efkarinukalayaptigiakil

  • 1674
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

meydan savaşında ilk ölen asker

"tüfek icat oldu, mertlik bozuldu!" -köroğlu-

bir meydan savaşından bahsediyorsak, elimizde tüfek yok. dağ bayır yok. ova, düzlük, yazı var. karşı karşıya iki ordu var. askerler var. çağına göre düşünürsek belki at, ok ve yay, mancınık var.

şimdi sıra sıra dizilmiş saflarda, iki düzenli ordudan birinde askeriz. elimizde mızrak, yatağan, kılınç, kalkan, kargı, balta, topuz, zincir, yay, kiriş olsun. ölür müyüz ölmez miyiz bilinmez. savaşı üstümüz idare eder. ölümünüz bile bireysel değildir. ordu orada bir bütündür. biri geri kaçarsa da bütün, at ürkerse de bütün, ok biterse de bütün, yerdeki çimden çiçekten gökteki şahine, bir yeri çukur bir yeri taşla tümsek topraktan ağaçta öten kuşa kadar bütün.

ok varsa yaylım ateşiyle başlar savaş. kirişler gerilir. ok yoksa, gerideyizdir tekerrür edecekten. iki yiğit çıkar meydane, ikisi de birbirinden merdane. dövüştürülür ki kana kan katılsın, cenge renk gelsin. kazanana moral kaybedene hırs olsun. hatta belki de, o meydan savaşı gerçekleşmesin böylece. her iki ordunun da en yiğiti kimse zaten savaşı o kazanır misali. ancak, bu ikili cenk oyununda ölen, meydanda ölen bu askeri, meydan savaşında ilk ölen asker sanmayalım, her ne kadar savaşa dahil olsa da bu eski, kadim savaş geleneği.

yaylım ok yağmurundan hayatta kaldık. ve hatta arkadaki mancınıkların da menzili dışındayız. kuşatma değil zaten, meydan savaşı. hatta yaylım ok yağmurundan kimse ölmedi. rüzgar da savaşa dahil, bizden yana. biz ok attık, onlardan da kimse ölmedi. rüzgar onlardan da yana. meydana yanlış dizilmişiz. rüzgar, barıştan yana.

şimdi beraber avladığımız geyiğin boynuzuna üfler silah arkadaşım, sol kulağım sağır -topuz yedim-, sağla duyar ve anlarım, öne çıkarım. kiminin aklından memleketi, kiminin aklından sevdiği, kiminin aklından ganimeti, benim aklımdan da alacağım ilk can geçiyor. havada kan kokusu bile yok, ter kokusu bile yok. ses bile yok. birazdan temir şarkı söyleyecek, süvarilerin toprak dövme sesiyle yer inleyecek, atlar bağıracak. bildiğim veya bilmediğim dillerde can çekişilecek. ilk kim ölecek?

insanlık ölecek yaşatmak istediği şey için, insan ölecek. öldüremeyerek ölecek ilk ölen. ön safa kimi dizdiysen o ölecek. ister en çok para harcanmış, en nitelikli askeri koy; ister en ucuza malolmuş, düşman yorulsun diye hapishaneden, tımarhaneden topladığını koy, öldüremeden ölecek ilk ölen. belki de en masumu meydanın. belki de en aptalı. öldüremeden ölecek...

(bkz: i love the smell of napalm in the morning)

devamını okuyayım »