• mutluluk ve üzüntüyü bir arada hissettiren insanlardır. yemeyen yaşamıyor mu sanki yaşıyor işte hem de bayağı mutlu gözüküyor adamlar ama bu işte bir terslik olduğunu bilmek ve belki bunun da bir parçası olmak ve ne yapabilirim sorusuna bir cevap da bulamamak düşündürüyor insanı. belki bir dahaki sefere alırken fairtrade logosuna bakmak sadece akla gelen o da ne kadar güvenilirse artık (m.na kodunuz yepisyeni dünyanın)

https://www.youtube.com/watch?v=zen4hczuto0

not: altyazılar maalesef ingilizce.
  • sevilen çikolataların kağıtlarını saklamanın evrensel ve içgüdüsel olduğunu gösteren işçilerdir.
  • kakao toplamak ve onu işlemek son derece ince ve fiziksel güç gerektiren bir iştir, özellikle afrika çıkışlı olduğundan, o sıcağın altında onbinlerce işçi bununla uğraşır. fildişi sahili'nin en büyük ve belki de tek ihraç kalemidir.

bu onbinlerin içinde çok ciddi oranda çocuk işçi de vardır.

bütün bunlara rağmen, bir tablet çikolatanın sadece %3'ü bu işçilerin hayatına etki eder. işçi güvenliği, hakları, maaşları...hepsi toplam sadece %3.

süpermarket veya satan birimin bir tablet üzerindeki kar marjı ise %43'tür.
  • insana hayatı sorgulatan işçiler. kapitalizm mi dersiniz, yeni dünya düzeni mi dersiniz bilmem ama bu çok fena. çok acıklı. söyleyecek sözün bittiği yer.
  • izlerken buruk bir mutlulukla izlediğim video. aklıma 'sizin beğenmediğiniz hayat belki başkalarının hayalidir.' sözünü getirmiştir.
  • 2:16'da söylenen "beyazlar tarafından kullanılıyor" kısmı hikayenin özeti gibidir.
  • arada işçiler arasında şöyle muhabbet geçiyor. işçiler çikolatayı getiren abi hakkında yorum yapıyorlar:

-abi bak şimdi. bize kıyasla senin deri rengi biraz daha açık. bunun çikolata yemekle alakası yok değil mi?
    +yok kardeş hiç alakası yok.
    -ahaha bizde çikolatanın deri rengini daha beyazlaştırdığını düşünmüştük.

görüyor musun adamlar ne kadar saf. ne kadar içten ve ne kadar temiz ruhlu. ben böyle insanları gördükçe halime daha çok şükrediyorum ve sahip olduğum şeyler ile, en ufak bir şey olsa bile onların tadına en ufak ayrıntısına kadar varmaya çalışıyorum. o değil eğer çikolata deriyi beyazlatsaydı maykıl ceksın beyazlamak için o kadar uğraş vermezdi. harbiden arada açılıp ibretlik niyetine izlenicek bir belgesel.
  • insanı durduk yere hüzünlendirmiş bir kara marsıktır.
    ye lan, hepsini sen ye kurban olurum.
  • balık denizi ne bilir misali adamlar daha ürettikleri ürünün nerede ve nasıl kullanıldığını bilmiyorlar. bu kara insanların kaderleri de hep renkleri gibi mi olacak!
  • türk sinemasında işlenen hadise

-şekerleyim vay çikolata gibi şekeyley
    -kesenize beyeket abiler
    +bana da ver.
    -al
    +cop cop cop şapır şapır şapır
    -çok mu tatlı
    +hııımğğğğmmkk baldan tatlı*
    -bi gün ben de yicem
hesabın var mı? giriş yap