• taşımacılık iş kolunda açılmak üzere olan sendika.
    hayırlı olmasını dilerim. yolundan sapmadan, yapması gerekeni yapan.
  • bugün itibariyle bir önceki sendikadan istifa ederek (bkz: hava iş sendikası) geçiş yaptığım yeni havacılık sendikası. 2013’teki grevde sonuna kadar kalmış bir kabin ekibi üyesi ve yeni sendikayla hiçbir ilişiği olmayan biri olarak epey çekincem vardı. bir kere en başta yılmışlık, zamanında direnişe katılmayan kokpite küslük, olan biten katakulliden sıtkı sıyrılmışlık, ülkenin de durumuna bakarak hissedilen vazgeçmişlik gibi duygusal çekincelerim olduğunu kabul etmeliyim.

ancak hava-iş’in şimdiki yönetimiyle bizim temsilcimiz olamayacağını başından beri biliyorduk. olmadı da. şu son üç yılda, özellikle son yıl, yıllar içinde bin türlü fedakarlıkla kazanılmış haklarımızı kaybettik. özellikle mesai saatlerimiz göz göre insani şartların sınırlarını zorlar hale geldi. kimse hangi kurala göre uçtuğunu bile tam olarak bilmiyor ve sendika imzaladığı toplu iş sözleşmesinin arkasında durmuyor. daha vahimi, ancak meslekten olanların anlayabileceği koşullarla ilgili danışabileceğimiz sendikamızda artık nakliyeciler vs. daha fazla temsil ediliyor. derdini dinleyen birini bulsan bile anlayan birini bulmak çok zor, kaldı ki çözüm yaratılacak. sonuç olarak yılların hava-iş’i epey yalandan bir stk’ya dönüşmüş durumda.

o yüzden “yeni bir sendikaya ne gerek vardı, eskisinin yönetimini değiştirseydik” diye kendime sorduğum soruya kendimden olumsuz yanıt aldım. çünkü mevcut sendikanın tüm yapısı değiştirildi, koltuğu elden bırakmamak için ne yapılacaksa yapılmış/ yapılacak.

evet, en doğru hareket havacıları temsil edebilecek yeni bir sendika kurmak olacaktır. bu harekete kokpitin önayak olması ise ayrı bir motivasyon oldu benim için. çünkü grev zamanı hayaletleri oynayan pilotlar artık bizim zamanında neden taşın altına elimizi koyduğumuzu anlamış olmalı, işte ucu onlara da dokundu, o zaman da dediğimiz gibi!

benim kişisel tercihim, küslüğümü bir yana bırakıp bu yeni harekete katılmak oldu. birçok arkadaşım bahsettiğim çekincelerden ötürü biraz daha beklemek niyetinde. ama mottom şu ingilizce’li türkçe’li “once öncü always öncü” bu direnişin suya yazılmaması için en çok bizim gibi zamanında direniş neymiş, risk almak neymiş bilenler yine öncü olacak. kabinde herkes bizi dinliyor; yeniler, onlara hikaye gibi gelen eylem ve grevin altyapısını, nasıl süreçlerden geçtiğimizi öğrendikten sonra elbette bu karar için bizlerin duruşunu örnek alacaklardır.

son seçimlerden sonra havacılar hava-iş’ten ne kadar ümidini kestiğini gösterdi. şimdi yeni sendika için sayı önemli, aklın yolu şimdilik burayı gösteriyor. ben bu sendikaya toplu iş sözleşmesi hakkını vermekten yanayım, en azından diğerinden evla.

şerh: sendikacılık kirli bir yönetimle çok kolayca kötü tarafa geçilebilen, kirli bir iş. malum. hele bizimki gibi her ay milyon liralarca aidatların toplandığı kalabalık şirketlerde para ve güç çok çabucak benim diyen insanı yozlaştırabilir. geleceği düşünüyor ama göremiyorum, bugün için davranıyorum. elimden gelen bu.

edit: hayır. hiçbir hak kaybına uğramıyorsunuz. e-devlet’ten önce eski sendikadan istifa ediyor sonra hava-sen’e üye oluyorsunuz. bir ay içinde şirkete dilekçe veriyorsunuz. ve her şey aynen devam.

ben dilekçeyi hava-sen’in sitesinden çıktı aldım, orada var. ama e-form gibi bir link olacakmış yakında.

dilekçenin mantığı şu: “ben toplu iş sözleşmesi yapmış olan sendikadan istifa ediyorum ama bu tis’ten yararlanmaya devam etmek istiyorum. yeni üye olduğum sendika toplu iş sözleşmesi yetkisi edininceye kadar eski sendikaya aynı eskisi gibi aidat ödeyeceğim; ‘dayanışma aidatı” adı altında ödediğim bu aidat benim tis’le elde ettiğim tüm hakları koruyacaktır. ”
  • çok güzel ve cesaret dolu bir adım ama çok ilerleyebileceğini düşünmüyorum. çünkü thy çalışanları işini kaybetme riskinin riskine bile cesaret edemezler. nihayetinde türkiye deki durumlara bakılırsa thy de çalışmak şans. dolayı ile kalpten öngörerek üzülerek belirtiyorum ki kurucuları yakın gelecekte işsiz kalacak sendikadır.
  • sirketine (bkz: turk hava yollari) gonulden bagli birisi olarak, sendika degistirmenin sirketle ne ilgisi var dedigim durumdur.

