• ibn ataullah el iskenderi (ataullah iskenderi) ’nin klasikleşmiş eseri... muhteşem sözler.

türkçe adı:" tasavvufi hikmetler "

(kitabın sunuş bölümünden;)
    islam dünyasında genel kabul gören yaygın kitapların ilk sıralarında ataullah iskenderî’nin hikem’i de yer almaktadır. tesbit edebildiğimiz kadarıyla bugüne kadar dünya dillerinde yapılan tercüme ve şerhleri yetmiş sayısını aşmıştır. bu yaygınlığı sağlayan sebeplerin başında, herhalde tasavvufi hikmetlerin ve ıstılahların şiir diliyle kısa ve özlü bir şekilde vurgulanarak anlatılmış olması gelmektedir.

hazırlayan: mustafa kara, dergah yayınları, 1. baskı, ekim 1990

http://www.ideefixe.com/…p?sid=krivklm89t2i258ouchz
  • mustafa kutlu'nun yoksulluk içimzde kitabında yaptığı ufak bir alıntı beni benden almıştı zamanında.(ki yanlış hatırlamıyorsam yoksulluk içimizde bu alıntının üzerine bina ediliyordu) ***
    sonra ne oldu, unuttum bu alıntıyı. mustafa kutlunun kitabına her gözüm çarptığımda ilk aklıma gelen o güzel alıntı idi.
    sonra bir gün ataullah iskenderi nin hikmetlerini elime aldım, arka kapağını çevirdim ve "çat"

her cümlesi çarpıcı bir kitaptır. hatta bana kalırsa, şu an anladığımız manada al oku bitir üçlüsüne muhatap bir kitap değildir. o masada durur, bir gün bakarsınız 5-10 hikmet okursunuz, sonra belki bir ay bakmazsınız, sonra bir gün baştan sona okursunuz, sonra yine bir süre uzak kalabilirsiniz ama garantilidir ki bağımlısı olursunuz...

not olarak: şerhli halini okumak bence efdaldir. iki hikmet arasındaki geçişlerde arayı soğutmaya yarayabilir, okuduğunuzun üzerine düşünmeye vesile olabilir. aksi takdirde yapacağınız şey bir hikmet okuyup kafi miktarda düşünüp diğer hikmete geçmek olacaktır.
  • ilkeler şeklinde yazılmış ya, çok seviyorum. elimde osmanlıca nazmen tercümesi var, ara ara sevdiklerimi buraya da korum diye düşündüm. bismillah:

sakın allah'a itiraz etme - talebim hâsıl olmadı diyerek,
    nefsine eyle itiraz ancak - edebim hâsıl olmadı diyerek.
  • -vermediğinin hikmetini anlama kapısını sana açmışsa, esirgemesi, vermenin ta kendisi olur.
  • üsküdar yayınevi; hikem'in arapçasını, türkçe tercümesini ve şerhini yayınlamış.
    kitabın tercümesi ve arapça hikem-i ataiyye metinleri gayet güzeldir.

http://www.kitapyurdu.com/…ap/hikmetler/367939.html
  • bir çok şerhi mevcuttur lakin en anlaşılır ve sade olanı semerkand yayınlarınçıkardığıdır kanımca.
  • "taleb şan değildir. razı ol, şan da senin, nam da senin. varlığını bilinmezlik toprağına göm. gömülmeyen şey nabit olmaz. dünya sûretlerinin bulaştığı ayna nasıl parlar? huzura girmeden önce tevbe sularında yıkan.

kader teneffüs ettiğin her nefeste seninle.

eşyadan eşyaya seyahat edip durma. kendine uzaktan bakmayı öğren. bir dolap beygirine benziyorsun. öyle ahmak, öyle hüzün verici.

hicret ve niyetin kimin için? bir gece yarısı uyandığında yatağından kalk, şöyle yıldızlara bir bak. düşün!.. madem ki
    içinde bulunduğun yer, konuştuğun kimse sana feyz vermiyor; terke mâni olan ne?

