1. emrah serbes'i kitabıdır. hafif,dumanlıysa kafanız,okuyun. ama yoksa onun yerine erken kaybedenleri okumanızı daha çok tavsiye ederim.
 2. "bütün söylenecekler söylendi bütün susulacaklar susuldu. bütün bunlardan geriye bir şeyin külü kaldı ama neyin külü derseniz allah belamı versin ki bilmiyorum. ben iyi bir başlangıçtım sadece. bazı insanlar sadece iyi bir başlangıç yapmasını bilirler, sıkılırlar, sürdüremezler.”
 3. emrah serbes'den kusursuz bi kitap.
 4. gerçekten hoş ve güzel yazılmış bi kitap. okurken altını çizerek okumaya bayılırım. yine kalem yanımda okurken bazı hikayelerin paragraf paragraf altını çizerken bu gidişle tüm kitabı çizeceğimi farkettim ve bıraktım. o derece sağlam hikayeler var yani.
 5. erken kaybedenler ile kıyaslanmayacak bir kitap.hatta erken kaybedenler'den arta kalanlarla hazırlanmış bir kitap gibi.
  halil cibran'da rastlanır.kendi kitaplarında resimleri ve şiirleri de vardır.ama kitabın genel formu içinde göze batmaz.
  hikayem paramparça kitabı araya şiirler aforizmalar,resimler,fotoğraflar serpiltilmiş ve bir kitap sayfa sayısına zorlanmış gibi.
  emrah serbest'i ivme olarak aşağıya çekmiş bir kitap.
 6. henüz prestupleniye i nakazaniye * kitabını okumayanların 44. sayfayı direk atlaması gereken kitap.

  --- spoiler ---

  en ücra karakterlerine bile ruhsal derinlik katan dostoyevski, lizaveta'yı niye derinleştirmiyor? bu iyi kalpli kıza niye replikli figüran gibi davranıyor? raskolnikov, sonya'ya suçunu itiraf ettiğinde anlıyoruz niye öyle yaptığını. çünkü sonya cinayet itirafını duyunca, "sen o insanlara ne yaptın böyle?" demiyor. "sen kendine ne yaptın böyle?" diyor. raskolnikov ne yaptıysa kendine yapmıştır. kurduğu dünyanın azabını çekmektedir. bu vurguyu arttırmak için lizaveta'nın acısı görünmez romanda. lizaveta'nın ölümü hukukun konusudur. dostoyevski ise bize daha yüksek bir hukuktan bahseder. suçun cezasından kaçabilirsin, ama vicdanın azabından kaçamazsın diyen bir hukuktan.

  --- spoiler ---
 7. "kendimizi özgür zannediyoruz oysaki sadece ipimizi biraz uzun bırakmışlar. sınırlara gelince fark ediliyor bu. dışarı çıkmak isterken kendini cama vurup duran yarı delirmiş karasinekler gibiyken. sadece geceleri, yapayalnız ve yalınayakken anlaşılabilecek şeyler var."

  ..."beni içine çekip yavaş yavaş boğan şey ne? en güzel şeyler, en sevdiğim şeyler, en pratik şeyler. en çok parlayan şeyler onlar, özünde sönmüş şeyler. bataklıkta dans ediyoruz. bataklıkta olduğumuzu hatırlatanları boğarak. kıyametin tek adaleti, herkes için kopması." satırlarının bulunduğu emrah serbes kitabı.

  "kıyametin tek adaleti, herkes için kopması!!!" nokta.
 8. en ufak bir falsosunda, sevdiği yazarı/edebiyatçıyı bir daha hiç okumamacasına terkedenler için de 1-2 kelam eden emrah serbes kitabı.

  - "şunu çok sık duydum. 'falanca yazarı çok seviyordum, ama son yaptıklarından sonra onu bir daha okumayı düşünmüyorum.' demek ki dostoyevski'nin zamanında yaşasaydın, kumarbaz diye onu da okumayacaktın. yazarların özel hayatını unutmak lazım. yazarların söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu."
 9. "barış bıçakçı'nın en iyi kitabı, aramızdaki en kısa mesafe. ama o bunun farkında değil. olabilir, herkes yanılabilir."

  kitabın en iyi cümlesi bu, ama o bunun farkında değil. olabilir, herkes yanılabilir.

hikayem paramparça hakkında bilgi verin