• şöyle bir diyaloğa konu olmuştur:

+bu nası çorba böyle topak topak?
    -hazır çorba abi.
    +tamam hazır da, topak topak bu, benzemiyo çorbaya?
    -abi hazır çorba işte.
    +nasıl yaptın bunu?
    -suyu döktüm üzerine, koydum ocağa.
    +karıştırmadın mı hiç?
    -yok abi. hazır çorba bu.
    +hazır da, o kadar da hazır değil amına koyim. az karıştırsaydın.
  • kullanma talimatnamesinde 5 bardak soguk suya eklenerek kaynayana kadar karistirilmasi gerektigi yazdigi icin seneler once salak gibi buzdolabindan cikarttigim soguk su ile yaptigim, bir yandan da kufur ettigim karin doyurma amacli zirilti.
  • tüketmeyin..

çayı şekerle, pilavı ekmekle, patlıcan musakkayı pide ile tüketin ama bünyenize biraz olsun acımanız varsa hazır çorba tüketmeyin.

ek: bir paket hazır çorbayı 4 bardak su ile karıştırarak kaynatın. kaynattığınız çorbayı herhangi bir teflon tencereye dökerek soğumaya bırakın. vucudunuza soktugunuz o şeyi soguduktan sonra görün..
  • şu paketlerini hani 4 kişilik olanların (marka farketmeksizin) bir akıllı da çıkıp yapmıyor ki aga şu paketi bölmeli yapalım da isteyen 2 kişilik tarafını kesip kullansın isteyen toptan acsın 4 kişiliğini kullansın. poşete basıp koyuyorlar ama ben onu kendime göre ayarlayamıyorum ki. hadi yarısını yapsam 2,5 su bardağı tamam da ya o paketi nasıl böleyim ortadan.
  • yalnızlığın ölçüsü hakkında fikir veren çorbadır.

dört kişilik çorbayı kaç öğünde tükettiğine bağlıdır yalnızlığının ölçüsü.
  • "16. yüzyılda yaşamış, istanbul'daki avusturya büyükelçisi busbecq, osmanlı devletinin iran seferinde süvarilerin bir toz çorba kullandığından bahsetmiştir. bunun tarifini santuri ali ufki bey veriyor: kurutulup tütsülendikten sonra öğütülen öküz eti yine kuru soğan, sarımsak ve baharatlar ile karıştırılır ve bir kesede saklanır. cephede, ikmal gecikirse, sıcak su ile karıştırılarak bir çorba elde edilir ve peksimet ile yenir."

petek çırpılı
  • restoran/lokanta olduğunu iddia edip size bunu takdim eden yerlerden itina ile kaçınınız. arkadaş senin işin yemek yapmak ve onu bile yapamıyorsun, benim çalışan bir kadın olarak evde üşenmeden yaptığım şeyi bile yapmıyorsanız kapatın gidin orayı. ya da ben mi devralsam ne yapsam?

not: gastrit sorunu olanların ağzına sıçan çorbadır hazır çorba. içmeyin içirtmeyin efenim. bir çorba yapmak ne kadar zor olabilir ki? at her şeyi içine kaynat, tuzu yağı güzel olduktan sonra her türlü içilir o. ne kadar kötü olsa da diğer zıkkımdan iyidir. bu kadar üşengeç olmaya gerek yok.
  • ilk hazır çorbanın türk'lere ait olduğu pek bilinmez. bugün tarhana çorbası diye içilen çorba, tarihin ilk hazır çorbasıdır ve "yoğurdu nasıl uzun süre saklayabiliriz?" sorusuna atalarımızın pratik çözümüdür.
  • pratik yemek olsun diye arada bir is yerinde hazir corba yapiyordum. arkadaslara da sordum ister misiniz diye
    - ay bunu icme bu cok zararli kanser yapiyor gibi bisey dedi birisi
    - ben onlardan hic icmiyorum dedi oteki

beni tuttu bi gulme. cunku bunu diyenler gunde iki paket sigara bes kupa kahve icen insanlar.
    ulan sen once sigarayi birak be ondan daha zararli bisey olabilir mi.
    tanim: sigaradan daha zararli olmayan besin maddesi.
  • modern çağın yemek konusunda hem damak hem de sağlık bozan ilk ve en pratik görünen hazır gıdası.
    her ne kadar katkı maddesi içermez ibareleri olsa da en katkılı tozdur kendisi ve bu sebepledir ki gayet de kanserojen bir üründür. temelinde annelerimizin domatesi, unu ve yoğurdu bilimum baharatlarla karıştırıp yoğurarak sonra da kurutarak yaptıkları tarhana çorbasından esinlenerek keşfedildiğini düşünüyorum bu yapay gıdanın.
    pratik ve çabuktur. misafir gelince hemen işinize yarar görünse de aslında bir misafire asla sunulmaması gereken yegane yemektir. ne kadar özensiz olduğunuzu gösterir.
    aslında doğal çorba yapmak mesela basit bir domatesli un çorbasını yapmak bunları karıştırarak elde edeceğinizkinden çok daha çabuk, kolay, besleyici ve lezzetli olacaktır haberiniz olsun. ben un kavuramam demeyin bir deneyin. kavrulan unun keyfine varın.
    şimdi bunların bir de über pratikleri çıkmış instant kahve gibi instant çorba; sıcak suyu ekle karıştır sadece bir dakikada hazır şeklinde. işte bunlar hep günümüzün tembel insan işidir, uzak duralım..
hesabın var mı? giriş yap