şükela:  tümü | bugün
  • sen, ben, çevremizdeki insanlar, biz! evet biz! hımbılız ve bunu değiştirmek için hiç bir çaba göstermiyoruz. eğer sende saçma bir rutinin içine girip bitmek bilmez sıkıntıların ve depresyonların içinde yüzüyorsan hayatını değiştirmenin zamanı gelmiş bulunmakta dostum. hayat akarken, herkes, herşey değişirken, biz yerimizde saymaya devam ediyoruz. ben ne bir yaşam koçuyum ne de bir bilirkişi, hatta kendi hayatımı dahi kontrol edemeyen, iradesiz bir insanım. ne yapmam gerektiğimi bilip hiç birşey yapmayan, bilgisayarın başında, tv başında pineklemekten başka aktivitesi olmayan bir tipim. neyse lafı daha fazla uzatmayacağım, artık mutlu olmak istiyorum, hayattan zevk almak istiyorum diyorsanız yapmanız gerekenleri sıralıyorum. *

* tv, bilgisayar, telefon vs. bunlardan tamamen kurtulun ya da en azından günde 1 saatten fazla zaman harcamayın. en önemli mevzu burada başlıyor, bu aptal kutularına bakarak ne kadar zaman harcadığımızı hiç düşündünüz mü ? salak bir gamer olarak indirdiğim her oyunu en az 700, 800 saat oynamışım. internetteki surf'ü de ekleyince hayatımın neredeyse yarısı bilgisayar başında geçmiş. ama hiç birşey için geç değil dimi ?

* sevdiğiniz insanlara zaman ayırın ; size gerçekten değer veren insanlara daha fazla vakit geçirin. onlarla ilgilenin, sohbet edin. bu hem size hem de onlara iyi çok gelecektir. bilgisayar başında oturacağınıza ailenizle küçük bir gezintiye çıksanız hem manevi olarak huzur bulur hem de hayatınızda bir fark yaratırsınız.

* kitap okuyun; daha çok okuyun. başucu kitabınız olsun. kitap okuyarak uykuya dalmak gibisi yok. araştırın, öğrenin, sürekli kendinizi geliştirin.

* spor yapın ; hımbıl bir vücudunuz olduğu için başlangıçta 2 adım atınca yorulacaksınız. yılmayın , devam edin, hasta da olsanız, geberseniz de ara vermeyin. bol su için. 3 ay sonra kendinizi çok daha hissedeceğinize eminim.

* yeni insanlarla tanışın ; hımbıl olduğumuz için evden dışarı adımımızı atmayız. gitmeyin ya eve, yatmadan yatmaya gidin, hayat dışarıda sürekli akıyor, siz evde duruyorsunuz. bir hobiniz olsun, dans kursuna yazılın ya da ne bileyim sevdiğiniz başka bir hobi bulun. deneyin. hiç birşey yapamasanız yeni birşeyler öğrenirsiniz.

* seyahat edin; kendinize alışveriş sitelerinden saçma sapan eşyalar alacağınıza o parayı seyahat ederek harcayın. yeni mekanlar keşfedin. türkiyeyi gezin, eğer maddi durumunuz el veriyorsa dünyayı gezin, yeni kültürlerin tadına bakarsınız bi düşünsenize.

* günlük tutun; kendinizi önemsiz hissedebiliriz. belki de öyleyizdir bilmiyorum. ama hayallerinizi , hayatlarınızı anlatacağınız, kendi kendinize dertleşeceğiniz bir sayfanız olsun. kim bilir belki siz bu dünyadan göç ettikten sonra çocuklarınız, torunlarınız bunları okuyarak sizi anarlar. hayatta hiç bişey bırakmasanız bile anılarınız kalır.

* pozitif düşünceler kazanır; hımbıllıktan kurtulmanın meşakatli yolunda karşınıza bir ton zorluklar çıkacak, bir çok kere vaz geçeceksiniz ama yılmayın her seferinde yeniden başlayın. pozitif düşünün, her zaman hayata pozitif bakın. unutmayın, size yardım edebilecek tek kişi aynada gördüğünüz insandır. yanlızca küçük bir adım. *
  • sevdiğimiz insanlarla sohbet etmeyi beklerken onlar akıllı telefonlarına gömülünce çuvallayacak uygulamadır. sonra gelsin yeni depresyonlar..