şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ingilizcesi motion induced blindness olan olgu. kişi hareket halindeyken (sürücüler araba/motor, pilotlar için uçak kullanırken) önünde bir noktaya (sürücü için yol gibi) odaklandığında yan tarafındaki objeleri görmesi zorlaşır. şu bağlantıdaki testte, ki bu test amerika'da savaş pilotlarına uygulanıyormuş, yanıp sönen yeşil noktaya sürekli baktığınızda etraftaki sarı noktaların bazen tamamının bazen birinin veya ikisinin kaybolduğunu görüyorsunuz.

    bu önemli olguyu öğrenmemi sağlayan ampermetre'ye (#36603827) teşekkürlerimi sunarım. (bkz: kutsal bilgi kaynağı)
    edit: başka bir değerli arkadaşa teşekkür etmişim, lakin hatlar ve kişiler karışmış.
  • motorsikletle çok hızlı giderken göze sinek çarpması sonucu oluşan körlüktür.

    not: allah sizi inandırsın, sırf solframede kalsın da, millet okusun diye yazıyorum. up yapsam inciye çevirdin diye söversiniz.yoksa böyle iğrenç espri yapmam bilirsiniz. arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten. çok önemli bir mesele bu. valla bak.saygılar
  • örnek olarak 40 km/h ile giderken önde görülen açı geniştir, 100 km/h ile giderken önünüzde görülen açı daralır, buna hız körlüğü denir.
  • bilmek lazım bunu insan hiç farkına varmıyor ama kısaca hızınız arttıkça görüş açınız da oldukça daralıyor. aslında çok önemli bir konu bu. dikkat ediniz. bknz.