malmazel

  • 1112
  • 19
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

ülkesini keşfetmeden yurt dışına giden gezgin

1) yabancı hayranlığının kötü bir şey olduğunu sananlarca itin götüne sokulan gezgindir.
nereden başlayacağımı bilmiyorum. keşke siz de bir kere avrupa** görmüş insanlar olsaydınız da 'medeniyet'in aslında ne kadar çok farklı boyutları olduğunu bilseydiniz. sizin 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' nidaları ile beyninizi yıkarlarken, 'gavur icadı' diye pek çok durumdan/şeyden mahrum bırakırlarken, 'kültürümüzü koruma' bahanesi ile sımsıkı kapalı kutular ardına alırlarken elbette farkında değildiniz nasıl bir boka sürüklendiğinizin yüzyıllardır. sonra ne oldu? o çok sevdiğimiz kültürümüz, dinimiz, iffetimiz kadınların kahkahasına karışır oldu, 'gavur gibi sokakta tayt giydiği' için bıçaklanmasını yasal kıldı, sen konuşurken seni susturdu, susmadın biber gazıyla susturdu, susmadın coblarla susturdu, susmadın plastik mermilerle susturdu, yine susmadın bu sefer kapsüllerle ilelebet susturdu. ne alaka diyeceksin zira beyninin düzgün çalıştığından şüpheliyim, şu alaka cicim. biraz feyz al. senin yapamadığını adamlar nasıl yapmış, git bir gör. yaya yolunda yayaya öncelik vermek şöförü öldürüyor muymuş bakalım? git bir öğren. örneklerin binlercesi çoğaltılabilir ama bu entryi insan okuyacak ve benim değinmek istediğim daha başka çok şey var.

şimdi sen yabancı hayranlığını aşağılıyorsun ya, üstelik konuya kültürden girdin. e ben seni göt ederim yani şimdi kusura bakma. ya bebeğim, kültürünü avrupa'dan daha iyi koruyabilmiş yerler var mı? tamam, kapalı kabileler de iyi koruyor haklısın, o zaman şöyle söyleyeyim. çağa ayak uydurmuş ve yaşam standartları bu kadar yüksek olup da kültürel değerlerinden bir şey kaybetmemiş başka ülkeler var mı allaşkına ya. oturun biraz okuyun arkadaşım. adamlar alışveriş kültürlerini bile bırakamıyorlar, sen her boş bulduğun alana avm dikerken almanya'da walmart zarar edip kapattı lan. müze mevzularına girmiyorum bile.... girsem çıkamayız. yani bi git gör, bi feyz al. sen kendi kültürünün ağzına sıçarken, adamlar salt kendi kültürlerini değil, ordan burdan çalıp çırptıkları başka kültürleri de koruyup kollayıp yaşatıyorlar.

2) 'kültür' ayrımı yapamayanlarca itin götüne sokulan gezgindir.
'ülkemizde o kadar yer varken neden yurtdışı'. şimdi, ülkemizde gezilecek çok güzel yerler olduğu konusunda sana hak veriyorum, gerek kültürel gerek coğrafik, eyvallah. fakat bir insanın tecrübe etmek istediği kültür illa ülke sınırları içinde bulunacak diye bir şey yok. adam karadeniz kültürünü merak etmiyordur, hititleri merak etmiyordur, likyalıları merak etmiyordur ama italyan kültürünü merak ediyordur, maya kültürünü merak ediyordur, new yorku tecrübe etmek istiyordur sanane yani. 'önce kültürel değerlerimizi öğrenelim' eyvallah, öğrenelim. ama bunu 'önce ülkemizi gezelim' ile bağdaşlaştırmak nasıl bir saçmalık? sen 12 sene boyunca anlaşma tarihi ezberletmekten öteye geçip kültürünü öğretebilirsen zaten adam hititlere likyalılara amazonlara bilmemnelere ilgi duyup önce ülkesindeki turizm yerlerini gezmek isteyecek. sen ormanlarda insan öldürülmesine, tecavüzüne karşı gelsen zaten ülkede kampçılık gelişecek. sen kapadokyadaki balonların kontrollerini yaparsan adam 'balona binsem ölür müyüm acaba' diye tereddütte kalmayacak ve binecek. sen antalya kanyondaki raftingi denetlersen el kadar çocuklar ölmeyecek ve insanlar çekinmeden ülkemizin güzide aktivitelerine katılacak. yani gelip bana 'ama ülke turizmi bikbikbik' diye savunduğun ülke turizminde senin daha hayati tehliken var lan, ilk uygarlıklar beşiği mezopotamya diye bikbik öttüğün topraklarda iki motorsikletli öldürüldü geçen, bildin mi?

