• yıllardır anlayamadığım durumdur. yemekler yenir, hesabı istersiniz ama garson önce masayı toplamaya başlar. hesabı ödemeden önce masanın toplanışını izlemek zorundasınızdır.
  • türkiye'deki gastronomik hatalardan bir tanesi bu garson.

benzer gastronomik hatalardan aklıma gelenleri ekleyeyim de bu garson bunları da yapmasın:

- yeni bir içecek siparişi verilmeden müşteri önündeki boş bardağı almak (ben elimle bardağımın üzerini kapatıp 'teşekkürler' derim ve almasına izin vermem)
    - yemek yenmiş bir sofrada yemeğini herkes bitirmeden bitirmiş olanların tabağını almaya çalışmak
    - gerekli olduğunda etrafta olmayıp, gerekmediğinde dibinizde durmak ve muhabbete kulak misafiri olmak
    - mönüyü uzattıktan sonra beklemek (sen git, karar verince haberleşiriz, ben duman çıkarıyorum, sigaradan, dumanla haberleşme)
    - en temel sorun olarak, hizmet sektöründe çalıştığı halde hizmet etmeyi utandırıcı bir şey olarak görmek. iletişim kurmamak, konuşmamak, gülümsememek, ... (işine saygı duyuyorum, sen de en az benim kadar saygı duy ve hakkını ver işinin)
  • garsonun size bakınız vermesidir.
    (bkz: masanızla ilgileniyorum)

birazdan hesap ödeyecek ve belki de "bahşiş bıraksam mı" diye düşüneceksiniz. dağınık ve boşlarla dolu bir masada, bahşiş verme ihtimaliniz epey düşüktür.

ama aklınızda kalan son görüntü "masayı toplayan garson" olduğunda; bahşiş vermek daha kolaydır..
  • masayı toplar mısınız denildiğinde de hesap getirecek garsondur.
hesabın var mı? giriş yap