• caanım st paulisinde gezerken moda sokaklarında dolaşıyormuş hissine kapıldığım, hafenstadt /speicherstadt kısımlarına hayran kaldığım, binnenalster çevresi ve planten un blomen parkı mutlaka görülmesi gereken, şu ana kadar gördüğüm en güzel alman şehri...modern ve tarihi mimarinin en güzel örnekleri olan binaların hem iç içe, hem birbirine dokunmadan; müthiş bir harmoni içinde bir arada var olduğu harika bir yapısı var şehrin...metroları tertemiz, insanları düzgün...her ne kadar iflah olmaz bir berlinci olsam da yarın öbür gün başka bir şehre taşınmak durumunda kalırsam gideceğim yeri biliyorum artık...
  • almanya’nın ikinci büyük şehri. bir liman kenti. konumu itibariyle danimarka, isveç gibi kuzey ülkelerini bir hayli andırıyor.
  • 2 ay sonra insallah sorun olmaz ise tasinacagim sehir. merak ettiginiz bie sey var ise mesaj atabilirsiniz, 2 aydan sonra deneyimlerimi seve seve sizinle paylasirim :)
  • mutlaka birgün yerleşip hayatımın sonuna kadar yaşayacağım şehir.
    ailemin 34 yıl önce sankt pauli'de oturduğu evde ya da aynı sokakta bulacağım başka bir evde ben de kendi ailemi kuracağım.
  • mutlaka gidilmesi gereken gidildiğinde gün batımını izlemek için hamburg limanından gemiye binip geminin dışarı kısmında oturup rüzgarın verdiği soğukluğu hissedip arkadaşlarınızla oturuduğunuz masada içinizi ısıtıcak sohbetlerin yapılması.ardından gittiğinizde mutlaka bir günde olsa bu eğlenceli sokaklarda sabahlamanız. (bkz: reeperbahn)hamburgu keşfetmek istiyorsanız mutlaka (bkz: elbphilharmonie)(bkz: aziz nikolai kilisesi)(bkz: speicherstadt)buraları gezin hatta bir çok yer var gezilecek kiliselerden tutun eğlence mekanlarına kadar.hamburg belediye binasını bile görmeniz gerekir onun yanında güzel cafeler vardır aynı zamanda göllere karşı biranızı yudumlarsınız.trenden(bkz: hauptbahnhof)indiğiniz zaman etrafınıza bakınca mimarisine ve doğasına aşık olucağınız gezmeye doyamayacağınız eşsiz bir yer.mutlaka gidin hatta arkadaşlarınızla gidin tek giderseniz sıkılırsınız ne mutlu ki böyle bir şehre arkadaşlarımla gidebildim.tadını çıkartın kısacası.
  • yavuz zırhlısı ve bismarck’ın da inşa edildiği alaman liman ve tersane şehri.

bir de yüz sene kadar önce tersane işçileri işe vaktinde gelebilsin deyu elbe altından geçen yaya ve araç trafiğine açık 425 metre uzunluğunda bir elbe tüneline haiz ki alaman yarabbi.
  • bir aksilik çıkmazsa bir ay sonra yaşamaya başlayacağım şehir, merakla keşfetmeyi bekliyorum bakalım.
  • o kadar soğuk olmasaydı en çok yaşamak istediğim şehir olabilirdi. hamburg o kadar şık bir şehirdir ki her sokağında vogue çekimi yapılabilir. çok ayrı bir büyüsü ama o kadar da ayrı soğuğu ve fırtınası var. dünyada hiçbir şey mükemmel değil gerçekten.
  • iyi güzel şehirdir de düzgün bir yerde* ev bulması zordur. en azından benim deneyimim bu şekilde. çevremdekilere ev aradığımı söyleyince söyledikleri şey "iyi şanslar" oluyor, klasik.

geçenlerde, bir sitede yeni bir ilan gördüm ve hemen başvurup ziyaret zamanını ve adresini aldım. ilan da 40 dakikadan fazla durmadı orda. bunu görünce "herhalde 3-5 kişinin aramasını bekleyip kaldırdılar ilanı" diye düşünüp kendimi şanslı hissettim. ziyarete gittiğimde içeri 25 küsür kişi vardı... kalabalıktan birşey anlamadım zaten. ama, apartman da apartman olsadı bari; 2+0, 100 sene önce inşa edilmiş*, ufacık banyo ve küf oluşumu potansiyeli yüksek. istenen kira da 800 euro küsür.

beğenip başvurunca bile, rekabet yüksek olduğu için, evi tutma şansı zor. her ne kadar maaş ve finansal geçmişi bir kriter olarak değerlendirseler de son söz yine ev sahibine ait*. iş böyle olunca da insanlar sublet'ten* sublet'e atlıyorlar 3-5 aylığına. hatta bazen insanların "berlin'den hamburg'a taşınıyorum, ev takas edilir" şeklinde ilanlar verdiğini görüyorum ki türkiye'den hiç alışık olmadığım birşey olduğu için şaşırıyorum.

shared flat* bulma olayı da var tabi. yıllarca 3+1 evde yaşayıp, buraya taşındıktan sonra shared flat'te kalmak -maaş tek eve yetmesine rağmen- insanın moralini bozuyor...
  • cod mw3 oyununda rus abilerimize karşı çıkartma yaptığımız almanya şehri. sonrasinda da hindistan sınırlarından fırlatılan bir füzeyle ortalığın perişan olması,gökten zembille heli, uçak yağması vs.gitmedim lan iste görmedim benden bu kadar.
hesabın var mı? giriş yap