3) geziden ve gezmekten o kadar uzak ki piyasayı bilmeyip de türkiye'deki gezinin daha 'ucuza' geleceğini sanan ve 'ucuza gezmek varken yurt dışına gitmek' temalı saçmasapan önermelerle dolu insanlarca itin götüne sokulan gezgindir.
vize pahalıdır. vizeyi konu dışı tutuyorum. ancak gelip de 'yurt dışına gitmek pahalı' demeyin. neden?
-çünkü biletleri erken aldığınızda 80 lira gibi komik bir fiyata yurtdışına gidebiliyorsunuz. sen 80 liraya istanbuldan izmire otobüsle bile gidemezsin.
-çünkü yabancılarda 'hostel' mantığı var. türkiyedeki gibi 'güvenlik düştükçe fiyat düşer' mantığı değil. yani fiyatı ucuz olan yerlerde kadın pazarlanıp uyuşturucu ticareti dönmüyor. aksine, adamlar gençler gezsin, görsün, farklı kültürler tanısın diye* 7 eurogibi komik fiyatlarla gecelik güvenli bir konaklama imkanı sunuyor sana. sen 20 lriaya bana konaklayacak bir yer bulsana türkiyede kamp alanı dışında, nolur. bul da gidelim hacı.
ha bir de 'ucuz diye yurt içi gezme' mantığı, tatlarını sevmediğin halde sırf ucuz diye bimden alışveriş yapmak gibi. neden istemediğim bir şeyi 'sırf ucuz diye' tecrübe edeyim?

gelen cevaplara ve yükselen 'bu ne saçmalık mk' tepkisi katsayısına göre işbu entry kendini bilahare editleyecek.

edit#1
4) yurt dışına giden herkes aynı, ezberlenmiş yerlere gidiyor diye itin götüne sokulan gezgindir.
bir insana 'herkesin gittiği yere gitti diye' bok atılabilir mi arkadaş yuh ya iyice şaşırdınız. ulan herkes louvre'a gidiyor diye ben gitmeyeyim mi? mantığa bak lan aadsasdds neyse öhöm. şimdi gittiği yerlerin ne olduğunu, önemini bilmeyip de 'eee?' sorusuna cevap veremeyecek insan sayısı çok fazla. ama adamın o binanın, o heykelin önemini, insanlık tarihine katkısını bilme gibi bir derdi olmayabilir de. adamın ilgi alanlarından dolayı adamı yargılayamazsın. adam belki de sokaklarda aylak aylak gezinmek istiyor sadece? zira avrupa 'güzel'. salt sokaklarda gezmesi bile güzel. ama tabi bir binanın 'güzel' olabilmesi fikri sana çok yabancı, anlıyorum, haklısın, kanında var betonarme.

edit#2
ülkenin antik dönemlerden beridir içinde yaşattığı kültürler konusunda oldukça iddialıyım. yurt içinde çok artistlik tasladığınız pek çok yere gittim ve hepsiyle ilgili oldukça derin bilgim var. hatta adını bile duymadığınız yerleri gördüm emin ol, zira daha kazıları devam eden antik kentlerden bile haberdarım. bunu da belirteyim de 'ülkenin zenginliklerini bilmeden gidip yabancıya para yediriyorsunuz' gibi şeyler kurmayın tatlımz.

devamını okuyayım »