benim de yeni sendikam olur kendileri, yenilik iyidir iyi, korkmayin bu kadar.
  • mevcut sendika hava-is sendikasina alternatif olarak kurulan, ucusu calisanlarin hakkini daha fazla savunabilecegini dusundugum yeni sendika. ucucu ekiplerin kendilerine ait bir sendikasi olmasi gerekirdi o da oldu.
  • artık üyesi olmadığım aileyi kurtarmak için yapılan son girişim. üyelerinden topladığı paraların nereye gittiği bilinmeyen, üyelerine gösterilen kısmını da inşaatta harcayan (inşaatçılıkla uğraşan sendika mı olur lan?) hava iş sendikasıyla havacıların haklarının korunamayacağı açıkken, hala gerçek havacılar (kabin-kokpit-teknisyen-kargo) tarafından kurulan ve bu sebeple havacıların hakkını en iyi savunacağını düşündüğüm bu sendikaya thy çalışanlarının bir saniye dahi düşünmeden üye olması bana göre en mantıklı olanıdır.

önceki yaşananlardan dolayı çekincesi olan kabin memuru arkadaşlar için de şunu söyleyeyim; bu sendika tis hakkını kazanırsa, bir sonraki sendika seçiminde, üye çoğunluğunu oluşturan kabin personelinin, çıkaracağı bir aday listesiyle yönetimde de çoğunluğu sağlayacağını düşünüyorum, hani kokpitten çekindiğiniz için söylüyorum bunu.

velhasıl, hava iş mi? hava sen mi? sorusu ile karşı karşıyasınız. hava iş'in neler yaptığını, seçim sürecini nasıl haksız hukuksuz yürüttüğünü, böyle yasa dışı çalışan bir sendikanın hakkınızı ne kadar savunacağını zaten geçen yıllarda gördünüz. bence sorunun cevabı çok açık.
  • hava iş sendikası ne icraatte bulunsa, onları karalamak, yaptıklarının başarı değil başarısızlık olduğu açıklamasını yapan sendika. baska bir icraatte bulunmuyorlar.

kanımca boş ateş ediyorlar.
  • havaiş sendikası hangi icraatte bulunmuş da (bkz: havasen) onları karalamış, yukarıdaki -muhtemelen havaiş sendikasında görevli- arkadaşımız açıklasa da bilsek.

boş ateş ediyorlarmışmış.

al sana boş ateşler:

https://m.airporthaber.com/…enden-sert-bildiri.html

https://m.airporthaber.com/…dens-sert-aciklama.html

https://www.gokyuzuhaberci.com/…rt-tepki-42864.html

gibi bir çok örneklere kolayca erişebilirsiniz.

bir şeyi savunabilir, muhalif olabilirsiniz ama bütün bunları dürüstbir şekilde yapmak bir karakterörneğidir, ilaveten söylemek istedim.
  • türkiye cumhuriyet tarihinde havacılık sektöründe son grev 15 mayıs 2013 tarihinde yapıldı. haksızlık için, 305 kişi işten çıkarıldığı için.

türk pilotları, talpa olarak greve sadece saatler kala açıklama yapıp greve katılmayacaklarını açıkladılar. hiçbir zaman da greve katılacakları yönünde beyanatları olduğunu hatırlamam.

talpa dışında, bireysel olarakta greve neredeyse hiç katılım göstermediler.

her ne kadar o günkü yönetim bugün olmasa da, o gün yanında olmadıkları sendikanın bugün de yanında değiller. pilotlar, gün olup yorgunluk onlara dokunmaya başlayınca hava iş sendikası'na cephe almaya başladılar. yanında olmadıkları sendikanın, haklarını savunabilmesini istediler.

bu sendika bizim hakkımızı savunmuyor diyerek hava-sen diye bir sendika kurdular. bu nitelikteki türk pilotlarının kurdukları sendikanın balon çıkacağı aşikardı. bir hevesle içlerine çektikleri kimi değerli kabin memuru arkadaşlar ve kimi pilotlar işsiz kaldılar.

şu an olan şey, hava-iş'in yaptığı her icraat hakkında bülten yazıp sağa sola göndermek.

işten çıkarılan 305 kişi işe geri alındı. hava-iş'in öncülüğü ve grevden vaz geçmeyen bir avuç onurlu havacılık çalışanı sayesinde bugün tekrar aramızdalar.

mesai arkadaşlarını yarı yolda bırakanların kurduğu sendika tabii ki hiçbir zaman emekleme döneminden çıkamayacak.

güya atatürkçü geçinen hava-sen üyeleri dillerinden düşürmedikleri mustafa kemal'in, haksızlığa karşı mücadele kazanmış bir lider olduğunu bilmezler mi? dim dik durarak yaptı bunu. kendi rahatını düşünüp başkalarına ihanet ederek değil. kemalist değilsiniz. konformistsiniz.

hava-iş'in o günkü yönetimi bugün yok ve hava-iş'in yanlısı değilim. ama göte de göt derim.

birileri yazdıklarımı çürütebilirse, editlerim bu yazdıklarımı... eleştiriye her zaman açığım. birimiz darwin'i birimiz ahireti savunsakta, her zaman seviyeli şekilde tartışabildik o uçakta.

airporthaber'den örnek vermek:

üstte bir arkadaş yalan haber yapmaktan dava kaybetmiş, iq seviyesi diplerde gezen insanların yorumlar yaptığı bombastik bir siteden bakınız vererek bana gönderme yapmış... nitelikli bir entry yaz da cevap vereyim.
hesabın var mı? giriş yap