• department of justice

link

link
    ateşkes talebine uyulmaması üzerine 15 ekim 2019 tarihi itibariyle halkbank'a yeni bir soruşturma açılması haberi.

yorum editi: birileri abd yasağına rağmen biz dogru durmadık gibilerinden suçu bize atmış.
    1. abd haşa allah değil. kendine hak gördüğü nükleeri başkasına yasaklayamaz.
    2. iran en büyük komşumuz , ticareti kesersek taş mı yiyeceğiz.
    3. davanın zamanlamasına baktığımızda amacın iran falan değil dogrudan türkiye'yi sıkıştırmak olduğu açık.
    4. biz sağlam durursak hiç bi şey olmaz , abd yi allah (haşa) yerine koymaktan vazgeçelim.

genç arkadaşlar tek foto ile dünyayı anlayın. mike pence ayak ayak üstüne atmış , mısır başbakanı süt dokmüs kedi gibi. daha 1 saat olmuş paylaşılalı. beklenen ve istenen bu. biz atatürk gençliğiyiz , uyanık olalım..
  • https://www.justice.gov/…pation-multibillion-dollar

--- spoiler ---

halkbank is charged with
    (1) conspiracy to defraud the united states,
    (2) conspiracy to violate the ınternational emergency economic powers act (“ıeepa”),
    (3) bank fraud,
    (4) conspiracy to commit bank fraud,
    (5) money laundering, and
    (6) conspiracy to commit money laundering.

--- spoiler ---

suriye'ye operasyon yapılınca akıllarına halkbank gelmiş demek ki.
    ne kadar da bağımsız bir yargı amk.
  • böyle ölmeyiz füze atın o.ç.

amerikada yeni açılacağı iddia edilen dava.
  • ne ceza vereceklerse versinler diye külhanbeyliği yapılabilinecek bir konu değil. elbette egemenliğimiz için her türlü cefayı çekeceğiz ancak ortada reza denen hayırseverin bayıla bayıla mahkemede anlattığı bir rüşvet organizasyonu var. vergi ile halka ve üreticiye dönecek ekonomik faaliyetin yerine altın ticareti ile ambargo delerek türkiyenin zararına da yapılmış bir operasyon var.

amerika seni swift sisteminden çıkarıyoruz dese üç aya kalmaz ağaç kabuğu kemirmeye başlarız. ben yine o ağacı kemiririm ite kopuğa el açmaktansa ama o kabuğu reza yüzünden yiyeceğimi bilmek şimdiden ruhumu sıkıyor.

balık hafızalı olanlar için bir de özet geçeyim nereden bu noktaya geldiğimize dair.

1) iran nükleer programını zenginleştirilmiş uranyum tesisleri kurarak geliştirdi
    2) amerika öyle kafana göre nükleer güç olamazsın yaptırım uygularım dedi
    3) iran sana mı soracağım dingil diyerek programı devam ettirdi. silahla işim yok enerji üreteceğim dedi.
    4) amerika resmen kabul etmese de tarihteki en komplike hack saldırısı ile iranın uranyum zenginleştirme tesislerinden birini çalışmaz hale getirdi. konuya ilişkin belgesel linki.
    5) iran yine durmadı. zenginleştirilmiş uranyum üreten tesisler kurmaya devam etti.
    6)amerika iran'a ambargo uygulama kararı aldı. buna göre irandan petrol ithal edecek ülkeler amerikan doları ile iş yapmayacaklardı. petrolün karşılığını mal ve hizmet satarak ödeyeceklerdi.
    7) türkiye büyük petrol ithalatçısı olarak bu duruma bozuldu. petrol aldıkça mal ve hizmet satmak gibi karmaşık bir süreç yerine ambargoyu delmenin yollarını aramaya koyuldu.
    8) iranlı hayırsever reza bu süreçte altın ile ambargoyu delmek için adı geçen bankanın üst düzey yöneticilerinin ve kimi siyasetçilerin de içinde bulunduğu bir organizasyon şeması kurdu. bal tutan herkes de parmağını yaladı, yetmedi kavanoz kavanoz evlerine yığdılar balı.
    9) ticaretin çapı büyüdükçe sadece altınla bu işin olamayacağı anlaşıldı. paravan şirketler vasıtasıyla para 3 kıta gezdirilerek iran'a ulaştırıldı.
    10) amerika meseleye uyanınca rezaya el altından bir anlaşma teklif etti (lunaparka gezmeye gidiyorlardı bahanesini geçeceksiniz ben onu yemem). antlaşmaya göre reza ötecek ve serbest kalacaktı veya kim vurduya gidecekti.
    11) reza bence beklenenden fazlasını bile öttü mahkemede. şema çizdi, para aklamanın kitabını yazdı. mal ve hizmet satarak kalkınacak türk işçisinin ve emekçisinin hakkını vergisiz altın ticareti ile iç ettiğini dolaylı yoldan itiraf etti. verilen rüşvetlerin miktarı dudak uçuklattı.
    12) tam olarak rezayı nereye koyacağını bilemeyen türk medyası yakın döneme kadar türk bayrağı önünde halk kahramanı ilan edilerek ulusa sesleniş yaptırılan şahsı itin götüne sokmaya başladı.
    13) reza antlaşma gereği amerikada serbest kaldı. adı geçen bankanın orta kademe sorumlusu günah keçisi ilan edildi hapse atıldı. sonradan bu saçma şov bitirildi yönetici türkiyeye iade edildi.
    14) türkiye bence haklı gerekçelerle suriyenin kuzeyine operasyona başladı.
    15)amerika kuklası pkk ve pyd yi tamamen kaybetmemek ve orta doğuda israil'e komşu, dini motivasyonu olmayan, bir müttefik devlet kurmak hayaliyle yanaştığı halkı kırmamak için kozlarını oynamaya başladı.
    16) bugün...
  • iphone dan twitter a girerek takip etmeye devam ediyoruz gelişmeleri..
  • sadece işin sonu nereye varacak merak ediyorum.

açılacak ya da açılması düşünülen davanın içeriği ile ilgili aydınlatacak kişiler olursa sevinirim.
  • diğer yaptırımlar mümkün görünüyor(özellikle çelik yaptırımı tamamen ukrayna için planlanmış özel bir hareket) ancak bunu abd bile olsan yapamazsın. kendilerinden gidecek çok kişi kurum var ceza gelirse ve abd önce kendi menfaatini düşünür her zaman.

tek başına ambargo delebilecek bir babayiğit yok daha bu ülkede.

edit:ekleme
  • yarin halkbank hisseleri tabana oynayacaktir.
  • niyorkun anasına bacısına sövmüştüm geçenlerde mississipili bir arkadaşla konuşurken. yan masada niyorkun kurucusu david lee jones varmış. kavga çıktı, sen nasıl söversin benim kurduğum şehre falan dedi. benim gözüm döndü pezevengi evire çevire dövdüm.
    bana da dava açmış niyork.
hesabın var mı? giriş yap