ölüme ağlama. kalbe bak. hata ve isyan ile pişman, ibadet ve taat ile neşveli değilsen zaten ölüsün.

nefsin karanlık orduları fevç fevç akıyorlar. zaman ve mekânı dolduran et kokusu. metin ol, vaat edilen bir şeyin vukubulmaması seni şüpheye sevketmesin. basiretine güven.

dünya nimeti için zaaf haline düşersin. ona doğru koşma şükür ipi elinde ya. her meseleye cevap veren, her gördüğünü kucaklayan, her bildiğini anlatan kimse mi gördün; derhal ondan uzaklaş.

marifetin mukabili inkâr, ilmin mukabili cehalettir.

melâl içindesin. yoksul olduğunu düşünüyorsun. ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır. içindeki yoksulluğu hissediyor musun? işte senin için en hayırlı vakit. unutma, ihtiyaç mütemadîdir.

sözde hikmet çoktur. birincisi, kimden geliyorsa onun kalbinin kisvesini taşır. ne ki nefsine ağır geliyor, onu yap. kaldırdığın ağırlık miktarınca sana ferah erecektir. kederle dolusun. merak ve endişe içindesin. demek ki hakîkati göremiyorsun. karamsarlığın kaynağı ışıktan uzak durmaktır. gayret atına bin, himmet dile ve ümîd et. bidayeti parlak olanın nihayeti de parlaktır.

gönül eri garîb olmaz."

mustafa kutlu'nun "yoksulluk içimizde" isimli kitabında hikem-i ataiyye'den ilham alarak yazdığı denemesi...
  • ibn atâullah iskenderi'nin hikmetli sözlerinden oluşan kitabı.2 sene önce kitapçıda gözüme çarpmasıyla karıştırıp satın almıştım..altını çizdiğim o kadar çok söz var ki;

"ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır."

"sadece nasihatla ders almayacağını bildiği için sana terkedebilmeni kolaylaştıracak dünya sıkıntılarını tattırdı."

"o'ndan isteyeceğin şeylerin en hayırlısı o'nun senden istediğidir."

"bazen sana verir de mahrum bırakır, bazen ise mahrum bırakır da verir."

" seni ibadete ehil kılması, ibadetine mükâfat olarak yeter."

"hâli senden kötü kişiyle arkadaşlık etmen,kötü olmana rağmen çoğu kere sana kendini güzel gösterir."

" ihsan ve nimetleriyle allah' a yönelmeyen , imtihan zincirleriyle o'na doğru çekilir."

"kendi iyiliğini anlatanı, bir hata susturuverir. allah'ın ihsanlarını anlatanı ise hiçbir günah susturamaz."

"iki iş hakkında kafan karışırsa, hangisinin nefsine daha ağır geldiğine bakarak ona uy.çünkü ancak hak olan nefse ağır gelir."

" kulların ibadetlere karşı olan tembelliklerini bildiği için kendine ibadeti vacip kıldı.böylece onları mecburiyet zincirleriyle kendine yöneltti."
  • "o'ndan isteyeceğin şeylerin en hayırlısı o'nun senden istediğidir."

duamız o hâlde: allah'ım, benim için dilediğini kendim için dilemeyi nasip et. benim için dilemediğini kendim için dilemekten beni men et. nihayetinde herhangi bir şey istemekten hâyâ edecek denli beni hükmüne razı et.
  • "çoğu kere sana verir de mahrum bırakır. çoğu kere de seni mahrum bırakır da verir."

"mahrum bırakılmak senin için bir anlayış kapısı açıyorsa bu mahrumiyet ihsanın ta kendisidir."

ibn atâullah iskenderî (k.s), hikem-i atâiyye

(semerkand yayınları,11. baskı, s.93)
hesabın var mı? giriş yap