlog'da sinema yazıları yazan bir yazar.

film eleştirilerine şu linkten ulaşılabilir.
  • hayırlı bir iş yapıp the godfather hakkında kitap yazmış. kendisini kıskanmaktan ziyade başkalarının da önünü açabilecek bir iş yaptığı için ululuyorum. fanatikliğin nirvanasında böylesi duygular yaşanıyormuş demek ki.
  • "aşktan da üstün: hitchcock sinemasında kişisel bir gezinti" adlı sinema kitabı doruk yayınları tarafından yayınlanacak olan yazar. kendisini tanıyan, seven biri olarak the godfather mitosu'ndan sonra yine iyi bir iş çıkaracağından eminim.
  • the godfather mitosu adlı kitabının ingilizce çevirisini düşündüğü takdirde bana başvurması gerektiğini buradan kendisine hatırlatıyorum. * sonraki bir kitabını da apocalypse now için yazmasını da ayrıca diliyoruz.

hürmetler, sayın bilge.

not: ilk fırsatta bir filtre kahveni içerim ağabey.
  • sözlükte bir süredir yazmasa da sanatlog.com'daki yazılarını takip ediyorum. özellikle seri yazıları göz hapsimde. double indemnity ve lynch analizleri çok iyi.

ayrıca aşktan da üstün: hitchcock sinemasında kişisel bir gezinti isimli yeni sinema kitabı geçenlerde yayınlanmış. okunacaklar listesine eklendi.
  • kendisini tanımıyorum bilmiyorum sadece kendisine bir soru sordum ve o da cevap verdi. yalnız doğruyu söylemek gerekirse çok insani cevap verdi, ne bileyim ben bir güzellik sezdim. yazılarını falan bundan sonra takip edeceğim, belki o zaman yine yazarım.

kendisinin şöyle bir en muhteşemli gibi 100 film listesi varmış siz halkımızın gözüne sokuyorum buyrun:

sinema tarihinin en iyi 100 filmi
  • sağlam sinema yazılarını sine k dergi'den de takip edebileceğimiz sinefil yazar.
  • kendisi ile bir dahaki buluşmamızda mutlaka birlikte film izleyecek; kendisinden dikkat ettiği ve benim göremediğim noktaları tek tek açıklamasını ve yorumlamasını isteyeceğim. hakan abi gerçekten bir sinema aşığı ve müthiş altyapı sahibi. bizzat kendi ifadesiyle:

"archer, eğer altyapın yoksa filmi boş gözlerle izlersin, sadece keyfi tarafına odaklanırsın. mesela mitolojiye hâkim değilsen lynch'in filmlerinden bir şeyler çıkarman zor olur. mulholland drive'ın son sahnesi mitolojik figürlere göndermedir örneğin..."

bu sözlerin üzerine dünkü sohbetimiz sonunda film eleştirmenliği işinin hakikaten çetrefilli bir iş olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyor ve kendisine tekrar tekrar takdirlerimi sunuyorum. esen kal hakan bilge. seninle sohbet etmek büyük onur. ha unutmadan ciğerci yakup'a bensiz gitmek yok. *
  • donanımsal açıdan rakipsiz olduğunu düşündüğüm gerçek sinemanın gerçek eleştirmeni. özellikle lynch filmlerini çözümlerken yaptığı alıntılar ve bu alıntılara kattığı yorumlarla algının ve ufkun limitini kaldırıp nirvanaya çıkarır. yazılarına başlarken bir lynch filmi ne anlatmış anlamak için girersiniz, en nitelikli bir şizofren olup çıkarsınız. buradaki şizofren tanımı, eraserhead yazısında bahsettiği şekilde düşünülürse demek istediğim gayet iyi şekilde anlaşılacaktır.