• gerçekten hoş ve güzel yazılmış bi kitap. okurken altını çizerek okumaya bayılırım. yine kalem yanımda okurken bazı hikayelerin paragraf paragraf altını çizerken bu gidişle tüm kitabı çizeceğimi farkettim ve bıraktım. o derece sağlam hikayeler var yani.
  • mutlaka okunması gereken, hatta tekrar tekrar okunabilecek kitaplardan.
    http://cineshoot.net/…-paramparca-emrah-serbes.html
  • henüz prestupleniye i nakazaniye * kitabını okumayanların 44. sayfayı direk atlaması gereken kitap.

--- spoiler ---

en ücra karakterlerine bile ruhsal derinlik katan dostoyevski, lizaveta'yı niye derinleştirmiyor? bu iyi kalpli kıza niye replikli figüran gibi davranıyor? raskolnikov, sonya'ya suçunu itiraf ettiğinde anlıyoruz niye öyle yaptığını. çünkü sonya cinayet itirafını duyunca, "sen o insanlara ne yaptın böyle?" demiyor. "sen kendine ne yaptın böyle?" diyor. raskolnikov ne yaptıysa kendine yapmıştır. kurduğu dünyanın azabını çekmektedir. bu vurguyu arttırmak için lizaveta'nın acısı görünmez romanda. lizaveta'nın ölümü hukukun konusudur. dostoyevski ise bize daha yüksek bir hukuktan bahseder. suçun cezasından kaçabilirsin, ama vicdanın azabından kaçamazsın diyen bir hukuktan.

--- spoiler ---
  • "kendimizi özgür zannediyoruz oysaki sadece ipimizi biraz uzun bırakmışlar. sınırlara gelince fark ediliyor bu. dışarı çıkmak isterken kendini cama vurup duran yarı delirmiş karasinekler gibiyken. sadece geceleri, yapayalnız ve yalınayakken anlaşılabilecek şeyler var."

..."beni içine çekip yavaş yavaş boğan şey ne? en güzel şeyler, en sevdiğim şeyler, en pratik şeyler. en çok parlayan şeyler onlar, özünde sönmüş şeyler. bataklıkta dans ediyoruz. bataklıkta olduğumuzu hatırlatanları boğarak. kıyametin tek adaleti, herkes için kopması." satırlarının bulunduğu emrah serbes kitabı.

"kıyametin tek adaleti, herkes için kopması!!!" nokta.
  • en ufak bir falsosunda, sevdiği yazarı/edebiyatçıyı bir daha hiç okumamacasına terkedenler için de 1-2 kelam eden emrah serbes kitabı.

- "şunu çok sık duydum. 'falanca yazarı çok seviyordum, ama son yaptıklarından sonra onu bir daha okumayı düşünmüyorum.' demek ki dostoyevski'nin zamanında yaşasaydın, kumarbaz diye onu da okumayacaktın. yazarların özel hayatını unutmak lazım. yazarların söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu."
  • "barış bıçakçı'nın en iyi kitabı, aramızdaki en kısa mesafe. ama o bunun farkında değil. olabilir, herkes yanılabilir."

kitabın en iyi cümlesi bu, ama o bunun farkında değil. olabilir, herkes yanılabilir.
  • --- spoiler ---

sen gittin ve herkes ölmeye başladı

birleşince kısa devre yapan parmak uçlarımız öldü önce. sonra yeşil öldü benim için, sonra kahverengi. sonra ilk öpüştüğümüz yeri kalbinden bıçakladılar, on iki yıl geçti, susmak ne kısaymış. sen " böyle ne güzel sonsuza kadar susalım" diyorsun. sonsuzluk bir gün herkesle konuşur sevgilim, bunu da biliyorsun.
    --- spoiler ---

altını çizdiğim yerlerden sadece biri. yanına şöyle bir not almışım 24.08.2015- 2003. "2015'e kadar susarsa artık düşünme" hissinde bir tarih. kitabı okuyup bitirdikten 3 hafta sonra falan senden mesaj geldi. sonsuzluğun seninle vaktinden önce konuştu.
  • keyif alarak falan okumadim. agzima sicti kelimenin en bayagi anlamiyla. kalbimin uzerine oturmus bir fil rahat vermedi.

oyle paramparca bir hikayeler kitabi.

--- spoiler ---

..matkapla gogsunun ortasina acilmis bir pencere dusun. perdeyi aralayip kendi yarandan bakiyorsun dunyaya. eskisi gibi acimiyor ve de asil bu acitiyor.

--- spoiler ---
  • "kendinden bıkmaya başlamak kişilik sahibi olmanın da bir göstergesidir."
    emrah serbes (bkz: hikayem paramparça)
  • bir saatlik yolculukta bitebilen güzel mi güzel bir kitaptır. dönerken tekrar okutur. sonra bir bakmışsınız, hayatınızın bir parçası olmuştur. öyle bir etkiler ki, gidip sevdiceğinizin kulağına bir şeyler fısıldamak istersiniz.
    ayrıca, özür dilerken "insanız affet"* demeye başlamanıza sebep olur.
hesabın var mı? giriş yap