• 1- işsiz kalmayın
  • 1-dolar al.
    2-euro al.
    3-altın al.
    4-paran yoksa ülke hatta kıta değiştir.
  • 1- yerel para birimi üzerinden alabildiğin kadar sabit faizli kredi al.
    2- bu kredileri dövize ve değerli madene çevir.
    3- aldığın kredileri kar satışlarıyla kapat.
    4- ilk 3 maddeyi mümkün olduğunca tekrarla.
  • değerlenir mi buralar diye düşündürmeye başlamıştır
  • bir zombi istilasında hayatta kalma rehberi değildir . türkiyede hayatın pahalılığı nereye gidiyor düşünmek lazım ele geçen parayı altına veya gümüşe çevirmek en iyisi sanırım bir de japon yeni sanki daha güvenli liman . yatırım tavsiyesi değildir, benden almayın.
  • kesinlikle bir el arabası edinin
  • yavaştan bu konu hakkında bir anksiyete geliştirmeye başladım. olası böyle bir senaryoda yiyecek içecek temel gıda erişim gibi sıkıntılar çeker miyim merak etmeye başladım.

amerikada böyle olağanüstü durumlar için özel bunker inşa edenler var.

ölmemek için napmaliyim gidip un filan mı alsam. yarın öbür gün fırıncı dükkanı kapatır sie git derse ne yaparım onu düşünmeye başladım yavaştan.

ıkinci dünya savaşı ertesindeki almanlar kadar olur muyuz mesela adam bir el arabası kagit pars veriyor ekmek alamıyor. ya da atatürkun almanyaya gönderdiği zamanda alman öğrenciler bizim öğrencilere yanasirlarmis takılmak isterlermis ceplerinde paraları yokmus bizimkiler de birşeyler ismarlarmis falan. o seviyeye gelir miyiz bilemiyorum
  • kesinlikle kenarda köşede döviz ve altın bulundurmak lazım.
    kırsalda yaşayan nine ve dedeleriniz varsa şanslısınız. erzak yardımı alabilirsiniz.
    "faizler çok yüksek kredi alamam, ev alamam" demeyin. ne yapın edin, iyi veya kötü bir ev alın.

tüm bunları nasıl yaparsınız bilemem. yapmalı mısınız? hell yeah.
  • ufakta olsa bağ-bahçe
    yastık altını bozdurun diyenlere aldanmayın yastık altı altın-dolar-euro
    az da kazansanız sağlam bir iş
    işe ilave veya kötü durumda yerine geçici para kazanabileceğiniz yetenek-meslek(şoförlük, ressamlık, çevirmenlik, garsonluk vb. )
    hiçbir şekilde risk almama kimseye kefil olmama maceraya atılmama
hesabın var mı? giriş yap