• bu sanıya kapılıp konuşan hayal dünyasında yaşayan; ezik, yalancının önde gideni. ifşa edicem şimdi onu ve onun gibileri. söyleyecek sözlerim var.

''biz varya tam bir hababamdık.'' diyorsun ya yalan atıyorsun kuşbeyinli. değildin işte hababam falan. yok öyle bir sınıf, roman uyarlaması o, hayal kahramanı hepsi. olmaz işte sınıfta çıkar illa çalışkan, sorumluluk sahibi insanlar. normaller vardır, okula gidip gelen. sen sadece ufacık beyninle benzetmeye çalışırsın kendini o kadar. senin gibiler yüzünden güzelim filmin seksenbeş tane boktan çeşidi çekip senin gibi gerzeklere satıyorlar işte. sende izleyip -keh keh- diye gülerek ''bizde tam böyleydik işte'' diyorsun götüm gibi şeylere.

sizin sınıfta olsa olsa okulun en iğrenç sınıfıdır. ne öğretmenler sever sizin sınıfı, ne diğer öğrenciler sempati ile bakarlar. fırlamalık diye iğrenç hareketler yaparsınız. bir nisanda sınıfa koku bombası atarsınız. yaratıcılıktan, espriden gram nasibinizi almamışsınızdır. sınıfınıza bir-iki tane şansız kız düşmüştür ağzınızın suları akarak yavşaklık yaparsın ismini çapkınlık koyarsın, okuldan kaçmayı piçlik sayarsın. kurduğun anlamsız, ipe-sapa gelmez cümlelerle öğretmenleri lanet ettirirsin çenebaz, ağzım çok laf yapıyor olarak nitelendirirsin kendini. en iyi ihtimalle sen çözemediğin test kitabı başındayken, sınıfın birkaç tane piçi fırlamalık yaparken sen hayranlıkla bakarsın, onları anlatırsın işte. kimsenin tanımadığı, bilmediği ezik herifin tekisindir. çalışkan yada efendi birisi olmadığın için kimse de saygı duymaz sana.

hem demezler mi adama ''o zaman aklın s.kindeydi de şimdi nerde?'' çok fırtınalar estiriyodun eskiden ne oldu şimdi? neden bu ani değişim? takım toplanınca mı herkes hareketleniyor, ibneleşiyor, piçleşiyor. farketmiyor mu karşındaki insan senin bu anlattıklarını ortamda yer almak için söylediğini. her buna benzer cümle kurduğunda daha çok eziliyosun, küçülüyorsun. bir bok yapmamışsın işte, yapamıyorsun da. hatta konuşamıyorsun bile doğru düzgün kaldı ki birde laf ebeliği yapıcaksın. bırak bari susta insanlar saysın sevsin seni, basitleşme.

son birkaç cümlem var sana belki ders çıkartırsın kendine. sizin sözüm ona hababam tayfanızın haricindeki insanlar okul okudular doktor, mühendis, avukat, akademisyen oldular veya çalışmaya başladılar para kazanıyorlar, adam oldular adam. sen ne yapıyorsun hala daha bar-cafe köşelerinde iki kişiye gösteriş yapıcam diye abuk-sabuk cümleler kuruyorsun. adam olmaz ulan senden!

sinirliyim böylesine.
  • mallığı matah bir şey sanan kişinin, okuduğu sınıfı güya övme çabası. ulan kısaca biz maldık, öküzdük, kafamız bi boka çalışmıyordu anca böyle şebekliklerle kendimizi eğlendiriyorduk desene.

o kendilerini benzettikleri hababam sınıfı bile atatürk'ün gençliğe hitabesi'ni ezbere bilir, istiklal marşı'nı on kıta söylerdi. bu molozlar hitabeyi geçtim istiklal marşı'nın ilk 2 kıtasını doğru düzgün okumayı bile beceremezler.
  • facebook'daki hemen hemen bütün okul gruplarında rastlanan kanıdır.
  • örneklem eksikliğinden kaynaklanan, küçük şehir (taşra) saplantılı insan davranışı. aynı insan aynı anıyı defalarca, farklı şekillrde anlatır. arkadaşı bozmamak için "hıı çok şahane" tepkisi verilerek dinlenmelidir. yok lan yeter, bir ben mi okumadım şu hababam sınıfında. kendi halinde bir sınıftık biz.
  • bir tek bendenizin etrafına hava ata ata söyleyemediği olay. her sınıftan 4-5 fırlamayı toplayıp tek sınıfa atıyorlardı düzenli olarak. dolayısıyla okulun hababam sınıfı hep o sınıf oluyordu.
  • - ama olm biz mezun olduktan sonra kaç sene bizden bahsettiler. efsaneydik lan!
  • benim anlamadığım bu düşünceye çanak tutan hocalar. hadi bunlar genç; popüler olma, ses getirme, sevilme ateşiyle yanıp tutuşuyolar da bu fikre tutunmak hoşlarına gidiyo. sen koskoca adamsın ya. desene ''salak olmanızdan başka bi numaranız yoktu evladım.'' diye. vallahi çok üzülüyorum. bi sürü insan telef oluyo böyle.

''oğlum bizim matematik hocası bile diyo, sizin sınıf çok yaramaz ama bi o kadar duygusaldı diye. efsaneymişiz lan okulda, biz gidince çok sessizleşmiş okul. valla. hişt gel bi. valla lan. kamuran hoca bile dedi. geri dönün dedi. ağladı lan adam.''
  • bizim sınıf hiç de hababam sınıfı gibi değildi.

sanırım bu sözü evrende söyleyen ilk kişi ben oldum.
hesabın var mı? giriş yap