şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orta doğu teknik üniversitesi'nde ekonomi bölümü 361 ve 362 kodlarıyla verilen, tarihsel süreçte iktisat düşünürlerinin neler neler düşündüklerini irdeleyen ders. içeriğinde; eski yunan düşünürleri, skolastik düşünce, merkantilizm, post-merkantilizm, fizyokrasi, aydınlanma çağı, klasik ekonomi, ütopyacılar, neo-klasik ekonomi süreçlerini, ve bunların birbirleriyle ilintisini, birbirlerinden esinlenmelerini ve birbirlerinden kopmalarını barındırır, eyüp özveren tarafından verilmektedir. alınsa gayet iyi olur diyebileceğimiz bir derstir.

  sheila pelizzon tarafından verilen 207 ve 208 kodlu social and economic history dersine nazaran, işlenen süreç kafanızda daha nettir. genel olarak daha belirgin olaylara ve bağlantılara işaret eder. ancak siz "her şey gayet açık ne sorabilir acaba bizi şaşırtacak" derken, sınavında çoğu zaman aksi ile karşılaştığınız ve rahatça şaşırabildiğiniz gözlemlenmiştir. genelde, olayın en önemli sebebi, en önemli bileşeni, vesaire türünde açıklamalar beklenir, ve bu gibi soruların çoğunlukla tek bir cevabı vardır. biliniz.

  alakalı olarak, tabi ki;
  (bkz: eyüp özveren)
  (bkz: sheila pelizzon)

  ve de derste sıklıkla işiteceğiniz;
  (bkz: david ricardo)
  (bkz: thomas robert malthus)
  (bkz: say yasası)
  (bkz: karl marx)
  (bkz: leon walras)
  (bkz: max weber)
  (bkz: john maynard keynes)

  kanımca bu dersi hayatımıza eklemeden geçmememiz gayet yerinde bir davranış olur.
 • joseph shumpeter’in 1950 yılında ölümünden dolayı bitiremediği halde 1200 sayfayı bulmuş, ekonomik analiz tarihini anlatan kitabıdır. kitap antik yunanla başlar keynes’de son bulur. almayı düşünüyorum ancak yurtdışından getirmesi en ucuz olarak 400tlye patlıyor. biraz beklicek gibi.