şükela:  tümü | bugün
 • halkının yol kenarındaki gölgeliklere ve akşam açık arazilere plastik tabure atarak sürekli çay içtiği şehir. gölge gidince bir ellerinde çay bardağı bir ellerinde tabure yer değiştiriyorlar. mobilize. ayrıca çay içenler arasında hiç kadın olmamasına rağmen çay ocaklarının başında hep kadınlar var.

  hartum'la ilgili gözlemim budur. çok önemli bilgi.
 • sanıldığından daha güvenli şehir. bir o kadar pis. dışarda bişey yemeyin çok büyük ihtimal cırcır olursunuz. buraya gelmeden önce sarı humma aşısı olun ve sıtma ilacınızı kullanmaya başlayın 2 hafta önceden. halkının çoğu sıtma... kimse bahsetmiyor bundan ama mikrop bi kere vücudunuza girdi mi bi daha asla kurtulamıyorsunuz. o yüzden sıtmaya yakalanmamak en iyisi. sivrisineklerden uzun kollu giysiler ve sinek kovucu spreyler ile korunabilirsiniz.

  öğle vakti feci trafik oluyor. milletin sıcak pek umrunda değil. halk çok fakir... çoğu günde 1 dolara çalışıyorlar. asgari ücretle çalışan insanlar aylık 60-100 usd arası para alıyormuş. şehirde önemli bir konu sudan pound'u. otellerde sadece dolar alıp pound veriyorlar. bi kere bozdurdunuz mu artık kimse sizden pound'u geri almıyor. elimde 300 pound ile kıçıma baka baka döndüm türkiye'ye. merkez bankasının belirlediği kur 1 usd = 2.8 sudan pound'u şeklinde ama halk arasında 5.1 oranından bozuyorlar doları o yüzden mutlaka dışarıda bozdurun dolarınızı. bahşiş verin mümkün olduğu kadar insanlar inanılmaz seviniyorlar. halkı gerçekten çok misafirperver. bizimle aynı derecede diyebilirim. güney sudan ayrıldıktan sonra hala ambargo altında olan ülkede döviz sıkıntısı çok büyük. petrol güney'de kaldığından ülkeye yabancı para gelmiyor.

  ancak özellikle tarım alanında feci büyük ve verimli arazilere sahipler. devlet yabancılara büyük destek veriyor. işgücü de ucuz olduğundan yatırım yapılabilecek ülkelerden biri. dünyanın en kaliteli pamuğu mısır ile birlikte burada yetişiyor. özellikle tekstilciler cirit atıyor şehirde.

  kaddafi'nin kızının yaptırdığı nil'in kenarındaki corinthia otelinin de olduğu bina çok güzel. oldukça lüks. burada yemek yiyebilirsiniz gönül rahatlığı ile. benzin'in litresi 25 cent (0.25 dolar). buradan eğer ilginizi çekiyorsa timsah, yılan derisi alabilirsiniz oldukça ucuz fiyata. ancak derilerin mühürlü olmasına dikkat edin gümrükte sorun yaşamamak için. mutlaka araba kiralayın. şehirde taksi ile seyahat etmek pek akıl karı değil. hem kolay bulunmuyor hem çok dolaştırabilir sizi.
  2 otel tavsiye edebilirim corinthia ile al salam rotana. diğerleri pek tekin gelmedi bana hijyen açısından. türkleri çok seviyorlar özellikle ülkede türk kahvesi ve türk perdeleri meşhur. bir sürü perdeci var turkish curtains diye geçiyor. yine bizim kahvemize benzeyen tipte kahve içiyorlar ama şekersiz içmeyin kesinlikle çok acı ve ağır. size teklif edilirse açık su ve buzlu şeylerden kaçının. kapalı suları her yerde var sıkıntı yok.
  ülkenin hiç bi yerinde alkol yok. bulamazsınız kendiniz getirmediyseniz uğraşmayın.
 • en unlu caddesi de el amarat'dır, butun buyukelcilikler, cok uluslu sirketler bu caddededir. kanalizasyonlarinin aciktan akmasi dışında gayet modern gorunumludur.
 • hartum sudan cumhuriyetinin başkenti.nil nehri kıyısında yer alan hartum'un şehir nüfusu 2 milyon civarındadır.sokakları ingilizler tarafından ingiliz union jack bayrağındaki beyaz çizgilerin şeklinde şehir ortasından düzenlenmiştir.
 • sudanın başkenti. ayrıca the godfatherda gözdağı vermek için kafası sahibinin yatağına bırakılan atın adı.
 • hartum sudan'ın başkenti ve en büyük şehridir.

  şehir 1821 yılında kavalalı mehmet ali paşa'nın ordusunu oluşturan arnavut askerleri tarafından kurulmuştur. ismi nil nehri'nin fil hortumunu andıran şeklinden arapça al-kartoum' dan gelmektedir.
 • (bkz: khartoum)
 • kelimenin kökeninin türkçe olduğu iddiaları vardır. şöyle ki; yüzyıllarca bölgede hüküm sürmüş olan osmanlı imparatorluğu'nun bu önermede büyük payı vardır. iddia şöyle savunulur ki; hartum'un içinden geçen nil nehri aynen bir hortum gibi dolanarak aktığı için bu ad verilmiştir. akabinde de kentin yerli halkının söyleyiş farklılıklarından dolayı şehrin adı hartum'a dönüşmüştür.
 • tuk tukların yoğun şekilde bulunduğu şehir. aletler taksi görevi görüyorlar şehirde, sürekli fin hamamı sıcaklığındaki açık havada gıdım da olsa serinleyebilmek için bunlarla iki turlamak mümkün. aletler sağdan soldan açık, iyi estiriyor. büyük bedenler için fazla küçük bir alet, yine de ülke şartları düşünüldüğünde fazlasıyla işe yarar bir şey.

  ülkenin başkenti olması sebebiyle en gelişmiş şehir diyorlar, bu noktada yozgat'a ettiğim lafların hepsini geri alabilirim. halkın yarısına yakın kısmı komşu şehirlerden buradaki iş imkanlarından faydalanmak için gelmiş, şu anki imkanlar da orta sınıf bir çalışanın bizim paramız cinsinden günde 10 lira kazanmasına tekabül ediyor. yani özetle şehir fakir. buna rağmen insanların yüzü gülüyor, güzel bir şey. şehirde gülmeyen insanlar yol kenarlarında otostop çeken insanlar, ki onların sayılarının bir vasıta ile seyahat edenlerden fazla olması ayrı bir olay. şehir otostop üzerine programlanmış.

  belediye kavramı yok, yani varsa da yok. hijyen adına pek bir şey yok şehirde, ama çok fazla da böcek türü yok. sanırım onlar da sıcağa dayanamyorlar, çok hızlılar amklarım.

  ülke amerikan desteğini reddeddiğinden bu devran böyle sürer gider. iyi mi kötü mü bilemedim.
 • charlton heston'ın başrolünü oynadığı 1966 yapım film. filmde laurence olivier mehdi rolünde. zamanının güzel filmlerinden. film ingilizlerin sudan ve mısır üzerindeki politikaları üzerine.