şükela:  tümü | bugün
 • aşık olduğum kız tipi. güzel bile olsalar çevrelerinde fazla erkek olmaz. e tabii rakip çok az oluyor. başarı artıyor.
  hırçın kızları koruyalım.

  edit: hırçın kızlar çok asabi bir fıstık olabilir. konuşurken dikkat ediniz.
 • shakespeare’in eserlerinden biridir.

  shakespeare, orta çağ avrupası’ndaki kadın erkek ilişkilerini ve sosyal statü kavramını ele almıştır. dönemin ruhunu şeffaf bir şekilde yansıtmış ve evrensel bir bakış açısı ortaya koymuştur.
 • istanbul devlet tiyatrosunun 2018 yılında gösterime koyduğu william shakespeare tarafından yazılmış, nurettin sevin tarafından türkçe'ye çevrilmiş, yücel erten tarafından yönetilmiş 2 perde, 150 dakikalık tiyatro oyunu.

  --- spoiler ---

  oyun sinyor battista'nın biri fevkalade hırçın ve dik başlı, diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları çevresinde döner. battista, huysuz büyük kızı katerina kocaya varmadan, küçük kızı bianka'nın evlenmesine izin vermeyeceğini açıklamıştır. küçük kızın talipleri, bu kilidi açması için petrukio'ya başvururlar. petrukio hem evlenip kadının yüklü çeyizine konmak, hem de onu terbiye edip uysallaştırma iddiası ile işe girişir. bu arada bianka'nın talipleri de türlü yöntemlerle genç kıza yaklaşmaya, gönlünü çelmeye çalışırlar. katerina'nın erkek egemen çevreye ayak direme çabası ile bianka'yı elde etmek için kurulan düzenler, bir çeşit anafor oluşturacaktır.
  --- spoiler ---
 • bu sezon devlet tiyatrolarındaki güzel bir william shakespeare oyundur. 2 perde ve 2,5 saat olsa da sıkmamıştır, yer yer interaktif bir oyundur.

  --- spoiler ---

  dönemin kadın erkek ilişkilerini yansıttığı düşünülse de bence kadın erkek ilişkisinden çok güçlü güçsüz hatta ve hatta sistemin bizi nasıl örselediği konusu işlenmiştir.

  iki kız kardeş biri asi, biri daha yumuşak. yumuşak olan babası tarafından daha çok seviliyor, hırçın olan ise bırak toplumu babası tarafından bile eldivenle seviliyor.

  ama gün geliyor o asi hırçın kız kendisinden daha bedbaht biri ile evlendiriliyor, günümüzde şöyle düşünebiliriz, asiyiz, laflarımız davranışlarımız toplum tarafında hoş görülmüyor ve işe sokuluyoruz.

  evlendirildikten sonra çeşitli zorluklar başlıyor, aç bırakılmalar, yorgunluktan bitap düşene kadar yorulmalar. yani iş hayatı, hepimiz yoruluyoruz, stres altında kalıyoruz, işi bıraksak aç kalacağız bu korkuyu yaşatıp, bizi istedikleri kadar örseleyebiliyorlar. keskin hatlarımız yumuşuyor.

  ve bu süreç sonunda kendi kişiliğimizden çıkıp, toplumun istediği gibi biri oluyoruz.

  oyunun sonunda da o hırçın kızdan eser kalmadığını ve hatta o uysal denilen kardeşinden daha söz dinleyen boyun eğen biri olduğunu görüyoruz.

  eyyorlamam bu kadar.

  --- spoiler ---
 • bu sezon devlet tiyatrolarında izleme şansı bulabileceğiniz keyifli oyun.

  hikayeye yabancı değildim ama bunun nedeni oyunu daha önce okumam değil 10 things i hate about you'yu izlemem. tabii filmi yaparken sadece esinlenmişler, oyunun karanlığı ve üzücü gerçekçiliği ortadan kaybolmuş diyebilirim.

  özellikle sonu oldukça etkileyiciydi. oyunculuklar da beklentilerimin çok çok ötesindeydi. izleme şansınız varsa mutlaka gidin, atlamayın derim.
 • bu sezon istanbul devlet tiyatrolarında seyrettim.hayatımda seyrettiğim, en sıkıcı ve en vasat performanslara sahip oyundu.
 • çok beğendiğim oyun. klasik bir shakespeare oyunu diye gitmiştim baya baya eğlenceli bir uyarlamaymış. oyuncular zaten muhteşem. mutlaka gidin.
 • 2019 devlet tiyatrosu versiyonu için konuşmak gerekirse; şekspir iç karartıcılığını arka planda tutup mizahla birleşmesini ve seyirciye geçmesinin kolaylaştırılmasını sağlayan efsane ekibe sahip eser.
  oyuncuların her biri, oyunculuk kavramını bir adım öteye taşıyor. arkasında inanılmaz bir işçilik/birikim olmalı.
 • ankara dt'de bilet alabilene bravo.
  3 gündür deniyorum alamadım.

  fazla bileti olan varsa söylesin bak ayıp oluyor.