• psikoloji'de ahlaki açıdan yanlış bulunan olay, zira hipnoz altında insanlar söylemek istemedikleri şeyleri söylemektedirler. bu yüzden hipnoz, terapilerde insan hakkında bilgi alabilmek amacıyla kullanılmamaktadır.
    kullanılma sebebi sadece sigarayı bıraktırmak, zayıflatmak, vb. gibi amaçların bulunduğu sebeplerdir.
  • sağlık bakanlığının denetim altına almak için yönetmelik çıkarmaya hazırlandığı uygulama. yönetmelik taslağına göre, hekim olmayan ve bakanlıkça düzenlenmiş izin belgesi bulunmayanlar, hipnoz yapamayacak. hipnoz yalnızca tedavi amacıyla uygulanacak, kesinlikle bir eğlence aracı ve gösteri amacıyla kullanılamayacak, kitle iletişim araçlarının haber, tanıtım veya eğlence programlarına malzeme olamayacak.
  • insanın bilinçaltını kontrol etmesini sağlayan, ve davranışımızı etkileyen her sorununu gidermeyi vaadeden terapi biçimi.
  • senelerdir cok merak ettigim ve sonunda uyku sorunumun cozumu icin kendi ustumde denenmesi sansini buldugum ve buyuk hayalkirikligina ugradigim bir psikolojik, bilincaltina hukmetme yontemi...doktorun karsimda dikilip egzantrik bi sesle 'coook rahat olucaksiiiiin, cooooook huzurlu olucaksiiiiiin, aksamlari normal saaatlerde uyuyuuuup sabahlari normal saatlerde uyanicaksiiiiiiiiin, aklin cok rahaaat olucaaaaak' sozlerini tekrarlarken arada bi sag isaret parmagiyla iki kasimin ortasina hafif bi baski uyguladigi, ara ara bu sozleri solerken bacaklarimin ustunde duran ellerimi tutup yukari kaldirip dan die biraktigi -rahatligi kendini saliverme derecesini fln olcuyo heralde doktor civanim- ve bu dan die birakmalarinin her seferinde benim butun rahatligimin kactigi, uykumun da acildigi enteresan bi onbes dakka yarim saat...ardindan eve gidip hakkaten on saat araliksiz uyudugum, ama bunun nedeninin de ondan onceki iki gun boyunca hic uyumamis olmamda yattigina inandigim, ertesi gunden itibaren ayni uykusuz gecelere dondugum bi terapi tecrubesi!!...

not: bu tecrube herkeste aynı olacak diye bir sart yok tabii, mesela sevgili annem bir hipnoz seansıyla 25 senedir ictigi sigarayı 3 ay önce bırakmış bulunuyor :s:s:s
  • hipnozda üç yöntem vardir.bakis,söz ve düsüncedir...hipnoz doga üstü olay yada büyü degildir tamamen dogal bir yöntemdir...hipnozun etkisi 1 dakika sürebilecegi gibi 20 dakikada sürebilir...
    seans uygulanacak kisinin yorgun ve uyku halinde olmamasi gerekir ve olaya yatkin olmasi gerekir...
    hipnozla ortaya hersey çikabilir yaptiginiz pis isler filan...
    ...hipnozun gerçekligi tartisilir...
  • (bkz: hipnoterapi)
  • geri zekalılara, şizoidlere, 5 yaşından küşüklere, çok yaşlılara ve bunaklara uygulanamayan yöntem.

bunun yanında yapılan araştırmalar sonucunda; zeki kişilerin zekası ortalama ve altı olanlardan, kadınların erkeklerden, dışa dönük insanların içe kapanık olanlardan, kültürlü olanların kültürsüzlerden daha kolay hipnoza girdiğini göstermiş..
  • kucukken abimin bana yaptigi sacmalık derecesi hayli yuksek olan uyutma teknigiydi.
    a - uyuuuu uyuuuuuu...
    k- anneeeaa abim gene uzerimde deney yapıyoo.
  • (bkz: adli hipnoz)
  • hipnosis kelimesinin kökeni olan yunan mitolojisindeki uyku tanrısı hypnos'tur. *
hesabın var mı? giriş yap