şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilecik'in inhisar ilçesi sınırları içinde kalan, eskişehir'e 40 dakika mesafede sakarya nehrinin bir kolunun oluşturduğu doğa harikası.

  harmankaya köyünün de bulunduğu bölgede halen kanyoning, dağcılık, trekking, mağaracılık yapılmakta ve ayrıca yakın gelecekte harmankaya tepesinden yamaç paraşütü, yenipazar göletinde rüzgar sörfü, koyunlu köyünde rafting, harmankaya'nın hemen yanındaki sivrikaya'da tırmanış yapma imkanı mevcut olacak.

  harmankaya kanyonu, 4 km olup içinde 2 büyük şelale ve 2. şelalede kanyon içinde kamp yapma şansı var.

  profesyoneller 6 saatte kanyon geçişi yaparken yeni kanyoning eğitimi alanlar 9-10 saatte kanyondan çıkabiliyorlar.

  ayrıca
  https://www.facebook.com/…rmankayakanyonu.harmankoy
 • girişi bilecik yenipazar tarafından olduğu için yenipazar kanyonu diye de bilinen istanbul'a iki buçuk saat mesafedeki kanyon.içine girdiğinizde suyun saf beyaz mermer kayaları şekilden şekile soktuğunu görürsünüz. bu ancak birkaç milyon yılda olabilecek bir şeydir. lakin kanyonun tepesine açılan mermer ocakları bu güzelim kayaların üç beş yılda ağzına sıçtılar. yenpazarlılar on yıldır ocakları kapatmaya uğraşıyorlar ama destak yok. nedense bizim çevreciler doğu karadeniz, doğu anadolu, güeydoğu anadoluya takıntılılar. burunlarının dibini görmüyorlar. bilecik ve çevresine gidin mermer ocaklarının yaptığı tahribatı görün. arabayla akdeniz'e gidenler adapazarı bilecik yolunda bunun izlerini görebilirler.
  harmankaya kanyonunun zirvesini oluşturan kayaları adamlar birkaç yılda peynir gibi doğradılar. molozları da bize küfreder gibi yamaçlardan aşağı atıyorlar. silüet değişti resmen.
 • trekking için harika bir seçenekmiş. ama muhteşem şu kaynakları kuruyor imiş ki bunda da sanırım mermer ocakları etken. ıstanbulda yaşayan için haftasonu kaçmak için baya iyi bir rota.
 • (bkz: harman kardon)
 • annemin memleketinde bulunan ve son 2-3 yıldır ziyaretçi akınına uğrayan kanyon.

  sadece trekking değil, biraz tehlikeli gibi dursa da kanyoning ve tırmanış için de oldukça ideal bir yer. istanbul'dan çok uzaklaşmayayım, azcık köy havası alayım, biraz da doğayla haşır neşir olayım diyorsanız (kendi köyüm diye söylemiyorum) mutlaka uğramalısınız. çok yer gezdim denebilir, harmankaya kanyonu ve çevresi gibi bir doğa harikasına henüz rastlamadım.

  12-13-14 haziran 2015 tarihlerinde 3. kez doğa sporları ve kiraz festivali olacak kanyona yakın harmanköy'de. doğa yürüyüşü, mis gibi dalından kiraz, köy pilavı üstüne közde çay, bir de gece yakılan ateş etrafında bira/şarap. görmek, yaşamak ve keşfetmek isteyen olursa benimle irtibata geçebilir.
 • harika bir manzaraya sahip kanyon. ancak yenipazar tarafından gelirken nasıl gidileceğini gösteren tabelalar eksik. zorla sonra sora ancak bulabildik. yanlışlıkla harmanköy'ün içine girdik, çıktıktan sonra kötü bir yoldan kanyonun girişine kadar gelebildik. bundan önce göynük'den sonra taraklı yol ayrımından yenipazar yoluna kadar olan kısmını hiç söylemeyim. tarakliya gidelim derken kanyon tabelasını görünce yenipazar yoluna saptık ama gelene kadar baya baya kaplamasız yollardan gectik. degdi mi derseniz değdi.