• şimdiye kadar izlediğim en başarılı gerilim filmi. yazarı ve yönetmeni aynı kişi,bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de bu sanırım. 3 sahne var ki beni benden aldı,psikolojimi bozdu resmen,yazarı alnından öperim.
    film önce dram üstüne dramla sizi bir boğuyor sonra gelişen olaylarla ve filmin yerinde kullanılan müzikleriyle gerilimde zirve yapıyorsunuz.

--- spoiler ---

ya o kız kardeşin kafa kopma sahnesi nasıl bir sahnedir arkadaş,şok etkisi yapıyor bünyede. izleyeli kaç saat geçti hala bu sahneyi konuşuyoruz. ayrıca ailedeki herkesin müthiş derecede sakin oluşu bile sizi germeye yetecek.
    --- spoiler ---
  • küçük kıza aşırı gıcık olmuştum. o kısımdan filme iyi puan veririm. 10 dakka daha katlanmak zorunda bırakılsaydım izlemeden kapatırdım. dünyanın en itici tiplemesi olabilir.

izledikten sonra gelen edit: film süpermiş. sonu kötü diyen tipler filmi nereleriyle izliyorlar anlamadım, efsane bir final yaptı film. herhalde normalde fantastik temaları 'çocuk işi' olarak gören düz beyinli tayfa anca bu film finalini beğenmez çünkü başka beğenmeme sebebi olma ihtimali yok. antik kötülüğü lovecraftın eserlerindeki gibi büyük bir yetenekle izleyene aktarıyor film.

hayalgücü olmayan, izlediği ve okuduğu sadece pembe dizilerden, skindirik aşk romanlarından ibaret olanların beğenmediği filmdir. siz de skindirik sıradan bir vatandaşsanız bu film sizin neyinize? hatta bu filmi geçtim korku filmleri sizin neyinize?

aynı şekilde aynı bok yorumları the autopsy of jane doe adlı yeni nesil korku efsanesi filme de yazdılar. siz bu zevksizlere aldırmayın, izleyin beğeneceksiniz.
  • sıkıcı ve son zamanların en balon korku filmlerinden biri. belki ota boka korkan biriyseniz gerebilir ama hobi olarak korku filmi izleyenlerdensiniz bu ne sikim sonik film demeniz olası. rotten tomatoes puanı da umrumda değil. oyunculuklar, çekimler iyi olabilir fakat film gayet de sıkıcı işte.
  • yazacak çok şey var ama yazacak birşey bulmak zor (!) puan ve yazar yorumlarının ardından beklenti oldukça yükseliyor, film başlıyor, merak içindesiniz, gerilim filmlerine özgü rahatsız edici gariplikler, enteresan denilebilecek karakterler, depresif bir hava v.s. ne çıkacak? hayalet ? ruh ? cin ? psikolojik vaka ? filmin sonuna kadar bu sorunun yanıtı açık edilmiyor ve sonunda "bu mudur" dedirterek film bitiyor. ınternete girip "başka birşey olmalı, oldukça zeki olsam da ben anlamadım muhtemelen" diye özeleştiri yapıyor ve malesef filmin anladığınızdan ibaret oldugunu öğreniyorsunuz. şok olmuyorsunuz, vay canına demiyorsunuz, abartılı yorumlara ve abartılı puanlara anlam veremeyerek filmi izlenmişler listesine ekliyorsunuz. özetle bonkör davranarak 4/10...
  • burada yazılanları okuyunca beğenmeyen sayısı oldukça fazla fakat film türüne göre gayet güzel. uzun zamandır bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum. tavsiye ederim.
  • the vvitch'in yapımcısının yeni filmidir. o sebeple filmin dokusu, kurgusu, özellikle sesleri ve işlenişi the vvitch ile çok benzerlik göstermekte. korku filminden ziyade gerilim filmidir bana kalırsa.

the vvitch'teki aynı karanlık ve boğucu ambiyans, rahatsız edici sesler ve yine rahatsız edici müzikler bu filmde de bolca mevcut. ki bana kalırsa iki filmi de gerçek anlamda gerici yapan görsellerden ziyade bu detaylar. ha görsel kötü mü? haşa. filmin görsellerinde de son derece basit ama etkili sahneler kullanmışlar. adamlar cadı temasını seviyolar, yine güzel iş başarmışlar..
  • --- spoiler ---

filme olmamış dersem haksızlık olur. lakin olmuş dersem de diğer filmlere haksızlık olur.
    genel olarak kaos ortamı güzel oluşturulmuş. biraz durağan ilerlemesine rağmen hiç sıkmıyor, oyuncular rollerinde sırıtmıyor, gerilim konusunda da film hakkını veriyor.

filmin en büyük handikapı bence sonu olmuş. biraz yavan ve havada kalmış. ciddi belirsizlikler var.

aşırı ciddi yorumlarım neticesinde gazelimi burada sonlandırıyorum:

gerilim olarak vüehhh...
    korku olarak ehhh...
    filmin sonuna meehh...
    puanına da max 6.5 diyorum

eyyorlamam bu kadar.*
    --- spoiler ---
  • izleyemeyip bilmem kaçıncı dakikasından sonra kapattığım film. korku değil izleyememe sebebim. izlemek icin bir sebep bulamadim merak ettiğim birsey bile olmadi.
  • her turden korku filmlerini izlemis bir korku hayrani olarak izledigim en iyi iki uc filmden biri.
  • --- spoiler ---

aklımda kalan tek sahne küçük kızın öldüğü bölüm orada ister istemez peter ile empati yapıyorsun. kızcağız annesi tarafından olmadık bir yere gönderiliyor. kazadan sonra abisi arkaya bakamıyor bile bu bölüm ağır dramdı ve filmin etkileyici kısmıydı. bu bölüm dışında eksiği, fazlası yok ortalama bir korku filmi.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap