şükela:  tümü | bugün
 • vadesi bir yildan az olan hazine kagidi.. (bkz: devlet tahvili)
 • (bkz: menkul kiymet)
 • bu gün itibarı ile 1 yıl vadeli kağıtların vade sonu net getirisi yaklaşık yüzde 18 civarındadır. b tipi likit fonlara göre biraz daha fazla risk barındırmakla beraber enflasyonun 1 yıl içerisinde yüzde 10'u geçmeyeceği bekleniyorsa halen ytl cinsinden cazip bir yatırım aracıdır, ayrıca vergi beyanından muafiyet sınırı da oldukça yüksektir. şu an için en önemli risk faktörü petrol fiyatlarının hızlı yükselerek enflasyonu tetikleme ihtimalidir.
 • devlet tarafından ytl ya da döviz olarak çıkarılan borçlanma senetlerini alarak, paranızı değerlendirmenize yarayan, orta ve uzun vadeli yatırım araçlarıdır. bu yatırım araçlarını, vade sonunu beklemeden, dilediğiniz zaman satıp paraya dönüştürebilirsiniz.
 • şu günlerde %10 civarlarında stopaj uygulanan yatırım aracı.. hazinede 2007 ve 2008 kagıtları mevcut ve yatırımcılar dövizde biraz daha beklemeyi uygun görüyorlar..
 • hazine bonoları banka aracılığı ile alınabilir. orjinalleri şahıslarda bulunmaz banka hazine bonosunu satar ve karşılığında sadece dekont verir.
 • para piyasasi fonu kategorisinde yer alan, genelde yatirimcilarin acil rezerv niteliginde aninda nakit paraya cevrilebilmesi, yani likiditesi yuksek olmasi nedeniyle tercih ederler. amaci sabit gelir elde etmektir, fakat elde edilen gelri cok dusuktur, ornek vermek gerekirse kanada'da su an 2.3% civarindadir. fonlarinda kullanan yatirim sirketleri genelde kisa donemli hazine bonolarini tercih eder, bunlar ulkesine gore federal yada bolgesel hazine bonosu olarabilir. yatirim fonlarinda genelde 90 gunluklere yatirirlar,hangi tur yatirimcilar ister?
  1-anlik dusuk gelir isteyip, yatiriminin anapara kismini korumak isteyen kisiler,
  2-kisa donemli likit yatirimlara yatirim yapmak siteyenler,
  3-riske fazla toleransi olmayan tirsak insanlar,
  amaciniz uzun donemli kapital deger yukselmesi ise kesinlikle uzak durun, ama portfolyonuzun nakit kismini olusturmasi acisindan iyi bir secenektir. elde edilen geliri aylik olarak dagitir, eger isterseniz kazandiginiz kismiyla yatiriminizin ustune koyabilirsiniz.
 • yatırım yapmadan evvel, faiz getirisinin yükselmesine yol açan ve dolayısıyla bono talebini arttıran etmenler dikkate alınmalıdır.

  - ülkedeki ekonomik istikrar,
  - bonoların getiri beklentisi,
  - düşük enflasyon beklentisi,
  - diğer yatırım enstrümanlarının getirisinin düşük olması,
  - risk durumu ve riski etkileyen ekstra faktörler,
  - bonoların likitideye çevirebilme hızı,
  - bono alım satımında yapılan masrafın, diğer yatırım araçlarına göre nispeten daha düşük olması dikkate değer ayrıntılardır.

hesabın var mı? giriş yap