• berdan hayallerinin peşinden koşanlardan. 16 yaşında ve futbolun cinsiyetlerden bağımsız bir spor olduğunu gayet iyi anlatıyor.

"içimden geçene kulak verdiğimde kendimi oyunun içinde buldum. önce mahalledeki çocuklarla, sonra da takım arkadaşlarımla. 3 yaşımdan beri topun peşinden koşmak benim için hayallerimin peşinden koşmak demek. sahaya çıktığımda kafamda kazanmak ya da kaybetmek değil, sadece oynamak oluyor. ben de çıkıp oynuyorum. kimseye benzemek istemiyorum. herkesten bir şey öğrenmek, kendimi geliştirmek ve sonunda yine berdan olmak istiyorum. sen de hayallerinin peşinden koşmak istiyorsan çık oyna!"
  • bu cümleyle beyinlerimizi yıkadılar bizim senelerce. sanırsın iskandinav ülkesiyiz.

kimse de demedi ki "yavrum kapitalizmde gizli bir kast sistemi var, kendini yırtsan da çıkabileceğin yer bellidir çünkü paran olmadan yatırım yapamaz, paran olmadan iş döndüremez, paran olmadan para kazanamaz ve paran olmadan hayalinin mayalinin peşinden gidemezsin. açlık sınırının 1/3ü asgari ücretin olduğu bir ülkede istersen kalifiye elemanın tillahı ol, yine de birikim yapamazsın. gel vazgeç şu işten, hiç kıçını yırtma, hiç senelerce hayal kurma, hiç kendini boşuna geliştirme."

halbuki olan ne? köpek gibi çalışıp kendini geliştirirsin, ülke sınırlarından çıkıp global bir vizyona erişirsin, etik ve moral değerlerini oluşturup bütün hayatını bu değer yargılarına göre şekillendirirsin, ee sonra? 'iyi gelir' diye kaçtığın istanbul'dan bilmemkaç yüz kilometre uzakta, sosyal medyada gördüğün 'hayallerinin peşinden koş, hayallerini yaşa' yazısıyla breakdown olursun.

neden? çünkü hayal kırıklıklarına tahammülüm kalmadı arkadaşlar. bir şeyin olmaması, olacak gibi güzel başlayıp sonradan yıkılmasından daha kolay, daha berrak, daha tercih edilesi. çevremde benzer hisseden kişiler görüyorum, hiç biri hayatlarına sıfırdan başlayan insanlar değiller ve hiç biri hayatlarında bu kadar 'destek sistemsiz' kalmamışlar. hasbelkader muhabbet ederken 'sen güçlü bir kadınsın, altından kalkarsın' diyen kişilerle ilişiğimi kesme sürem yaklaşık yedi saniye.

ben güçlü olmak istemiyorum ki. ben istediğim şeyleri istiyorum. easy peasy!

ek: arkadaşlar, herkes hayatımı, hedeflerimi ve seçimlerimi çok iyi biliyormuşçasına yorumalr yapıp bana hayat dersi veren mesajlar atıyor. yapmayın. neden yapmayın? çünkü hem elinizde doğru yorum yapabileceğiniz bir data yok hem de daha önemlisi size fikrinizi soran olmadı. kırılmayın diye mesajlarda ponçik ponçik cevaplar veriyorum ama hepinizin arkasından küfrediyorum aslında =) ehe.
  • yaşadığımız bu coğrafya da şanslı veya karaktersiz doğmadıysan hayal diye bir kelimenin varlığından bihabersindir.
    başarı hikayeleri din gibidir, sadece düşmüş fakiri ayağa kaldırır, gerçeğe en yakın tesellidir.
  • eğer hayaller varsa kesinlikle bir an bile vazgeçilmemeli. varsın gerçekleşmesin o hayaller. sonuca ulaşmak için geçilen süreçte öğrenilenler/edinilenler sonuç kadar kıymetli olabiliyor.
  • yoksa, ömrünüz boyunca onlar sizin peşinizden koşar.

diye devam eden cümledir.
  • hayalleriniz insansa yapmamanız gereken şeydir.
    bunun dışında depar atın.
  • ne zaman duysam
    içimden
    "ya bir siktirgit" dediğim
    tavsiye cümlesi.
  • ne hayal ettiğine bağlı değişen cümle ...
  • mevcut düzen/sizlik içinde mümkün olmayandır.
  • bu şartlarda ancak hayallerimizin peşinden emekleyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap